„Hogyan lehet?” jeligéjű olvasónk vérének magas kalciumszintje miatt aggódik. Kérdezi, mi okozhatja ezt?
Hiperkalcémiának hívjuk azt az állapotot, amikor a vér kalciumkoncentrációja meghaladja a 2,6 mmol/liter értéket. A vér kalciumtartalmának megnövekedését a szervezetbe jutó kalcium nagyarányú felszívódása vagy fokozott bevitele okozhatja. Kialakulhat fekélybetegekben, akik sok kalciumot fogyasztanak, vagyis sok tejet isznak és kalciumtartalmú savkötőket szednek. A túl nagy adag D-vitamin is emelkedett szérumkalcium-szinthez vezet, mert nagymértékben megnöveli a kalcium felszívódását a bélből.
A magas kalciumszint leggyakoribb oka azonban a mellékpajzsmirigy túlműködése. Ilyenkor a négy mellékpajzsmirigyből egy vagy több fokozottan választja el a mellékpajzsmirigy hormonját, az úgynevezett parathormont. A betegség gyakoribb nőkben, mint férfiakban. Az esetek kilencven százalékában a szerv jóindulatú megnagyobbodásáról van szó.
Ritka esetben állhat a háttérben a mellékpajzsmirigy rákja is. A mellékpajzsmirigy túlműködését ritkán egy örökletes betegség, a többszörös belső elválasztású mirigydaganat tünetegyüttes, a multiplex endokrin neoplázia szindróma is kiválthatja. A vesék, tüdők vagy a petefészkek rákja gyakran választ ki nagy mennyiséget egy olyan fehérjéből, melynek hatása hasonló a mellékpajzsmirigy hormonjához. A jelenséget neopláziás
– rák mellett fennálló – szindrómának hívjuk. A myeloma multiplex, a csontvelőt érintő rosszindulatú betegség a csont roncsolása útján szabadít fel kalciumot, és ez vezet hiperkalcémiához.
A jelenség önmagában nem okoz tünetet, általában rutin vérvizsgálat során derül fény rá. Legkorábbi tünete lehet a székrekedés, az émelygés, a hányás, a hasi fájdalom. A vesék rendellenesen nagy mennyiségű vizeletet választanak ki. A kiválasztott vizelet növekedésével csökken a szervezet víztartalma, és kiszáradás jöhet létre. A kezelés attól függ, hogy mi idézte elő a vér magas kalciumszintjének kialakulását. Súlyos esetben infúzióra, vízhajtó kezelésre, de olykor dialízisre is sor kerülhet. A mellékpajzsmirigy túlműködésének leállításához a sebésznek el kell távolítania az egész, felesleges hormonmennyiséget termelő mellékpajzsmirigy-szövetet. Tapasztalt sebész kezében a beavatkozás az esetek közel kilencven százalékában sikeres.
„Övsömör a fülön?” jeligére. Az itt kialakult övsömört vírus idézi elő a hallóideg megfertőzése által, ami erős fülfájással, halláscsökkenéssel és szédüléssel jár. A betegségben kis, folyadékkal teli hólyagocskák jelennek meg a fülön és a hallójáratban, de a fertőzött idegnek megfelelően az arc és a nyak bőrén is kialakulhatnak. Ha az arcideg a fertőzés és a duzzanat következményeként nyomás alá kerül, a bénulás jelei lépnek fel. A halláscsökkenés lehet végleges, de átmeneti is. A szédülés hetekig is eltarthat. A kezelésben fontos a vírusellenes szer adása.
„Mióma” jeligére. A mióma a méhizomzat jóindulatú daganata. A tünetek függenek a miómák számától, méretétől, helyzetétől és állapotától. Megfigyelendő, hogy növekednek-e, vagy éppen visszafejlődnek. Kialakulásának tünete lehet az erős, elhúzódó menstruációs vérzés. Okozhat fájdalmat, nyomást vagy súly érzetét a medencében a menstruációk alatt vagy között. Lehet panasz a gyakoribb vizelési inger és a has duzzanata. A legtöbb mióma nem igényel kezelést, de félévente-évente ellenőrizni kell a növekedését, viselkedését. Ha a mérete megnő, vagy vérzészavarokat, fájdalmat, nyomásérzetet okoz, műtét válik szükségessé, amelynek megállapítása nőgyógyász szakorvos feladata.

Így lesznek nyitva a boltok a hosszú hétvégén