Eredménytelen a négypárti egyeztetés

Nem született megállapodás a szerdai négypárti egyeztetésen a Törökország védelmére induló katonai szállítmányok átengedésével kapcsolatban.

2003. 02. 19. 18:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A kormány ugyanis nem tett eleget az ellenzék azon kérésének, hogy az új határozati javaslatban szerepeljen a NATO által kijelölt védelmi eszközök felsorolása. A Fidesz szerint ezzel azt a gyanút keltik, hogy Törökország védelmének ürügyén más fegyvereket is átengednek az országon. Az újabb négypárti egyeztetést pénteken tartják az ügyben.

A NATO védelmi tervezőbizottsága nemrég jóváhagyta, hogy Törökországba AWACS felderítő repülőgépeket, Patriot típusú rakétaelhárító rendszereket, valamint biológiai és vegyi támadások ellen védő egységeket vezényeljenek, és felkérte a tagországokat, hogy ehhez biztosítsák a szállítási útvonalat. Azóta a magyar parlamenti pártok már a második egyeztetést tartották meg, de döntés még nem született az ügyben. Mint ismert, a Fidesz módosító javaslatot készített a kormány határozati javaslatához, amelyben a washingtoni szerződés 4.cikkelyére való hivatkozás, a hozzájárulási határidő, és a kizárólagosság megjelenítése, és egy megálapodás szerint kijelölt útvonal előírása mellett igényként szerepel az átszállítható védelmi eszközök felsorolása is.

Az utóbbi kérést azonban, mint az újabb, mai négypárti ülésen kiderült, a kormány nem építette be a módosított országgyűlési határozati javaslatba. Ezért csütörtökön az ellenzék egy
újabb változatot kap a kormánytól, amelyről pénteken ismét négypárti egyeztetést tartanak. Ennek eredményeként leghamarabb hétfőn dönthet a parlament a szállítmányok átengedésének ügyében.

Fontosnak tartjuk, hogy a magyar országgyűlés eleget tudjon tenni szövetségesi kötelezettségeinek, de elengedhetetlen, hogy kizárólag a NATO védelmi bizottsága döntésének keretén belül maradjunk – hangsúlyozta Németh Zsolt a Fidesz külügyi kabinettvezetője a tárgyalást követően. Ennek értelmében viszont Törökország védelmi megsegítésére az AWACS-ek, a rakétavédelmi rendszerek és a tömegpusztító fegyverek elleni védő eszközök átengedése révén kell kötelezettséget vállalnunk – tette hozzá.

Elmondta: az ellenzék szeretné, ha ezt tükrözné az országgyűlési határozat, és az indoklásból tételesen bekerülne a rendelkezési részbe NATO által kijelölt védelmi eszközök felsorolása. Így választható el ugyanis Törökország megsegítése az iraki háborútól, amely egy külön nemzetközi felhatalmazástól függ, de az ellenzék még bízik abban, hogy van esélye a békés rendezésnek.

Herényi Károly, az MDF frakcióvezetője kiemelte: a kormány újabb előterjesztése a Magyarországon áthaladó csapatok és eszközök felhasználását igyekszik korlátozni, de az ellenzék szerint konkretizálni kell, hogy hazánkon mi haladhat át a NATO állásfoglalása alapján.

Kovács László külügyminiszter szerinte értelmetlen az eszközöket felsorolni, mert a szállítmányok úgy is ellenőrizhetetlenek. Mint elmondta, a kormány elegendőnek tartja a határozat rendelkező részében azt megjelölni, hogy ezek az eszközök nem használhatók egy Irak elleni katonai akcióra, csak Törökország védelmére. Hangsúlyozta: a magyar alkotmány a későbbiekben módosításra szorul, hiszen kétharmados parlamenti döntést igényel egy olyan esetben, amely szövetségesi kötelezettségünk teljesítéséről szól.

Azzal hogy a kormány nem fogadta el a módosító javaslatunkat, felmerült a gyanú, hogy Törökország védelme ürügyén más fegyverzetet is át akarnak engedni az országon – közölte Simicskó István, a Fidesz biztonságpolitikai kabinetvezetője, aki szerint ezzel Magyarországot hadi felvonulási területté alakítanák, teljesen ellenőrizetlenül.

Nem ellenőrzik a Magyarországon áthaladó katonai szállítmányokat, mert csak tranzitországnak számítunk, ezért elegendő az indulásnál és az érkezésnél megvizsgálni a rakományokat – támasztotta lá a külügyminiszter érvelését Matyuc Péter, a Honvédelmi Minisztérium kommunikációs főigazgatója, aki nem adott tájékoztatást a NATO szállítmányok áthaladásának idejéről és útvonaláról, de megjegyezte: az éjszakai szállítás biztonságosabb és gazdaságosabb. Hozzátette: azért nem repülőn szállítják a katonai eszközöket, mert az többszörösére növelné a költségeket.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.