Athén 2004: 150 nap múlva rajt

Keddtől számítva 150 nap múlva kezdődik az athéni olimpia. A magyarok eddig 18 sportágban szereztek indulási jogot, ez mindent figyelembe véve 183 versenyző nevezésére ad lehetőséget. A Magyar Olimpiai Bizottság célkitűzése: a csapat az első 15 között végezzen a nemzetek pontversenyében, az érmek számát tekintve pedig érje el, vagy szárnyalja túl a sydneyi teljesítményt (17 medál).

MTI
2004. 03. 16. 8:17
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A MOB összességében több mint 200 sportolóval számol. Utoljára az 1980-as moszkvai olimpián fordult elő, hogy legalább négy válogatott is megszerezte a részvétel lehetőségét. Ezúttal a vízilabdázók és a kézilabdázók férfi és női együttese is utazhat.

A sportágak egy részében már lezárult a kvótaszerzés időszaka. Így eldőlt, hogy baseballban és softballban, gyeplabdában, a kajak-kenu szlalom ágában, kosárlabdában, labdarúgásban, röplabdában, tekvondóban, trampolinban és ritmikus gimnasztikában nem lesz magyar versenyző Athénban.

A legnagyobb létszámmal – a kézilabdázók és a vízilabdázók mellett – magyar részről várhatóan az atléták és az úszók lesznek jelen a játékokon. Atlétikában jelen állás szerint 22 számban 27 versenyző nevezhető, úszásban 37 rajtlehetőségnél tartanak.

A kvalifikációs időszak a legtöbb sportágban májusban lezárul, de például atlétikában még júliusban is van lehetőség szintteljesítésre.

A 18 sportág mellett még cselgáncsban, teniszben és triatlonban várható magyar részvétel.

A kvótát szerzett sportágak:

ASZTALITENISZ:
Bátorfi Csilla és Tóth Krisztina egyesben és párosban, Fazekas Mária egyesben indulhat – ezzel a nőknél a magyarok megszerezték a maximális három helyet egyéniben.
A férfiak számára május 13-16-án Innsbruckban rendeznek selejtező tornát. A párosok kvalifikációs versenye április 3-4-én Athénban lesz.

ATLÉTIKA:
Az A-szintet 19-en, a B-szintet 18-an teljesítették. Számonként három versenyző indítható, ha mindhárman A-szintesek.
A jelen állás szerint 22 számban 27 atléta állhat rajthoz.

BIRKÓZÁS:
Birkózásban lezárult az olimpiai kvalifikáció. A magyarok összesen 9 (kötöttfogásban 5, szabadfogásban 4) versenyzőt indíthatnak Athénban. A tavaly szeptemberi, New York-i szabadfogású világbajnokságon a 74 kg-ban hetedik Ritter Árpád, a 66 kg-ban kilencedik Szabó Gergő és a 120 kg-ban ugyancsak kilencedik Aubéli Ottó szerzett kvótát. Az idei két kvalifikációs torna közül a január végi pozsonyi verseny sikertelenül zárult, de az utolsó lehetőséget végül a 60 kg-os Wöller Gergő megragadta és Szófiában bejutott az elődöntőbe, megszerezve az athéni indulás lehetőségét.

Hasonló volt a kvalifikációs rendszer kötöttfogásban. Tavaly októberben Créteilben, a vb-ről a 66 kg-ban bronzérmes Füredy Levente, a 96 kg-ban kilencedik Virág Lajos, és a 120 kg-ban ezüstérmes Deák Bárdos Mihály szerzett nemzeti kvótát. Februárban Újvidéken az 55 kg-os Majoros István csatlakozott társaihoz, míg a március 13-14-i, taskenti záró kvalifikációs versenyen Berzicza Tamás megnyerte a 74 kg-os kategória küzdelmeit és megszerezte a szakág ötödik athéni kvótáját.

EVEZÉS:
Evezésben jelenleg hat magyar versenyző részvétele biztos az athéni olimpián: az augusztusi, milánói világbajnokságon kétpárban a kétszeres vb-aranyérmes (2001, 2002) Haller Ákos, Pető Tibor duó, valamint könnyűsúlyú kétpárban a Varga Tamás, Hirling Zsolt és a Remsei Mónika, Stift Edit kettős harcolt ki kvótát.

