Tömeges pedagógus elbocsátások várhatók

Napirenden van a közoktatási intézmények összevonása és jogutód nélküli megszüntetése. A tervezett intézkedések a szakmai körökben ellentétes véleményeket eredményeztek. A Pedagógusok Szakszervezete (PSZ) és a Fidesz szerint tömeges tanár elbocsátások várhatók. Az Oktatási Minisztérium úgy véli, hogy erre nem kerül sor.

Hanczár János
2003. 02. 24. 14:23
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Árok Antal, PSZ titkár szerint a jelenlegi kormányzati ciklus végére. mintegy 15 ezer pedagógus állása szünhet meg. Ennek okaként a tanulói létszszám fokozatos csökkenése mellett, az óraszámok mérséklését jelölte meg. A PSZ titkára egy sajtótájékoztatón úgy vélekedett: a jelenlegi létszámalapú finanszírozást a feladatalapúnak kellene felváltania. Árok úgy látja: általánossá vált, hogy a finanszírozási problémák törvénysértéseket idéznek elő.

A Fidesz oktatáspolitikusai szerint az iskolabezárási hullámmal párhuzamosan sorozatos tanár elbocsátások várhatók. Sió László, egy a közelmúltban tartott sajtótájékoztatón úgy nyilatkozott, hogy a Bokros-csomag bevezetését követően jelentősen csökkent a születések száma, és az korosztály ezekben az években kerülne be az általános iskolákba. A Fidesz oktatási tagozatának vezetője azt is elmondta, hogy a polgári kormány négy év alatt alig több, mint 40 közoktatási intézményt szűnt meg az országban.

A Medgyessy-kormány tíz hónap alatt addig jutott, hogy jelenleg – annak ellenére, hogy az önkormányzatok most készítik a költségvetésüket – a bezárásra ítélt oktatási intézmények száma megközelíti a negyvenet. A Fidesz oktatáspolitikusa szerint azonban nem elsősorban a csökkenő gyermeklétszám, hanem a Medgyessy-kormány elhibázott finanszírozzással kapcsolatos döntései az oka a kényszerű iskolabezárásoknak.

Az oktatási tárca közleményben tért ki arra, hogy az iskolafenntartókat nem lehet arra kényszeríteni, hogy az üres iskolapadok finanszírozása helyett ne azokat a helyeket fejlesszék, ahol vannak is gyerekek. Az iskolabezárások valódi okát abban látják, hogy egyre kevesebb gyermek jár a közoktatási intézményekbe. A dokumentum szerint ez a demográfiai folyamatok miatt van így, amelyeket a szaktárca nem tud megfordítani. A minisztérium álláspontja az, hogy ha egy önkormányzat iskolákat von össze, az a legfontosabb, hogy minél könnyebb legyen a gyerekeknek az átmenet. Azt is fontosnak tartják, hogy ez a folyamat pedagógusok elbocsátása nélkül menjen végbe. Ezért a minisztérium közvetítő szerepet vállal, ha a szülők, a pedagógusok vagy az önkormányzatok igénylik a segítséget.

Az iskolabezárási, összevonási szándékáról már több önkormányzat nyilatkozott. Győr és Zalaegerszeg után Keszthelyen szerkezetátalakításra készülnek, azonban Budapesten a legkritikusabb a helyzet. Kőbányán a kilenc érintett iskola között 95-110 százalékos kihasználtságú, nemrégiben felújított, jól működő intézmények is vannak. A XI. kerületben a napokban döntöttek arról, hogy hat iskola és három óvoda kerül az említett körbe. Erzsébetvárosban pedig két iskola és három óvoda sorsa bizonytalan. Az iskolabezárási hullám Csepelt is érinti. A Görgey Artúr általános iskolát a szocialista vezetés decemberben még nem kívánta bezárni, majd két hét után különösebb indoklás nélkül ezzel ellentétes döntést hoztak. A XXI. kerületben más oktatási intézmények sorsa is függőben van.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.