A Fidesz még nem döntött a NATO-felkérésről

A parlament csak a jövő héten dönt arról, hogy Magyarország átengedi-e a közútjait, vasútvonalait és légterét, hogy Törökország védelméhez szükséges eszközöket szállíthasson a NATO. A Fidesz még nem döntött arról, támogatja-e a NATO-felkérés teljesítését.

2003. 02. 17. 14:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Vasárnap éjjel a NATO-tagállamok Brüsszelben határozatot hoztak arról, hogy milyen intézkedésekkel segítik Törökország biztonságának megerősítését egy esetleges iraki támadás esetén. A NATO katonai bizottsága döntött a készenléti lépések tervezéséről, illetve arról, hogy a NATO-tagállamok támogatják, hogy a szövetségesek esetlegesen légvédelmi, biológiai és vegyi védelmi eszközöket telepítsenek Törökországba. A török légtér fokozott figyelését az országba vezérelt AWACS NATO-gépek látnák el.

A parlamenti pártok ma délelőtt négypárti tanácskozást tartottak arról, hogy Magyarország átengedi-e a közútjait, vasútvonalait és légterét, hogy Törökország védelméhez szükséges eszközöket szállíthasson a NATO. A megbeszélésen részt vett Medgyessy Péter miniszterelnök, Juhász Ferenc honvédelmi miniszter, Kovács László külügyminiszter, illetve a négy országgyűlési frakció képviselői. A Fidesz és az MDF csak azzal a feltétellel támogatja a javaslatot, ha az engedély kizárólag a washingtoni szerződés negyedik, a tagországok határain kialakuló politikai instabilitás jelentette kihívásokról szóló cikkelyével összefüggő szállítmányokra vonatkozik. A pártok az egyeztetésen véleményt cseréltek arról a kérdésről is, hogy adjanak-e általános felhatalmazást a légtér, a közutak és a vasútvonalak használatára egy esetleges Irak elleni katonai akcióhoz. Az ellenzék javasaltára a kérdést levették a napirendről, mert szerintük ezzel meg kell várni az ENSZ biztonsági tanácsának az Irak elleni háborúra vonatkozó döntését. A javaslat szerint a közutak, a vasútvonalak és a légtér átengedéséről szóló hozzájárulás 2003 végéig érvényes.

A parlament ma már nem, csak a jövő héten tárgyalja a magyar hozzájárulásról szóló javaslatot. Az országgyűlés ugyanis 202 igen, 119 nem szavazattal és 8 tartózkodással elutasította a házszabálytól való eltérést. A Fidesz-frakció ugyanis még nem
döntött arról, hogy támogatja-e a NATO-felkérés teljesítését. Németh Zsolt frakcióvezető-helyettes elmondta: a frakciónak nem volt elegendő ideje a kérdés alapos áttekintésére, és a tanácskozást holnap folytatják. Az MDF frakciója úgy döntött: támogatja, hogy Magyarország eleget tegyen a NATO felkérésének.

Amennyiben a parlament megszavazza az utak és a légtér átengedését, nem kell a jelenleginél nagyobb biztonsági kockázattal számolni. Mint Gorka Sebestyén biztonságpolitikai szakértő az MNO-nak elmondta, ez a döntés nem akkora horderejű, mint a taszári bázis átengedése, így nem hathat negatívan a hazai nemzetbiztonsági helyzetre.
______________________________________________________

Románia már múlt héten felhatalmazást adott arra, hogy az Egyesült Államok igénybe vegye országaik légterét, illetve a szükséges infrastruktúrát. A szlovák kormány az USA fegyveres erőinek szárazföldi tranzitjához adta meg elvi hozzájárulását. Szlovénia és Horvátország a tengeri kikötőit engedi át az amerikai csapatoknak. Ausztria viszont nem járult hozzá légterének és útvonalainak használatához.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.