Felkészülés diáknaptárral

Kiskunfélegyházán, a közgazdasági szakközépiskola minden osztálytermében két szeméttároló edény áll. Az egyikbe az újra hasznosítható papírhulladékot, a másikba az egyéb szemetet gyűjtik a diákok, a sétálómagnók, zsebszámológépek kimerült elemeit pedig mindenki leadja Nemes-Nagyné Meizl Tünde tanárnônek, aki a kukák elszaporodásának történetérôl beszámolt lapunknak.

2001. 11. 15. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Elmondása szerint semmilyen nyomát nem találta a dél-alföldi kisvárosban a szelektív hulladékgyűjtésnek, ezért az iskolában elindított programot példaként kívánják állítani az egész település elé. Természetesen a szervezéshez pénzre is szükség volt, ezért örültek meg a Generation Europe Magyarország Alapítvány pályázatának, amelyen ötvenezer forintot nyertek az említett hulladéktárolók megvásárlásához. A pályázat kiírásában szerepelt egy nagyon fontos kitétel: az iskola tanulóinak használniuk kellett az Európa diáknaptárt. Ez Félegyházán nem okozott gondot, egy egész osztályra való tanuló forgatja már a kiadványt. Hogy mi fán terem a diáknaptár, azt Barabás Miklóstól, az alapítvány kuratóriumának titkárától tudtuk meg:
– Az Európai Unió 2000 decemberében tartott nizzai csúcstalálkozóján döntöttek az állampolgárok és az áttekinthetetlennek tartott brüsszeli intézmények közötti távolság csökkentésérôl is. Ebbe az Európai Bizottság, a tagállamok vezetése és az állampolgárok által egyaránt szorgalmazott folyamatba illeszkedik szervesen a Generation Europe program, amelynek fô célja a középiskolás korosztály tájékoztatása, érdeklôdésének felkeltése a közélet kérdései, a ma és holnap Európája, a különbözô európai intézmények, azok működése és az ôket érintô programok iránt. Könyv alakban megjelentetett, közel háromszáz oldalas, színes diáknaptár segíti ezt, amelyet ma tizenegy nyelven, fôleg középiskolás korú fiatalok használnak, mindenekelôtt az EU tagországaiban.
Barabás Miklós elmondta még, hogy a magyarországi program felelôse és szervezôje, a Generation Europe Magyarország közhasznú szervezetként bejegyzett alapítvány. Munkáját kezdettôl fogva egy szakértôkbôl álló magyar szerkesztôbizottság segíti. A bizottság az Európai Unió magyarországi bizottságának delegációja, a Miniszterelnöki Hivatal, a Külügyminisztérium, az Oktatási Minisztérium és különbözô hazai szakmai szervezetek képviselôibôl áll. A szerkesztôk kezdettôl fogva arra törekedtek, hogy az Európai Unión kívül elôször Magyarországon megjelenô diáknaptár ne egyszerűen a brüszszeli változat fordítása legyen. A 2001/2002-es kiadás meghatározó része Magyarországon készült, a hazai sajátosságok figyelembevételével. A diáknaptár többek között ismerteti az Európai Unió kialakulásának történetét és intézményeit, a magyar diákok számára is elérhetô oktatási programjait, Magyarország európai uniós csatlakozási tárgyalásait és a visegrádi együttműködést. Hasznos címek gyűjteménye található benne, országismertetô, Magyarország és Európa térképe s még sok más érdekesség. Idei újdonság – és ez a magyar kiadás sajátossága –, hogy a naptár diákkártyát is tartalmaz: használója különféle kedvezményeket vehet igénybe a jogosítvány megszerzésekor vagy nyelvkönyvek, CD-k vásárlásakor.
Kiskunfélegyházán tehát már elindult valami, ami nyugodtan nevezhető európainak. A szelektív hulladékgyűjtést persze nem olyan könnyű beilleszteni a magyar szokások közé, de elmondásuk szerint nem csüggednek sem amiatt, hogy az összegyűjtött elemeket nincs hová leadni, sem azért, mert az újrahasznosításra váró papír elszállítását többért vállalják az ezzel foglalkozó cégek, mint amennyit a papír a piacon ér. Nemes-Nagyné Meizl Tünde lapunknak elmondta, számítottak arra az akció kezdetekor, hogy nem lesz egyszerű kivitelezni az ötletet. Nyugat-Európában járva nem is találni olyan települést, ahol ne választanák szét a különféle hulladékfajtákat. Egyértelmű tehát, hogy ha csatlakozni kívánunk, meg kell tanulnunk ezt a „viselkedésformát”, mondta az akciót szervező tanárnő.
A pályázatot, amelyen a kiskunfélegyháziak tavaly nyertek, természetesen az idén is kiírták. Tetszôleges programokkal nevezhettek azok az intézmények, amelyek járatják a diáknaptárt. Lapunk megjelenésével egy idôben tudják meg a nyertesek az örömhírt a Civiliáda 2001 rendezvényen.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.