Varga: A családi költségvetés sem épülhet fiktív számokra

Példátlan helyzet: tizenkét nappal az évkezdet után már azt tudtuk meg, hogy a 2004-es költségvetés nem érvényes, ezek a számok nem valósak, és háromszáz millárd forinttal nagyobb a hiány annál, mint amit a parlamenti többség 2003. decemberében megszavazott - fejtette ki Varga Mihály a Napkeltében.

MNO
2004. 01. 15. 16:23
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A Pénzügyminisztérium létrehoz egy takarékossági vonalat, hogy ezt a százhúszmilliárd forintot, amit most a költségvetésből vissza kell venni, honnan is lehetne összeszedni, még azt is megígérték, hogy nagyon komolyan fogják venni az ottani javaslatokat. Ha Ön az adás után fölhívja ezt a telefonszámot, milyen javaslatokat tenne arra, hogy a százhúszmilliárdot honnan lehet összeszedni? – tette föl a kérdést Varga Mihálynak Pallagi Ferenc műsorvezető. A volt pénzügyminiszternek Kocsi Ilona, a Népszava lapigazgatója, és Várkonyi Iván, a Népszabadság munkatársa is tett föl kérdéseket.

Varga a beszélgetés folyamán, mivel a kérdezők állandóan visszatértek arra, hogy felhívnák-e a zöld vonalat, végül kijelentette: ’’Szeretnénk, hogyha hétfőn még a hivatalban lévő pénzügyminiszter és a miniszterelnök úr a költségvetési bizottság rendkívüli ülésén megjelenne. A parlamenti bizottságnak, és általában a parlament nyilvánosságának van joga ahhoz, hogy tisztába legyen azzal, mi is történik 2004-ben az államháztartásban. Tehát mi nem először zöld vonalon szeretnénk üzengetni a kormánynak, hanem azt várjuk el, hogy kapjunk egy hiteles, objektív tájékoztatást, elvárjuk a miniszterelnök urat is erre a bizottsági ülésre.’’

A polgári kormány pénzügyminisztere szerint a magyar gazdaságpolitikában határozott koncepcióra volna szükség. Az elmúlt másfél évet szerinte az jellemezte, hogy nem volt iránya a gazdaságpolitikának: ’’.Lokális problémakezelések voltak, gazdaságirányítási döntések születtek, de hogy mifelé megy az ország gazdasága, milyen vonalba illeszkedik az a lépés, amit éppen meghoz a kormány, erről senki nem tudott semmit.’’

Arra, hogy az új pénzügyminiszter-jelölt véleménye szerint hogy stabil, kiegyensúlyozott gazdaság felé halad a kormány, Varga megjegyezte: az előző pénzügyminiszter is mondta már ezt, ’’legalább háromszor hallhattuk az elmúlt egy évben azt, hogy most aztán átvilágítják a államapparátusnak az intézményeit, megnézik, hogy hol lehet még takarékoskodni’’.

Az esetleges megtakarítási lehetőségekről elmondta: biztos nagyon sok olyan lehetőség van még az államháztartáson belül, ahol lehet takarékoskodni, ideértve a társadalombiztosítást és az önkormányzatokat.

Nem látja járható útnak Varga a tárcáktól elvont összegek koncepcióját. Utalt rá: a földművelésügyi miniszter is bejelentette, hogy ő is át fogja majd nézni, hogy hol tud még takarékoskodni, de azt is hozzátette, hogy ebbe a százhúsz milliárdos megtakarító csomagba nyilván a földművelésügyi tárcának nagyon kis szerepe lehet. ’’Február végére, mire a jelölt úrnak, vagy akkor már hivatalba lévő pénzügyminiszter úrnak be kell jelenteni egy ilyen csomagot, minden tárca azt fogja mondani, hogy őt aztán ez nem érinti’’ – vélte Varga.

