Bukarest uniós hitelvesztése

Pataky István
1999. 10. 18. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A román politikai elit megelégedéssel fogadta az Európai Bizottság azon javaslatát, hogy az Európai Unió nyissa meg a csatlakozási tárgyalásokat újabb hat országgal, többek között Romániával. Brüsszel ugyanakkor továbbra is fenntartásokkal kezeli a bukaresti kormányzat ígéreteit.Nemzeti öngyilkosságnak nevezte egy tegnapi sajtótájékoztatón a hatalmon lévő koalíció esetleges felbomlását Ion Diaconescu, a román képviselőház elnöke, a legnagyobb kormánypárt vezetője. Mint mondta: az EU-elvárások közül Románia ez idáig csakis a politikai feltételeket tudta oly mértékben teljesíteni, hogy azzal uniós körökben is elégedettek legyenek. Éppen ezért rendkívül fontos Bukarest számára a koalíció további zökkenőmentes működése – hangsúlyozta a Kereszténydemokrata Nemzeti Parasztpárt elnöke. Romániában minden politikai erő a saját népszerűségét igyekszik gyarapítani az Európai Bizottság javaslatának értékelésekor. A Ion Iliescu vezette ellenzéki Szociális Demokrácia Romániai Pártja úgy véli: az előző kormányzatok nagymértékben hozzájárultak ahhoz, hogy Bukarestet ma felkészültnek tartják a csatlakozási tárgyalások megkezdéséhez. „Minden parlamenti formáció közös sikereként értékelhető az Európai Bizottság javaslata” – állapította meg közleményében az 1990–1996 között kormányzati pozícióban tevékenykedő baloldali párt. A bukaresti Curentul című napilap egy nevét elhallgató brüsszeli tisztségviselőtől úgy értesült, hogy az európai szervezetek némi fenntartással kezelik a Vasile-kabinet ígéreteit és vállalásait. Emil Constantinescu államfő aláírása is szerepel a kormánynak az Európai Bizottság által megfogalmazott feltételek teljesítésére vonatkozó írásos vállalásán. Egyes hírek szerint az elnöki kézjegyre azért volt szükség, hogy uniós berkekben nagyobb hitele legyen a román ígéretnek. „Nem egy bizonyos kormány szavahihetőségéről van szó, hanem sokkal inkább a román politikai elit és általában véve Románia hiteléről” – nyilatkozta a Curentulnak Markó Béla, a Romániai Magyar Demokrata Szövetség elnöke, hozzátéve: az utóbbi tíz évben Románia számos kötelezettséget vállalt, amelyet a későbbiekben nem tartott tiszteletben. „Nem lehet egyenlőségjelet tenni az 1990 utáni kormányok közé, de tény, mindegyik végrehajtó hatalom megszegett jó néhány nemzetközi szinten megfogalmazott vállalást” – mondta az RMDSZ vezetője.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.