A korábban távolmaradók közül is sokan megjelentek és csipegették a növekedési kilátásokkal bíró high-tech és hagyományos ágazatok részvényeit. Az emelkedési trendek annyira jól sikerültek, hogy japánban a Nikkei 225 index átlépte a 10 ezer pontos határt is. Nagy meglepetést okozott a tőzsdéken, hogy a spekulánsok a Qwest 1,16 milliárd dolláros könyvelési csalásával és a menedzsment bennfentes részvényügyleteivel nem nagyon foglalkoztak. Nagyobb figyelmet kelletett viszont a hét második felében publikált Beige Book és a második negyedéves nem végleges amerikai GDP értékek.
Növekedés, majd erőtlen korrekciós próbálkozás jellemezte az elmúlt hét budapesti tőzsdei kereskedését. A BUX mozgását nagyrészt a nemzetközi hangulat határozta meg, a részvények árfolyamai minimális kilengést jeleztek. A Richter második negyedéves kedvező eredményei a hét elejét jelentős mértékű segítséget nyújtottak a BUX-nak a növekedéshez. A keddi naptól azonban sem jó, sem rossz hírt nem nyújtottak a tőzsdei cégek, így a BUX-nak nem maradt más csupán a csöndes nyári agonizáció.
Hétfő:
Drágulással indult az elmúlt hét első magyar tőzsdei kereskedés nap. A Budapesti Értéktozsde hivatalos részvényindexe, a BUX 296,74 pontos emelkedéssel zárt, ami százalékban 4,37 százalékkal volt magasabb, mint korábbi szintje. A forgalomi mutató igen alacsony 3,5 milliárd forintot jelzett, amit elsősorban az eladók visszafogottsága és a piacon jelentkező bizonytalanság okozott. A befektetők többsége a nemzetközi események függvényében adott el, vagy vásárolt részvényt, mivel az amerikai piacokon drágulás mutatkozott ezért néhány vevő a zárás utolsó pillanatában tette meg tétjét. A vezető részvények drágultak, a BUX növekedését legjobban az 5,57 százalékkal emelkedő MOL és az 5,51 százalékkal javuló 1,1 milliárd forint forgalmú Matáv papírok határozták meg. A Richter ára 4,5 százalékot, míg az OTP kurzusa 3,28 százalékkal erősödött. A kiskapitalizációjú részvények közül meghatározó növekedést az Antenna Hungária tudott felmutatni 5,6 százalékos megugrásával.
Kedd:
Megfordult a trend a keddi budapesti kereskedésen, a BUX 63,43 pontos csökkenéssel, 7030,89 ponton zárt. A visszaesés fő mozgatórugója az amerikai eseményekben keresendő. A tengerentúlon a júliusi fogyasztói bizalom értéke a Conference Board gazdaságkutató cég szerint 97,1 pont volt, míg a korábbi hónapban 106,3 pontot mértek. Az előzetes várakozásokat is alulmúló makrogazdasági adatok hatására az amerikai piacokon iránytalanság vette kezdetét, ezen határozatlan magatartás következményeként a magyar tőzsdén sem tudták a befektetők helyesen megítélni a jövőbeni pontos elmozdulási irányokat. Valójában főként az eladók voltak túlsúlyban, ezt mutatta a közel 6 milliárd forintra növekedő forgalom és a vezető részvények diverzifikáltsága is. A Matáv (-37 forint) és a MOL (-45 forint) gyengült, míg az OTP és a Richter drágult. A BUX-ot visszahúzó távközlési és olajipari cégek mellett a vegyipari szektor is felsorakozott. A TVK és a BorsodChem papírjai 0,10 százalék körüli eróziót jeleztek.
Szerda:
Negyed százalékos plusz maradt zárásra a magyar tőzsdemutatóban a BUX-ban a hét közepén. A Budapesti Értéktőzsde hivatalos részvényindexe, a BUX 17,66 pontos emelkedéssel zárt. A forgalom minimálisan mérséklődött, a legnagyobb érdeklődés a Moody's által felértékelt és a vezető részvények közül egyedül emelkedni képes OTP papírok iránt jelentkezett. A bankot a hitelminősítő azért értékelte fel, mert igen eredményesnek találta a szlovák IRB tranzakciót. Az OTP részvényei a kedvező hír hatására 2,95 százalékkal 1988 forintra drágultak. A blue chipek többsége azonban gyengülést mutatott, a legnagyobb gyengülést a 2,48 százalékot zuhanó Matáv papírok jegyezték, ettől mérsékeltebb lassulás mutatkozott a Richter (-75 forint) és a MOL (-10 forint) részvények esetében.
