László Csaba szerint az iparűzési adó idegen test

Az iparűzési adó idegen test a magyar adórendszerben. Ezt az adónemet az egész önkormányzati adórendszerrel együtt felül kell vizsgálni - jelentette ki László Csaba pénzügyminiszter egy debreceni fórumon. Hozzáfűzte, hogy az iparűzési adó 250 milliárd forint adóbevételt jelent az önkormányzatoknak, ezért óvatosan kell hozzányúlni.

2003. 11. 14. 13:31
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Kérdésünkre, hogy mi a szándékuk az önkormányzatok számára oly fontos adónemmel, be kívánják-e olvasztani a központi költségvetésbe, vagy esetleg azt tartják kívánatosnak, hogy ez az adónem teljesen megszűnjön a vállalkozások versenyképességének fokozása érdekében, a pénzügyminiszter azt mondta, hogy nem kíván egy szükségszerűen lefolytatandó vizsgálódásnak, illetve szakmai vitának elébe menni.

László Csaba kiemelte, hogy egyetértés van a nemzeti bank és a kormányzat között abban, hogy a versenyképesség fokozása, illetve az eurozónához való legkorábbi, vagyis 2008-as csatlakozás kívánatos a magyar gazdaság számára. A jegybakkal való egyetértés üdvös példájának nevezte, hogy az MNB-vel konszenzusban dolgozták ki a jegybanktörvény módosítását, amit a kormányzat nemrégiben elfogadott. A versenyképesség javítását célzó intézkedések között emelte ki a társasági adó 18 százalékról 16 százalékra történő mérséklését, illetve azt, hogy háromszáz fő és húsz százalék pályakezdő alkalmazása fölött már járnak a befektetési adókedvezmények. Ugyancsak fontosnak nevezte Magyarország tőkevonzó képességének fokozása szempontjából azt, hogy a befektetési adókedvezmény igénybevételének határa 10 milliárdról 3 milliárdra elmaradott térségekben pedig 3 milliárdról 1 milliárdra csökken, illetve a kedvezmény időtartama öt évről tíz évre nő.

A pénzügyminiszter ugyanakkor fölhívta a figyelmet arra, hogy a versenyképesség fokozása szempontjából a legmeghatározóbb az árfolyam, az államháztartási hiány, a kamatláb és a bérek mozgása. Az árfolyam egy százalékpontos elmozdulása ugyanis ötszázmilliárd, a kamatláb kettőszázmilliárd, az eladósodás mértékének növekedése egyszázmilliárd, a bérek egy százalékpontja pedig ötvenmilliárd forint kiadást indukálhat.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.