Magyar Nemzet: Gyűlnek az aláírások
Máris megközelíti az ötezret a kettős állampolgárságot sürgető vajdasági aláírások száma. A Vajdasági Magyar Demokrata Párt (VMDP) számításai szerint a vajdasági magyarság mintegy tíz-tizenöt százaléka aláírásával is hitelesítheti a kettős állampolgárságra vonatkozó kérelmet. A VMPD egyúttal azt is jelezte, hogy a magyar külügyminiszter által felállítandó szakértői csoportba – amely a kettős állampolgárságra vonatkozó kérelem igazoltságát hivatott megállapítani – Szalma József újvidéki egyetemi tanárt javasolja.
Népszabadság: Könnyen borulhat az előjegyzés
Már másfél hete kötelező az előzetes időpont-egyeztetés a háziorvosi rendelőkben, de ennek semmi jele, csak a szabadságolások miatt nem akkora a tumultus, mint lenni szokott – állítják a szakrendelőkben.
A háziorvosok véleménye szerint mentalitásváltozásra van szükség: sok idős ember nem mondja, de programnak tekinti a várakozást, hiszen itt elbeszélgethet a többiekkel. A gyermekorvosok tapasztalatai szerint a szülők reflexszerűen „használják” az ingyenes orvosi ellátást, ha lázas a gyerek, nem az az első dolguk, hogy csillapítsák a lázat, hanem, hogy orvoshoz viszik a gyereket. Franciaországban például a jelentkezéstől két-három napra adnak időpontot, mert nem tartják a sürgősségi kategóriába tartozónak a megfázást vagy a torokgyulladást.
Napi Gazdaság: Folyamatosan dagad az egészségbiztosítási deficit
Ha nem csökken az egészségügyi beavatkozások finanszírozásának pontértéke, akkor az év végén 7-8 milliárd forinttal fel kell tölteni az Egészségbiztosítási Alap gyógyító-megelőző kasszáját, mivel az elszámolt teljesítmények volumene nagyobb ütemben emelkedik, mint ahogy a tervezéskor várták.
A gyógyító-megelőző ellátások előirányzata zárt, vagyis kormánydöntés kell a túllépés engedélyezéséhez. Elvileg megoldást jelenthet a finanszírozás kiszámításának alapjául szolgáló pont-érték csökkentése is, ám ez – az egészségügy ellenállása miatt – nehezen kivitelezhető.
Világgazdaság: Teremgondok Brüsszelben
Túl szűkek az EU-intézmények brüsszeli létesítményei a jövőre csatlakozó tíz ország delegáltjainak elhelyezésére. A 15-ről jövő májusban 25 tagúra növekvő szervezetben aktív megfigyelői státusszal ez év áprilisa óta a tíz új tagállam küldöttei is jelen lehetnek a különféle tanácsi munkacsoportokban, szakbizottságokban – de sokszor csak elvileg, mert a gyakorlatban nem férnek be az üléstermekbe – áll a Világgazdaság mai számában.
A megfigyelők jelenléte nemcsak helyszűkét okoz, de az ülések technikai lebonyolítását is megváltoztatja. A miniszteri tanácsüléseknek helyt adó hatalmas négyszögletes asztalokra a tervek szerint tévéképernyőket szerelnek minden egyes szék elé, hogy a felszólalókat kollégáik jobban lássák és hallják. „Ez alaposan megváltoztatja a dolgokat, teljesen más lesz az ülések atmoszférája” – kesereg egy másik diplomata. Szerinte az ülések „spontaneitását” is sokan visszasírják majd – írja a lap.
Lakástűzhöz riasztották hajnalban a győri tűzoltókat