Nemzetközi hatás a magyar tőzsdén

2001. 11. 04. 13:14
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Nem sokan gondolták, hogy a rövidített három napos hét alatt milyen sok minden történhet a Budapesti Értéktőzsdén. A BUX kereken fél százalékot gyengült az elmúlt héten, de ezt a lassulást nem a hazai események hanem inkább a nemzetközi behatások okozták. A hangulatváltozás középpontja szerda volt amikor az index 2,03 százalékot zuhant.

A csökkenés egyik oka az elemzői várakozásoknál gyengébb, de amúgy igen kedvező harmadik negyedéves eredményeket publikáló Richter volt. A heti forgalom átlagosnak volt mondható, azaz elérte a 17 milliárd forintos szintet. Elemzők szerint a következő héten újból a nemzetközi események hatásai kerülnek majd előtérbe, attól függetlenül, hogy a cégek többsége közzéteszi eredményadatait.

Meglepetések nélkül indult az újabb rövidített hét, mely egyben az október utolsó napjait is magában foglalta a Budapesti Értéktőzsdén. A befektetők visszafogottan mozogtak a parketten amit a közelgő hazai harmadik negyedéves adatok előtti várakozásokkal, valamint a közelgő amerikai GDP adatok megjelenésével lehetett magyarázni. Szakértők szerint a magyar cégek többsége negatív adatot fog közreadni, ezek alól talán csak az OTP lesz kivétel. A BUX a nap nagyrészét szűk 40 pontos sávban töltötte és végül mérsékelt, vagy éppen minimálisnak mondható emelkedéssel zárt, 6823,43 ponton (-0,21 százalék) zárt. A forgalom 4,62 milliárd forint lett ami szintén a spekulánsok visszafogottságát volt hivatott jelezni. A vezető részvények közül gyengülést mutatott a Matáv, viszont a Mol, OTP, Richter hármas drágulással zárt. A pozitív irányú elmozdulás ellen hatott a Matáv gyengülése, így a távközlési papír kurzusa 882 forintig süllyedt és a kereskedés végén is csak 888 forintot ért, ami 0,5 százalékkal volt alacsonyabb mint előző szintje. A növekedést produkálók közül kiemelendő a Richter (+1,75 százalék) és a már említett OTP (+1,25 százalék). Az olajipari cég részvényei a többi blue chiphez képest csak 1,05 százalékkal javultak. A kiskapitalizációjú részvények közül a spekulatív Phylaxia, és a Synergon, valamint a kárpótlási jegyek ára ugrott meg. Növekedéssel zárt még az Elmü, a gépipari szektor két közúti területre szakosodott cége a Nabi és a Rába, valamint a BorsodChem.

Kedd: Nemzetközi gyengülési hullám söpört végig a hét második napján tőzsdéken, így a BÉT sem kerülhette el ezt a csökkenő trendet. A hétfői minimális emelkedést követve másnap 138,59 pontos zuhanást jelzett a Budapesti Értéktőzsde barométere. A nyitás pillanatától folyamatosan gyengülő BUX 6618 pontig zuhant, mely napi minimum szintje lett. A befektetők egy része gyors reagálással eladott és realizálta a korábban megtermelt hasznot, míg mások pont ezen a napon próbáltak bevásárolni az olcsóbbodó részvényekből. A nap végére az index 6684,84 pontig korrigált vissza, így százalékban mérve a csökkenés 2,03 százalékos lett. A forgalom az eladók megjelenése miatt 6,52 milliárd forintra ugrott. A blue chipek közül egyedül a TVK tudott növekedéssel zárni, a vegyipari cég részvényei 1,5 százalékot drágultak, mely igen meglepő volt azon a szomorú napon. A nagyforgalmú részvények sorából a Mol fél százalékos lassulással úszta meg a kereskedést, így ára 4430 forintra csökkent. A Matáv ára napi mélypontján 862 forinton zárt, míg az OTP részvényei 1,25 százalékkal lettek olcsóbbak. A nap legkeresettebb papírja a Richter lett, de egyben a legnagyobb zuhanást is a gyógyszergyári cég részvényei mutatták fel. A Richter ára annak ellenére gyengült, hogy a cég harmadik negyedéves eredményei jobbak lettek a korábbi év hasonló időszakában elértekhez képest. A Richter papírok árai 15000 forintig zuhantak, majd végül 15300 forinton zártak. Meglepetés nélkülinek nevezhető a Richter gyorsjelentése, mely szerint a társaság adózott eredménye az első kilenc hónapban 17,017 milliárd forint volt, 24,1 százalékkal magasabb, mint az előző év azonos időszakában. Az értékesítés nettó árbevétele az első kilenc hónapban 63,535 milliárd forintos rekordszintet ért el, amely 21 százalékos növekedést jelent az egy évvel korábbihoz képest. Bogsch Erik a Richter vezérigazgatója elmondta, hogy a cég lengyelországi privatizációs terveit némileg keresztülhúzta a kormányváltás, de csak oly mértékű gát jelentkezik, hogy a vásárlás vélhetően a következő év első részére húzódik. A vezérigazgató hangsúlyozta, hogy a lengyel privatizációban csak akkor érdekelt a Richter, ha minden kétséget kizáróan megfelelő szerződést sikerül elérni a privatizációért felelős szervezettel. A Richter árfolyamának gyengülése ellenére, ismervén a gyorsjelentés adatait a Crédit Suisse First Boston befektetési tanácsadó továbbra is 23000 forint feletti célárat határoz meg mint a gyógyszergyári papírok jövőbeni elérhető árát.

Szerda: Korrekció és utolsó tőzsdei kereskedési nap, ezekkel a szavakkal lehetett jellemezni a hét közepének hazai tőzsdei eseményeit. A nyitás után csökkenő, majd hirtelen emelkedő index növekedési trendjét szinte a kezdeti megugrástól a nap végéig tartotta. A BUX 1,32 százalékot növekedve 6773,14 ponton került a partvonalon túlra. A forgalomi mutató 5,83 milliárd forintot jelzett záráskor, melyből a Richter 2,3 milliárd forinttal, a Matáv 1,8 milliárd forinttal, míg a Mol 1 milliárd forinttal részesült. A legkeresettebb papír továbbra is a Richter volt. A gyógyszergyári papírok ára az előzőnapi zuhanást követve megtáltosodtak és fél százalékot meghaladóan drágultak. Elemzők szerint a CSFB ajánlás csak jót tett a gyógyszeripari papíroknak. Kellemes meglepetést okozott még a hét utolsó üzleti napja a közel azonos mértékben 2,7-2,7 százalékkal emelkedő Matáv és Mol részvény tulajdonosoknak. Forgalom csökkenést jelzett az OTP papírok adás-vételi volumene amit azzal lehetett magyarázni, hogy a szlovák IRB privatizációjának lényeges része a vártakkal szemben nem zajlott le a szerdai napon. Az OTP részvényei csak 0,6 százalékot emelkedtek, mivel a szlovák kormány a várakozásokkal ellentétben nem tárgyalta az Beruházási és Fejlesztési Bank (IRB) állami részvényeinek értékesítését az OTP számára. Az MTI információi szerint a szlovák kormány azért nem döntött a banki kérdésben mert a tanácskozáson más napirendi pontokat kellett megtárgyalni. Az OTP-hez közelálló körökből értesülve a magyar pénzintézet biztos a privatizáció sikerében, mely az IRB 92,55 százalékos tulajdoni hányadának megvételi lehetőségét foglalja magában.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.