„Kökény úr, ami nem megy, ne erőltessük”

A súlyos forráshiány, a rossz körülmények ellen és követeléseik elfogadásáért tüntettek ma a Magyar Orvosi Kamara, az Egészségügyben Dolgozók Demokratikus Szakszervezete és a civil betegszervezetek képviselői az Egészségügyi Minisztérium épülete előtt. Az úttest megtelt a tüntetőkkel.

MNO
2003. 10. 09. 17:36
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A politika reprezentánsait szeretnénk egy asztal körül látni, hogy olyan koncepciót dolgozzanak ki, amiért az egészségügyben kitartó kollégák hajlandóak az országban maradni az EU-csatlakozást követően is – hangoztatta a Magyar Orvosi Kamara elnöke az Egészségügyi Minisztérium épülete előtt rendezett demonstráción csütörtökön.

Éger István közölte: követeléseiket a tárca nem képes teljesíteni, ők viszont hiába ostromolták Medgyessy Péter miniszterelnököt leveleikkel. – A súlyos forráshiány és azok a körülmények, amelyek komolyan veszélyeztetik honfitársaink betegellátását hozott ide bennünket – mondta a kamara elnöke. Hangsúlyozta, hogy az egészségügy nem politikai kérdés, működésének biztosítása a mindenkori állam alapvető kötelessége.

Éger István szomorúságának adott hangot, amiért az esőben állnak, ahelyett, hogy békés eszközökkel szereznének érvényt az egészségügyi ellátórendszer jövőjének, mert ami jelenleg van, elsősorban a magyar lakosokra jelent veszélyt.

- A hálapénz szégyen számunkra, és teher azoknak, akiket ellátunk, s Európában ez nem viselhető bélyeg – mondta a MOK elnöke. Hangsúlyozta: a világ számos országában megbecsülésnek örvend a magyar szellem, és a csábító a sokszoros bér.

Az Egészségügyben Dolgozók Demokratikus Szakszervezetének elnöke hét táblát mutatott fel, amelyekre felírták mire mondanak igent: a közös jólétre, a szabadságra, az erősek, gyengék iránti felelősségre, a munka, a teljesítmény megbecsülésére, a nemzetért, a családért érzett felelősségre, hogy érdemben részt vehessenek a döntésekben, a félelem nélküli biztonságos életre, a politikai hatalom korlátozására és ellenőrzésére.

Cser Ágnes felsorolta követeléseiket, melyek között szerepelt az ágazati kollektív szerződés megkötése, középtávú megállapodás és kormánygaranciák a paraszolvencia-mentes egészségügyi ellátórendszerre. Hasonlóképpen követelik a közpénzek és társadalombiztosítási alapok ellenőrzését, a társadalmi párbeszéd helyreállítását és a szakszervezetnek szánt új társadalmi szerep elfogadását. Ezért azt kívánják, hogy olvassa el és érdemben válaszoljon a kormány a hozzáintézett leveleikre és petícióikra, hogy részt vehessenek az általuk is fizetett közpénzek elosztásában, hogy közösen teremtsék meg a profitérdek nélküli egészségügyet.

Felszólalt még Csókai András agysebész és Pós Péter, a civil betegszervezetek képviseletében.

A tüntetők délután három órára megtöltötték a minisztérium előtti úttestet. A demonstrálók kék feliratos léggömbökkel és transzparensekkel hallgatták az esőben a szónokokat. A táblákon „Ne jussanak a rendelőintézetek, a kórházak a SZOT-üdülők sorsára”, „Jóléti rendszerváltás jobblétre szenderült”, „László, Kökény, Medgyessy kórházunkat elveszi”, „Kökény úr, ami nem megy, ne erőltessük” feliratok szerepeltek.

Az eseményt a rendőrség biztosította, rendbontás nem történt.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.