Az ellenzéki képviselő szerint 1500 módosító javaslatuk után nincs értelme újból ezeket benyújtani: ’’Mi is tanultunk abból, hogy az ezernégyszáz javaslatból nem sikerült támogatni a kormánynak egyet sem, még azt sem egyébként, ami egy „a” betű helyett „az”-t jelölt, a magyar nyelvtan szabályai szerint. Javasoltuk, hogy a hazai beszállítók arányát, vagy éppen a közbeszerzésnél a hazai vállalkozók előnyét 2003-ra, az uniós csatlakozás előtti utolsó évre emeljük föl, a kormány ezzel nem foglalkozott érdemben. Javasoltuk azt, hogy az iraki háború elhúzódása esetére dolgozzunk ki egy alternatív gazdaságpolitikai forgatókönyvet, erre se kaptunk érdemi választ.’’

– Példátlan helyzet, hogy tizenkét nappal az évkezdet után már azt tudtuk meg, hogy a 2004-es költségvetés nem érvényes, ezek a számok nem valósak, és háromszázmillárd forinttal nagyobb a hiány annál, mint amit egyébként a parlamenti többség, a kormánypárti többség 2003. decemberében megszavazott – jelentette ki. Hozzáfűzte: ’’Tizenkét nap után azt bejelenteni, hogy ez a költségvetés nem tartható, és még a 4,6 százalékos hiány is csak akkor tartható, ha van egy százhúsz milliárdos megtakarítás, hát, bevallom őszintén, én ilyen példát nem ismerek a gazdaságtörténetben.’’

– A családi költségvetés sem épülhet fiktív számokra. Nem épülhet légvárakra, annak a valós helyzetből kell kiindulni. A család is fölméri, hogy milyen jövedelme van szülőknek, apukának, az anyukának, ebből mire telik, mire futja, élelmiszer, ruha, rezsiköltség, és így tovább. Hogyha az ország költségvetése úgy épül föl, hogy az összeállítása után, sőt, már az összeállításakor sem valós számokra épül, akkor azt gondolom, hogy azzal valami baj van – figyelmeztetett Varga.

Kijelentette: nem ismerik egészében, pontos számok hiányában, hogy a gazdaságban ténylegesen milyen folyamatok mennek végbe. Hogyha egyik napról a másikra kiderül, hogy háromszáz milliárd forinttal nagyobb a hiány annál, mint amit terveztek, akkor ott alaposabban körül kell nézni, nyilván a kijelölt pénzügyminiszter majd a hivatalba lépésekor tájékozódik, hogy az államháztartásban mi is a helyzet – mondta, hozzáfűzve: nagy a bizonytalanság a pénzpiacokon. A forint árfolyama hektikusan változik, tehát hol fölmegy, hol lemegy, egy kijelentésnek is nagyon drámai következményei lehetnek.

Varga Mihály felidézte az euró bevezetésének folyamatos halogatását: Én emlékszem rá, hogy az előző kormány időszakában egy olyan határozatot fogadtunk el, amely azt tartalmazta, hogy 2006-tól már az eurót Magyarországon be lehetne vezetni, ez folyamatosan puhult föl az elmúlt években. Ugye, 2007. lett először az időpont, most 2008. az időpont, és tartunk tőle, hogy ez a felpuhulás, ez még nem ért véget. Az egyetlen fix és stabil pont ma a magyar gazdaságban az a dátum a kormány részéről, amit tavaly nyáron Medgyessy Péter bejelentett, hogy 2008-ban euróval tudunk fizetni. Orbán Viktor most egy kéréssel fordult a miniszterelnök úr felé, hogy ezt mérlegelje, ma nagyon sok külföldi befektető számára, ez az egyetlen fix időpont. Orbán Viktor levele még a pénzügyminiszter, a kijelölt pénzügyminiszter tájékoztatója előtt született.’’

A volt pénzügyminiszter az MNB-vel kialakítható együttműködésről elmondta: a jegybankon is múlik az, hogy mennyire lesz összhang, és mennyire lesz hatékony működés. ’’Volt a múlt esztendőben is olyan lépése a Monetáris Tanácsnak, amellyel mi sem értettünk egyet, például amikor a sáveltolásnál engedett a kormánynak, és a sáveltolás lépését meghozták. Járai Zsigmond részéről szerintem nem fog múlni az együttműködés’’ – jósolta Varga Mihály.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.