Veszélyes anyagokat ástak el a Biogal területén

A korábban biztonságosnak vélt és a Debrecenben élők által jó minőségűnek tartott vízellátás váratlanul került a figyelem középpontjába. Pánikhangulat nem uralkodott el a városban, de többen is vannak, akik gyanakodva vizsgálgatják a csapvizet. A kismamák és a kisgyermekes szülők egy része mostanság például szívesebben fogyaszt szénsavmentes ásványvizet.

Balogh Mária
2002. 07. 12. 6:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A debreceniekben akkor támadt kétség, amikor kiderült, hogy a Biogal Rt. területén és a gyógyszergyár telephelyével szomszédos erdőrészeken jelentős vízszennyezés történt. Az egészséget súlyosan károsító kloroform, benzol, triklór-etilén és más szerves anyagok vélhetően több évtizede kerültek a talajba. A határérték feletti szennyeződést a közüzemi vízmű egyik 120 méter mély kútjában mutatták ki. A Tiszántúli Környezetvédelmi Felügyelőség (Tiköfe) kezdeményezésére a vízügyi igazgatóság III. fokú vízminőség-védelmi készültséget rendelt el a közelmúltban. Ezzel egyidőben a megyeszékhely öt ivóvízkútját lezárták május végén.
Az ügy kirobbanásának előzményeiről Pápai Pál, a Tiköfe igazgatója érdeklődésünkre hangsúlyozta, a nemrégiben elvégzett vizsgálatoknak komoly előzményei vannak.
– A tartály korszerűsítésével kapcsolatosan tavalyelőtt már ellenőrzés kezdődött a Biogal Rt.-nél – mondja az igazgató. – Az előírások szerint ilyenkor mintát kell venni a tartály alatt található talajvízből. Ennek a laboratóriumi vizsgálata mutatta ki a szennyeződését.
S hogy miért csak most, szinte pánikszerűen gyorsultak fel az események a nem mindennapi ügy körül, arra Pápai Pál ekként reagált:
– A szennyezés mértékét a több éve tartó tényfeltáró vizsgálat fedte fel a Biogal Részvénytársaságnál. Így derült ki, hogy klórozott szénhidrogének és a határértéket tizenhatszorosan meghaladó mennyiségű benzol került a gyógyszergyár területe alatti, mélyen húzódó vízrétegbe.
A Tiköfe igazgatója azt is elmondta, hogy intézményük már tavalyelőtt is a vizsgálatok gyorsítását és minél szélesebb körű kiterjesztését sürgette. A környezetvédelmi felügyelőség a birtokában lévő adatok alapján akkor elrendelte a II. fokú vízminőség-védelmi készültséget, valamint a vízkitermelés csökkentését Debrecenben. Az egyes kutak lezárására azonban csak azután kerülhetett sor, miután a kiegészítő ellenőrzések bizonyossá tették, hogy a 120 méter mély kútban is találtak az egészségre veszélyes anyagokat. A felügyelőség így idén februárban elkezdte a talajvíz tisztítását végző rendszer próbaüzemeltetését.
A Biogal Rt. szakemberei hírül adták, hogy elődjeik az ötvenes, hatvanas, de még a hetvenes években is a gyógyszergyár számos pontján különféle szennyező anyagokat áshattak el. Ezeket a területeket javarészt beépítették az elmúlt évtizedekben, de a szennyezés ki is juthatott a gyárból. Meglátásuk szerint a veszélyes anyagokat most vélhetően a vízműkutak felé viszi az áramlás. A most lezárt öt kút pedig közel van a gyár keleti oldalához, melyek a Pallagi úti szociális otthon és a Köztemető közötti részen találhatók.
A szakemberek úgy vélik, a vízmű jelenleg üzemelő 91 kútja nagy biztonsággal el tudja látni a várost jó minőségű közüzemi ivóvízzel. Ezt látszik igazolni az ÁNTSZ Hajdú-Bihar Megyei Intézetének közleménye is. A feltárt vízszennyezés miatt május végén húsz helyen, Debrecen legkülönbözőbb pontjain vettek mintát a város vezetékes ivóvizéből. A vizsgálat során kiderült, a víz nem tartalmaz benzolt és klórozott szénhidrogéneket. A városban élők egészségét így ebből a szempontból nem fenyegette és nem is fenyegeti veszély. Ez azért is lényeges, mert a benzol rákkeltő hatása régen ismeretes. Hosszú időn át folyamatosan a szervezetbe jutva a csontvelőt károsíthatja, késői hatásként leukémiát okozhat. A klórozott szénhidrogén pedig az idegrendszert, a májat és a vesét betegítheti meg.
A Tiköfe legújabb ellenőrzése megállapította, hogy a vízműtársaság egyik használaton kívüli kútjában kirívóan magas a szennyezettség. Diklóretánból és benzolból például ezerszeresét, kloroformból pedig közel százszorosát találták a mintákban a megengedettnek. A szakemberek ebből arra következtetnek, hogy a használaton kívüli kút szerepet játszott a szennyezésben.
A laboratóriumi ellenőrzések folytatódnak Debrecenben. A gyógyszergyár szomszédságában lévő egészségügyi intézmény, a klinika területén lévő kutak vízminőség-vizsgálata például június elején még folyamatban volt. A legfrissebb laboratóriumi eredmények szerint a klinika területén levő kutak nem szennyezettek. A gyógyászati központ területén három kút látja el ivóvízzel a klinikákat és a többi létesítményt.
Tekintettel arra, hogy a Biogal Rt. területén több szennyezett góc található, a már működő kísérleti kármentesítő berendezés mellé újabbakat kívánnak beállítani. Ezek költsége, a mentesítő kutakkal együtt a háromszázmillió forintot is meghaladhatja. A gyár valószínűleg vállalja a költségeket, bár annak vizsgálatát kezdeményezni fogják, hogy a magyar államtól 1995-ben megvásárolt gyógyszergyár akkor milyen környezetvédelmi állapotban volt.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.