Verheugen szigort ígér az új EU-tagoknak

Az Európai Bizottság bővítési felelőse szerint az EU szigorúan számon fogja kérni a jövőre csatlakozó országoktól az olyan megállapodások teljesítését, mint például az élelmiszerfeldolgozó üzemek biztonsági szabványainak uniós szintre emelése.

MNO
2003. 10. 10. 11:05
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

„Nem fogunk kompromisszumokat kötni. Egyes országok két-három évig tartó átmeneti időszakot kaptak. Ha addigra nem teljesítik a normákat, be kell zárniuk az érintett üzemeket” – jelentette ki Günter Verheugen a Financial Times kontinentális kiadásában pénteken közölt interjújában.

A bizottság november elején teszi közzé idei megfigyelési jelentéseit, amelyekben – a jövőre taggá váló tíz ország esetében utoljára – értékeli a csatlakozásra készülők felkészültségét – adta hírül az mtv.hu.

„Még mindig vannak bizonyos problémák, mint például az EU-alapok kezeléséhez szükséges igazgatási háttér gyengesége” – előlegezte meg a biztos a jelentések egyik várhatóan többször visszatérő megállapítását.

Készül országjelentés Törökországról is, amelynek tagsági kilátásait – a német kereszténydemokratákkal és Valéry Giscard dÍEstaing volt francia államfővel ellentétben – Verheugen egyáltalán nem írta le. Ellenkezőleg, úgy véli, hogy az Egyesült Államok ellen két éve végrehajtott terrortámadások pozitív irányban változtatták meg az EU viszonyát Törökország majdani csatlakozásához.

A megosztott Ciprus problémája továbbra is akadályt jelent, de Verheugen szerint most nyitott a lehetőség ablaka. A sziget északi felében decemberben választások lesznek, jövő év május 1-jétől pedig Ciprus EU-taggá válik. „Törökország tisztában van vele, hogy ez megváltoztatja a hatalmi egyensúlyt” – mondta a biztos, aki szerint a helyzet kulcsa változatlanul Ankara kezében van.

Mindeközben Verheugen már a következő bővítési hullám horizontján túlra, az Oroszországot, Ukrajnát, Fehéroroszországot és Moldovát is magába foglaló „szélesebb Európára” tekint. Rögtön leszögezte azonban, e fogalom nem jelenti azt, hogy ezeknek az országoknak az esetében napirendre kerülhetne az EU-tagság kilátása.

„Ukrajnát illetően van egy nagyon jó cselekvési programunk. Nyitva áll a lehetőség, hogy az ország gazdasága teljes mértékben integrálódjon az unióéba. Ukrajna ezt első lépésnek tekinti. A tagság azonban nincs napirenden. A lényeg az, hogy ez egy gyakorlatias megközelítés” – jelentette ki a biztos.

Elismerte mindamellett, hogy Fehéroroszország és Moldova nagy kihívást jelent. „Mindkét esetben egyértelműen diktatúrával és ingatag belső állapotokkal van dolgunk. Első lépésként a civil társadalmat kellene támogatnunk valahogyan” – mondta Verheugen.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.