Útmutató családi gazdálkodóknak

Országszerte megkezdődött a családi gazdaságok nyilvántartásba vétele. A falugazdászok és a megyei földművelésügyi hivatalok a múlt héten megkapták a szükséges űrlapokat. Az első visszajelzések szerint a támogatási lehetőségek és az igénybe vehető kedvezmények iránt igen nagy az érdeklődés. Mit is kell tennie annak, aki szeretné elnyerni a családi gazdaság minősítést? Az első és legfontosabb teendő, hogy a mezőgazdasági tevékenységet élethivatásként, főállásban végző gazda – akit jogilag családi gazdálkodónak hívnak, és lehet nyugdíjas is – kössön szerződést az őt segítő családtagokkal. Szerződő félként szóba jöhet a házastárs, vagy élettárs, a gyermekek, a szülők és az unokák.

Nánási Tamás
2002. 01. 24. 23:01
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A szerződésben rögzíteni kell a családtagok közötti vagyoni, elszámolási viszonyt. Gyakorló szakembert kérdeztünk meg arról, hogy ez mit jelent. Csenki József bugaci falugazdász szavai szerint lényegében arról van szó, hogy a földet, az eszközöket, vagyontárgyakat a tulajdonos családtagok – szívességként és legalább öt évre – haszonbérbe adják a családi gazdálkodó szerepét vállaló családtagnak. A szerződésben rögzíteni kell a segítő családtagok – akik szintén lehetnek egyéni vállalkozók, őstermelők – személyes közreműködésének formáját, és hogy a gazdaság milyen mezőgazdasági és kiegészítő tevékenységet végez majd.
Ezután az arra szolgáló űrlapon kérelmet kell benyújtani a megyei földművelésügyi hivatalhoz. Emellett a családi gazdálkodónak nyilatkoznia kell arról, hogy legkésőbb 2005. január 1-jétől élethivatásként gazdálkodik majd, ezen időpont után más munkaviszonyt, kereső foglalkozást nem vállal. Be kell mutatni a családi gazdálkodó szakirányú, legalább középfokú végzettségéről szóló okiratot. Ennek hiányában elfogadható az is, ha a jelentkező igazolja: legalább három éve agrártevékenységet végez. Ugyancsak előírás, hogy a családi gazdálkodó lakóhelye három esztendeje a gazdaság telephelyeként megjelölt településen legyen. A gazdasághoz tartozó földterület nagysága nem haladhatja meg a háromszáz hektárt. Csak őstermelő, vagy egyéni vállalkozó alapíthat családi gazdaságot, gazdasági társaság – tehát bt., kft., rt. – nem.
A földművelésügyi hivatal a feltételek megléte esetén határozattal veszi nyilvántartásba a családi gazdaság minősítést elnyerő termelőket. A családi gazdaságok e határozat birtokában – mint ahogy lapunkban is már többször hírt adtunk róla – különféle többlettámogatásokra, adókedvezményekre, támogatott hitelek felvételére jogosultak. De csak akkor, ha árbevételüknek legalább a fele mezőgazdasági tevékenységből – ide tartozhat a falusi vendéglátás is – származik. Feltétel még, hogy a gazdaság három főnél több alkalmazottat nem foglalkoztathat, és a családi gazdálkodó rendelkezzen a Magyar Gazdakörök és Gazdaszövetkezetek Országos Szövetségének ajánlásával.
A nyilvántartásba vett gazdaságok adatait a földművelésügyi hivatalok megküldik a földhivataloknak és az APEH-nek is. A termelőknek minden változást tizenöt napon belül jelenteniük kell a hatóságoknál. Fontos szabály, hogy a családtag a közös gazdaság fennállása alatt nem hozhat létre újabb családi gazdaságot. Tehát, ha a gyermek önállóan szeretné folytatni szülei foglalkozását, ki kell lépnie a családi szerződésből. A jelentkezőket ellenőrzik, és aki valótlan adatokat közölt, törlik a nyilvántartásból.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.