Megérkezett a Fidesz kezdeményezése az Országgyűlés elnökéhez
Megérkezett az Országgyűlés elnökéhez a Fidesz-frakció levele, a szükséges mennyiségű aláírással, amelyben január 26-ára a törvényhozás rendkívüli ülésének összehívását kezdeményezi.
Szili Katalin megtette a rendkívüli ülés előkészítésével kapcsolatos intézkedéseket. A házelnök január 23-án 10 órára összehívta a házbizottság ülését – tudatta Altorjai Anita.
„Január 26-ára rendkívüli ülés összehívását kérjük a 2004. évi költségvetés valódi számairól és a várható megszorító intézkedésekről szóló országgyűlési határozati javaslat megtárgyalása érdekében” – áll Áder János levelében, amelyet eljuttatott az MTI-hez is. A Fidesz frakcióvezetője az általuk benyújtandó határozati javaslat sürgős tárgyalását kéri.
Medgyessy jelen lesz a rendkívüli ülésen; az MSZP Orbánt is várja
Medgyessy Péter is jelen lesz a Fidesz által kezdeményezett rendkívüli parlamenti ülésen, amennyiben a házelnök összehívja azt – derült ki a mai kormányszóvivői tájékoztatón.
Gál J. Zoltán elmondta: a miniszterelnök Draskovics Tibor új pénzügyminiszter eskütétele miatt lesz jelen az idei első parlamenti ülésen. A kormányszóvivő magyarázata szerint Draskovics Tibor eredetileg feburár 16-án tenné le esküjét – amennyiben korábban lesz az első parlamenti ülés, az új pénzügyminiszter hamarabb tudja ezt megtenni.
Gál J. Zoltán az újságírók előtt utalt arra: a kormánypártok azt várják, hogy a rendkívüli ülésen Orbán Viktor volt miniszterelnök is kifejtse véleményét az ellenzék gazdaságpolitikai elképzeléseiről. – Ez egy lehetőség arra, hogy az ellenzék gazdaságpolitikai elképzeléseiről is halljunk, egy lehetőség, hogy az ellenzék legnagyobb pártjának elnöke is véleményt nyilvánítson ez ügyben – mondta a szóvivő.
A kormány mai ülésén a nemzeti fejlesztési tervről és egy, a társadalom szociális állapotát taglaló jelentésről esett szó. Gál J. Zoltán előbbivel kapcsolatban elmondta: a nemzeti fejlesztési terv keretében – az EU-s forrásokkal együtt – három év alatt összesen 1365 milliárd forint értékben valósulhatnak meg beruházások hazánkban.
Fidesz: újra szegénységi bizonyítványt állított ki magáról a kormány
A Fidesz szerint újra szegénységi bizonyítványt állított ki magáról a kormány, amely szerdai ülésén segítő intézkedéseket nem hozott, s „a teljes bénultság állapotában” van – közölte Halász János frakciószóvivő szerdán az MTI-vel.
„Valódi intézkedéseket kellene hoznia a kormánynak, olyanokat, amelyek a nehéz anyagi helyzetben lévőket is segítenék” – mondta a kormányszóvivői tájékoztatóra reagáló fideszes honatya. Hozzátette: ehelyett 120 milliárd forintos megszorító-intézkedéscsomagot vezet majd be a kormány.
A kabinet a szerdai ülésén sem tárgyalt arról, hogy ez kit milyen módon érint majd, legalábbis erről nem számoltak be – jegyezte meg Halász János.
Szavai szerint a történtekért igazán felelős kormányfő nem ment el a költségvetési bizottság rendkívüli ülésére, ezért kezdeményezte a Fidesz az Országgyűlés rendkívüli ülésének összehívását.
Az sem derült ki azonban, hogy erre elmegy-e majd a kormányfő, „mert itt válaszolnia kell az előttünk álló súlyos kérdésekre: az államadósság növekedését hogyan tudják megakadályozni, mit tudnak tenni a vállalkozások anyagi helyzetének javításáért, elhalasztják-e Magyarország euro-zónához való csatlakozását, és a 120 ezer milliós megszorító intézkedéscsomag kit hogyan érint majd” – mondta a frakciószóvivő.
Hozzátette: a Fidesz reméli, a kormány nem halogatja tovább a választ.
