Borulátó elemzések

Fekete felhők árnyékolja be a világgazdaság egét. A recesszió már véglegesen lecsapott a tengerentúlra és Ázsiára, és most az európai partokat készül bevenni. Sok szakértő Alan Greenspan, a Fed elnökének kudarcáról is beszél.

2001. 11. 04. 11:59
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A több oldalról érkező nyomás lassan összeroppantja az igen gyengére ácsolt tutajt amit a nemzetközi közgazdászok és pénzügyi szakemberek – élükön a Fed és az Európai Központi Bank vezető szakembereivel – építettek. Az európai kontinenstől némileg elszakadt Egyesült Királyság gazdasági mutatói már szintén a recessziós időszakot mérik és a tokiói Bank of Japan is csak egyre távolodó növekedési kilátásokat tesz közzé. A mostanában kevésbé beszédtéma latin-amerikai gócpont problémái is előtérbe kerülnek.

Elemzők szerint eljött az ideje, hogy újra gondolják a Federal Reserve szerepét, hiszen mint várható, akár még ma tizedik alkalommal, újból kamatvágással próbál fellazítani, életet csiholni az amerikai gazdaságba. A szakértők egyhangúan Alan Greenspan kudarcáról beszélnek, szerintük a kamatok újbóli csökkentése már nem fejt ki élénkítő hatást a gazdaságra, így az várhatóan eredménytelen lesz.

Az Európai Központi Bank (ECB) tanácsának tagja a Bundesbank elnöke szerint a Fed-del összhangban, de valójában attól függetlenül még a héten kamatot fog csökkenteni az európai bank. Welteke szombati interjújában hangoztatta, hogy az ECB lépése sokkal megfontoltabb mint a Fed-é, hiszen az európai bank képes megvárni intézkedéseinek hatásait és csak utána dönt újabb lépésről. Welteke a 2002-es gazdasági előrejelzésről csak annyit volt hajlandó elárulni, hogy elővigyázatos, de optimista a következő évre nézve.

Nem szabad elfelejteni, hogy az ECB-re az egyik legnagyobb nyomást a német fél gyakorolja, az a Bundesbank aki 2001-re 2 százalékos gazdasági növekedést jósolt, majd azt 0,75 százalékosra mérsékelte, csakúgy mint a 2002-es prognózist amikor 2,25 százalékról 1,25 százalékra csökkent a várakozási küszöb.

Az amerikai és európai problémát csak tetézte, hogy a távol-keleti területeken a gazdasági fordulat csak vélhetően 2003-ban jelentkezhet és akkor még nem is beszéltünk Argentínáról. A csendesen megbújó latin-amerikai gazdasági probléma a múlt héten újból előtérbe került amikor kiderült, hogy Argentína nem biztos, hogy képes adósságterhein könnyíteni. A dél-amerikai térség legnagyobb országa 4 milliárd dolláros tartozásból származó kamatot szeretne átütemezni. Tőzsdei befektetők szempontjából nézve a fejleményeket elmondható, hogy egyre nagyobb a káosz.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.