Általános vitára alkalmasnak találta az Országgyűlés honvédelmi bizottsága a harcászati repülő erők fejlesztéséről szóló országgyűlési határozat módosításának javaslatát. A módosítás alapkoncepciója szerint az új képességekkel rendelkező Gripen repülőgépeket a tízéves bérleti időszak után maradványértéken megvásárolja Magyarország. A repülőket így a bérleti időszakon felül még 20-25 évig rendszerben lehet tartani. Az ellenzék nem támogatta a javaslatot, mert szerintük a drágább és modernebb harci repülők sem szolgálják jobban az ország védelmi képességeit.
Simicskó István, a Fidesz biztonságpolitikai kabinetvezetője kitartott azon korábbi álláspontja mellett, hogy nincs szükség az eredeti Gripen-szerződés módosítására, és szerinte a változtatás miatt a kormánynak más területről, például az egészségügytől kell elvonni forrásokat. Keleti György, a bizottság MSZP-s szocialista elnöke hangsúlyozta: sokkal jobb feltételekkel sikerült megszerezni a vadászgépeket, mint ahogy a korábbi szerződés alapján erre lehetőség lett volna. Iváncsi Imre, a Honvédelmi Minisztérium politikai államtitkára kiemelte: Az új beszerzéssel a következő 30 évre kielégíthetik a NATO és a magyar légierő igényeit is. A képviselők zárt ülésen cseréltek véleményt a Magyar Honvédség állapotáról szóló hivatalos beszámolóról. Az ülés után Iváncsik Imre elmondta: a beszámolóban egyelőre nem lehetett megjeleníteni a folyamatban lévő védelmi felülvizsgálat elemeit, mert ennek befejezéséig semmilyen döntést nem hoz a kormány. Leszögezte: a hadsereg csak nagyon nagy erőfeszítésekkel tudja ellátni a honvédelemmel kapcsolatos feladatokat, ki kell cserélni az elavult és alkalmazhatatlanná vált eszközöket, és szükség van fegyvernemi váltásokra is. A hadsereg felszereltségét inkább a könnyű, mozgékonyabb, bárhol alkalmazható eszközök alkalmazásának irányába kell fejleszteni, és fokozatosan ki kell vonni a haderőből például a nehéz páncélos járműveket. Ehhez kell alkalmazkodni a személyi állomány kiképzésének, össztételének és a fegyverzetnek is, de ez egy több éves, hosszú folyamat eredménye lehet. Az önkéntes haderőre való átállással kapcsolatosan az államtitkár kijelentette, hogy az ellenzék állításaival ellentétben szerintük ez nem rendíti meg az ország védelmi képességeit, a sorkatonákat ugyanis jól kiképzett szerződésesekkel váltják fel. Az államtitkár elismerte: a védelmi felülvizsgálattal és az önkéntes hadsereg kialakításával párhuzamosan nyugdíjazásokkal és elbocsátásokkal csökkentik majd a tisztek számát a hadseregben.
Simicskó István megjegyezte: álláspontja szerint előbb a profi hadsereg létrehozásának feltételeit kell megteremteni a körülmények fejlesztésével, és csak ezután lehet megszüntetni a sorkatonai szolgálatot. Hozzátette: ellenkező esetben az ország védelmi képességei szenvednek csorbát.
Kubatov Gábor is elbúcsúztatta a mandátumát elvesztő Fekete-Győr Andrást