A hazai piacra is hatott az Egyesült Államok második negyedévi gazdasági növekedése, mely csupán a várt ütem felével javult. A kereskedelmi minisztérium szerdán nyilvánosságra hozott előzetes becslése szerint a júniussal végződött három hónapban 1,1 százalékkal nőtt az amerikai gazdaság teljesítménye, miközben az elemzők 2,1 százalékos éves szintre számítottak – jelentette a hírt az MTI-ECO. A szerdai adatsorral együtt közzétett átfogó tavalyi korrekció azt mutatta, hogy az amerikai gazdaság teljesítménye már 2001 első negyedében csökkenni kezdett, s nem is indult növekedésnek a negyedik negyedévig, akkor viszont a korábban közöltnél gyorsabban nőtt. Az eddig érvényben volt adatsor szerint csak a tavalyi harmadik negyedévben volt negatív növekedés az Egyesült Államokban.
Optimizmusra okot nem adó értékeket publikált a Federal Reserve is a Beige Book átfogó gazdasági tanulmányában is. A Fed tanulmány szerint az utóbbi hetekben erősödött az amerikai gazdaság, de ez a növekedés erőtlen volt, eközben az ország egyes térségeiben aggodalmat keltett, hogy a részvényárak hanyatlása kedvezőtlenül befolyásolja a gazdasági folyamatokat.
Csütörtök:
Tovább emelkedett a BUX kurzusa, de eközben tovább csökkent a BÉT forgalma, már látszódott, hogy a befektetők kevésbé érdeklődnek a részvények iránt, inkább a hétvége közelsége miatt a pihenést helyezték előtérbe. A hónap első kereskedési napja 0,37 százalékos BUX erősödéssel zárult. A forgalom 4 milliárd forintra süllyedt, blue chipek többsége – kivétel a MOL – drágult. Az olajipari cég részvényei két százalékkal mérséklődtek. Elemzők szerint a befektetők továbbra is a gázárakkal kapcsolatossan várnak valamilyen kedvező hírt, mely később a MOL árát felívelésre késztetheti. A kisszámú emelkedő papírok közül érdemes volt kiemelni az 1,53 százalékkal dráguló Matávot és az 1,51 százalékkal erősödő OTP-t. Kisebb méretű, a BUX emelkedésére kevésbé hatással lévő növekedést jelzett Richter, és a TVK. A nap meglepetését a BorsodChem , az Egis és a Humet papírok erősödése okozat. A kárpótlási jegyek nem követték a növekedési trendet, így áruk 0,13 százalékkal 749 forintra csökkent.
Negatívan a magyar tőzsde hangulatára a zárás előtt publikált amerikai júliusi amerikai feldolgozó szektor teljesítményét mérő beszerzőimendzser-index értéke. Az új rendelések értékének meredek csökkenése és a romló foglalkoztatási helyzet miatt a vártnál sokkal rosszabb értékek az USA gazdasági növekedésének megtorpanását jelezték.
Péntek:
Nemzetközi hatás és a hétvégi pangás miatt a hét utolsó napja enyhe csökkenéssel zárult a BÉT-en. A magyar tőzsde részvényindexe, a BUX 16,06 pontos csökkenéssel, 7058,38 ponton zárt, a forgalom alig haladta meg a hárommilliárd forintot. A vezető részvényeket megosztottság jellemezte, a MOL és az OTP ára drágult, míg a Matáv, Richter páros a mélybe próbálta húznia a BUX-ot. Az olajipari részvények 35 forinttal, a banki papírok 22 forinttal erősödtek. A gyengülő Matáv 18 forinttal, a Richter 100 forinttal értékelődött le. Szakértők rámutattak, hogy a befektetőket nem érdekelte semmilyen befektetési forma a hétvége előtti órákban. Az MTI-ECO híradása szerint pénteken az Egis 1,57 százalékkal 12.500 forintra gyengült, 47 millió forint értékben cserélt gazdát. A BorsodChem 0,76 százalékkal 5250 forintra gyengült, a TVK viszont 0,13 százalékkal 3800 forintra drágult. A BorsodChem forgalma megközelítette a 8 millió forintot, a TVK-é 23,60 millió forint volt. A kárpótlási jegyek ára 2,40 százalékkal 731 forintra csökkent.
Zelenszkij szánalmasan fenyegetőzik
