MSZP-SZDSZ konfliktusok a fővárosban

Most sem írta ki az Erzsébet téri létesítmények értékesítésére a pályázatot a fővárosi közgyűlés, mert ez alkalommal is csak az SZDSZ-es képviselők szavaztak igennel az előterjesztésre. A közgyűlés többsége díszpolgári címet adományozott Kertész Imre Nobel-díjas írónak.

2002. 11. 13. 18:45
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A városatyák a mai rendkívüli ülésen létrehozták az új bizottságokat és döntöttek azok összetételéről is. Nem hozták létre viszont az előző ciklusban már kialakított tanácsadói és főtanácsadó posztokat.

Most sem írta ki a pályázatot az Erzsébet tér értékesítésére a fővárosi közgyűlés, mert ez alkalommal is csak a szabad demokraták voksoltak igennel. A döntés következtében továbbra is szerződést szeg a főváros, tehát a Nemzeti Kulturális Örökség Minisztériuma (NKÖM) jogosan követelheti a napi ezer dolláros kötbért az önkormányzattól. Mint ismert, az Erzsébet téri park és a felszín alatti létesítmények értékesítésére nyílt, nemzetközi pályázatot kellene kiírnia a fővárosnak a kultuszminisztériummal kötött megállapodás értelmében. Az MSZP és az ellenzék azonban már sokadik alkalommal hiúsította meg a tender kiírást, mert ragaszkodnak ahhoz, hogy a közpark és az alatt megépült mélygarázs, konferenciaközpont és kereskedelmi létesítmények fővárosi tulajdonban maradjanak.

A kultusztárcával kötött megállapodás értelmében a közgyűlésnek eredetileg szeptember végéig ki kellett volna írnia a pályázatot. Akkor azonban az NKÖM negyvenöt nap haladékot adott a fővárosnak, amely a napokban járt le. Bőhm András (SZDSZ) frakcióvezető előterjesztése, vagyis a pályázat kiírása helyett a közgyűlés többsége Gy. Németh Erzsébet (MSZP) frakcióvezető indítványát fogadta el. ennek értelmében tulajdonosi és a kulturális bizottság elnökének tárgyalásokat kell kezdeményeznie a minisztériummal és a kormánnyal, hogy ne kelljen eladni a főváros egyik legértékesebb ingatlanát.

A főváros a döntéssel azonban megszegi az NKÖM-mel kötött megállapodást, így a tárca jogosan követelhet napi ezer dollárnyi kötbért a szerződés késedelmes teljesítése miatt.
A közgyűlés többsége hozzájárult ahhoz, hogy Kertész Imre soron kívül díszpolgári címet kapjon. Ezt egyedül a MIÉP-frakció ellenezte mondván: a Nobel-díjas író korábban arról beszélt, hogy nem tud mit kezdeni a haza és a nemzet fogalmaival, valamint Budapestről úgy vélekedett, hogy feleslegessé vált számára, mert egyszerűen nincs szellemi atmoszférája. A MIÉP szerint elfogadhatatlan, hogy egy olyan ember kapja az egyik legmagasabb elismerést, aki megtagadja közösségét. A díszpolgári címeket egyébként a holnapi ünnepi ülésen adják át Agárdi Gábor színművésznek, Kertész Ákos írónak és Soros György tőzsdegurunak.

A pártok korábbi megegyezésének megfelelően a közgyűlés elfogadta az új bizottsági struktúrát és döntöttek a testületek összetételéről is. Ennek értelmében a közgyűlésnek huszonegy bizottsága lesz. Nyolc elnököt ad az MSZP, öt-öt vezetőt a Fidesz-MKDSZ, illetve az SZDSZ, kettőt az MDF és egyet a MIÉP. Az alelnökök közül közül 26-ot az MSZP-SZDSZ, 16-ot pedig az ellenzék jelöl. A közgyűlés tizenkét éves történetében először fordul elő, hogy minden frakció delegálhat tagot minden bizottságba. Eddig ugyanis a kis létszámú frakciók nem minden
grémiumban kaptak helyet.

Szintén komoly ellentét bontakozott ki az MSZP és az SZDSZ között akkor is, amikor az ellenzék mellett egyes szocialisták sem szavazták meg a főpolgármester javaslatát az önkormányzati tanácsadói és főtanácsadói posztok létrehozásáról. Emiatt egyelőre nincs köztisztviselői munkaviszonya huszonhat, ilyen beosztásban dolgozó munkatársnak.

A közgyűlés módosította a helyi adókról szóló rendeletét is. Erre azért volt szükség, mert a Parlament változtatott az adótörvényeken. Emiatt a fővárosnak több, adókedvezményre, illetve -mentességre vonatkozó rendeletét hatályon kívül kell helyeznie. A jövőben emellett nem lesz alanya az iparűzési adónak például az egyéni vállalkozói igazolvány nélkül tevékenykedő sazkértő, tervező. A főváros a saját rendeletét csupán annyiban módosította, amennyiben erre a törvények miatt szükség volt. Változtattak a képviselők a gépjárműadóról szóló rendeleten is, szintén a törvény módosítása miatt. Ennek értelmében az eddigi kilogramonkénti 800-1000 forint közötti súlyadó helyett a jövőben egységesen 1000 forintot kell fizetni kilogramonként.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.