Tiltakozik az Autonóm Szakszervezetek Szövetsége
Az Autonóm Szakszervezetek Szövetségének elnöksége tiltakozik az ellen, hogy a kormány az Országos Érdekegyeztető Tanácsban vállalt kötelezettségét nem teljesítette – közölte a szövetség.
„Az Autonóm Szakszervezetek Szövetsége felhívja a kormányt és Medgyessy Péter miniszterelnököt, hogy teljesítse többszörösen vállalt kötelezettségét a korkedvezményes nyugdíjrendszer felülvizsgálatában konszenzusos megállapodásra jutva, mert a munkavállalói kiszolgáltatottság, bizonytalanság feszültséget, konfliktust eredményezhet a munka világában” – áll a szövetség közleményében.
A szövetség még tavaly november 14-én követelte a korkedvezményes nyugdíjrendszer felülvizsgálatára irányuló tárgyalások haladéktalan megkezdését, amelynek célja, hogy megszűnjön az a bizonytalanság, ami 1997 óta terheli az ilyen munkakörökben foglalkoztatott munkavállalókat.
A közlemény emlékeztet: Medgyessy Péter 1997-ben, mint a kormányt képviselő pénzügyminiszter vállalta azt a kötelezettséget, hogy közösen a szakszervezetekkel és a munkáltatói érdekképviseletekkel megkezdődik a jogintézmény felülvizsgálata, és a felek konszenzussal átalakítják azt.
„Azóta nem történt semmi azon túl, hogy a kormány egyoldalú lépésként önkormányzati választott tisztségviselőket emelt a rendszerbe. Ez önmagában is botrányos” – áll a közleményben.
Az Autonóm Szakszervezetek Szövetsége a vonatkozó jogszabály időbeli „tologatásának” veszélyére számos esetben felhívta a kormányok – köztük a jelenlegi – figyelmét, mert társadalmi érdekekkel ütközik a munkavállalói kiszolgáltatottság, jogbizonytalanság.
„A tárgyalások megkezdése nem halogatható tovább. Ennek érdekében javasoljuk az egyeztetések haladéktalan megkezdését és a munkavállalók által elfogadható megállapodás megkötését” – fogalmaz a szövetség.
Az Agrárkamara aggódik a piaci és szabályozási válság miatt
A Magyar Agrárkamara a tejágazatban tapasztalt kritikus helyzetre való tekintettel – más szervezetekkel együtt – levélben fordult a miniszterelnökhöz segítséget kérve a piaci és szabályozási válság enyhítéséhez – közölte az MTI.
A kamara szerdán arról tájékoztatta az MTI-t, hogy a keddi elnökségi ülés foglalkozott a szarvasmarha ágazatban kialakult kritikus helyzettel is. Az elnökség megállapította, hogy a jövedelmezőség számottevő romlása miatt a tehéntartó gazdaságok száma gyorsuló ütemben csökken. Általában a kisebb gazdaságok hagynak fel szarvasmarha-tartással.
A kamarai közlemény hangsúlyozza: az önköltség már 2003-ban literenként 70-75 forint körül alakult, s az idén a magasabb takarmányárral elérheti a literenkénti 80 forintot. Mivel a felvásárlási szerződéseket literenként 60-64 forintos áron kötötték, azok a termelők, akik e feletti önköltséggel dolgoznak, kiesnek a piaci szereplők közül.
Az elnökségi ülésről közölt összefoglaló elégedetten veszi tudomásul, hogy a kamara tanácsadói hálózata jó eredménnyel vett és vesz részt a termelők uniós felkészítésében. A tanácsadói hálózatra a csatlakozásig még intenzívebb munka vár. Segítenie kell a termelőket a pályázatok és támogatási rendeletek megismerésében, az adminisztratív feladatok elvégzésében. A kamara csoportos oktatásokon, a helyi tanácsadókon keresztül oldja meg ezt a feladatot.
A kamara elnöksége aggodalmának adott hangot az áfa-visszaigénylés rendszerének módosulásával kapcsolatban is. A mezőgazdasági beruházások után nem igényelhető vissza az áfa, így a támogatási összegek lényegesen alacsonyabb értékben hasznosulhatnak.
Az elnökség szerint az Európai Unióhoz történő csatlakozásig a megszorító intézkedések nem vonatkozhatnak az agráriumra, az agrárgazdaság felkészítésének elsőbbséget kell kapnia.
Menczer Tamás: Magyar Péter híresen kedves a nőkkel…