Oktogoni ámokfutó: 35 év múlva szabadulhat

Életfogytiglani fegyházbüntetést szabott ki első fokon a Fővárosi Bíróság B. Zsoltra, az oktogoni lövöldozőre ma délután azzal, hogy legkorábban 35 év múlva bocsátható feltételesen szabadon.

2003. 02. 13. 19:01
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az ügyész korábbi perbeszédében a vádlott élete végéig tartó fegyházbüntetést kért a bíróságtól, ma pedig ugyanezért fellebbezett. B. Zsolt és védője három nap gondolkodási időt kért arra, hogy megtámadják-e az ítéletet, vagy nem.

A Fővárosi Bíróság büntetőtanácsa B. Zsoltot bűnösnek mondta ki több emberen elkövetett emberölés és lőfegyverrel visszaélés miatt, amelyért életfogytiglani fegyházbüntetést szabott ki.

A vád szerint B. Zsolt 2000. július 4-én öngyilkossági szándékkal lőfegyvert vett magához és a belvárosba indult. Az Andrássy úton sétált, mikoris megpillantott egy három fős, hangoskodó társaságot. A jókedvű fiatalok felidegesítették a személyiségzavarral küzdő B. Zsoltot, de ekkor még nem történt semmi. Később a vádlott besétált az Oktogonnál lévő McDonald' s étterembe, ahol észrevette a három fiatalt. Az étterem előtt öt percig figyelte őket a nagy panorámaablakon keresztül, mire gondolt egyet, újra besétált és szó nélkül, közvetlen közelről mindhármukat fejbelőtte. A gyorsétteremben nagy riadalom támadt, megindult a tömeg kifelé, B. Zsolttal együtt. Ő az Aradi utca felé indult, ahol két huszonéves férfi sétált. Az egyiket hasbalőtte, a másikat nem bántotta, csupán a lába elé, a földbe lőtt. A rendőrök hamar a helyszínre értek, s B. Zsolt önként földta magát.

Az étteremben lelőtt három fiatal közül kettő a kórházban meghalt, ketten pedig életveszélyesen megsebesültek. B. Zsolt egyik áldozatát sem ismerte.

Az ítélet indoklásában a bíróság rámutatott: a vádlott pszichopátiás, szociopátiás, nárcisztikus személyiségzavara a szakértők megállapítása szerint nem kóros, tehát képes volt felismerni cselekménye társadalmi veszélyességét. Az elmeszakértők abban nem értettek egyet, hogy várható-e, hogy a vádlott újra hasonló bűncselekményt követ majd el. Az egyik vélemény szerint B. Zsolt stresszkezelő megoldásai olyannyira állandosultak, hogy nem várható javulás. A másik szerint viszont egy személyiség-korrekcióval visszailleszkedhet a társadalomba. A bíróság az összes körülményt értékelve az utóbbit fogadta el, lehetőséget és reményt adva B. Zsoltnak a visszailleszkedésre.

A bíróság azt is megállapította, hogy a vádlott céltudatosan, egyenes szándékkal követte el a gyilkosságokat. Súlyosbító körülményként értékelték a halmazatot, a cselekmény motíválatlanságát, a köznyugalom súlyos megzavarását. Enyhítő körülményként merült fel, hogy B. Zsolt rögtön feladta magát, pedig az ijedt tömeg között elmenekülhetett volna. A büntetlen előéletét, a részletes beismerő vallomását, a megbánását, valamint a személyiségzavarát is e körben értékelte a bíróság. Az ítélet nem jogerős, az ügy várhatóan a Fővárosi Ítélőtáblán folytatódik.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.