A játékokra hajóegységek és nem személyek kvalifikálnak, így az utazókról az idei válogatók döntenek, bár nagy valószínűséggel – ha nem jön közbe sérülés vagy formahanyatlás – az Olaszországban sikerrel szereplők szállnak vízre a görög fővárosban is.

A magyarok számára a júniusi, luzerni úgynevezett döntő kvalifikációs regatta ad még esélyt a kvótaszerzésre.

KERÉKPÁR:
Hegyikerékpárban a világranglista alapján egy magyar versenyző indulhat Athénban.

Pályán a május 26-30-án Melbourne-ben sorra kerülő világbajnokságon lehet kvótát szerezni.

Az országúti szakágban az országonkénti résztvevők számát az április 30-án nyilvánosságra kerülő világranglista alapján állapítják meg. A férfiak mezőnyében az 1-15. nemzet öt, a 16-25. négy, a 26-30. hely közötti három versenyzővel szerepelhet. Magyarország a legutóbbi listán a 32. volt.

KAJAK-KENU:
A kajak-kenu válogatott összesen 7 számban 16 versenyzői kvótát szerzett az egyesült államokbeli Gainesville-ben rendezett szeptemberi olimpiai kvalifikációs világbajnokságon, a férfi kajakos csapat öt (k-1 500 m, k-4 1000 m), a női pedig – teljesítve a maximumot – hét (k-1 500 m, k-2 500 m, k-4 500 m) ember számára biztosított részvételi lehetőséget, míg a jelenlegi állás szerint négy kenus (c-2 500 m, c-2 1000 m) lehet ott Athénban.

A későbbiekben már csak a május 21-23-án sorra kerülő poznani Európa-bajnokságon nyílik mód kvóta kiharcolására. A nőknél nincs ok az izgalomra, a férfiak esetében azonban további 2-3 kajakos, illetve 1-2 kenus helyre számít a szakvezetés. Ehhez a kontinensviadalon a fennmaradó számokban (férfi k-2 500, k-1 1000, k-2 1000, c-1 500 és c-1 1000 m) az első hat hely valamelyikén kell végezniük a magyar egységeknek, amennyiben azonban előttük már athéni indulási jogot szerzett ország egysége zár, magasabb helyezésszám is ötkarikás részvételt érhet.

Sikeres kvalifikáció esetén maximálisan 23 versenyzőt lehetne nevezni, de a magyar szövetség vélhetően kevesebb fővel „oldja majd meg” a 12 számot. A részvételt a válogatókon lehet kiharcolni.


KÉZILABDA:
A magyar férfi válogatott tavaly a Portugáliában rendezett vb-n szerzett ötödik helyével, a női a decemberi vb-ezüstérmével szerzett indulási jogot.

A 12 férfi és 10 női csapatot számláló mezőny már kialakult.

MŰUGRÁS:
Hajnal András toronyugrásban, Barta Nóra 3 méteren szerzett kvótát februárban az athéni Világkupán.
A kvalifikációs sorozat véget ért.

ÖKÖLVÍVÁS:
A magyarok két kvótát szereztek a horvátországi Pulában február 19. és március 1. között megrendezett Európa-bajnokságon: a 48 kg-os Bedák Pál és a 60 kg-os Káté Gyula egyformán bronzérmes lett és ez athéni repülőjegyet ér.

A kontinensviadal volt az első olimpiai kvalifikációs torna, amelyen súlycsoportonként négyen jutottak kvótához. Európában még négy selejtező versenyt rendeznek: a páros és a páratlan súlycsoportokban külön-külön két-két viadalon osztják ki a maradék kvótákat. A március 29. és április 5. közötti plovdivi és varsói tornákról a döntősök utazhatnak Athénba. Az április 19. és 26. közötti bakui és a közvetlenül azután sorra kerülő göteborgi viadalok előtt a nemzetközi szövetség (AIBA) dönt arról, hogy melyik súlycsoportban hány helyért kell még megküzdeni.

ÖTTUSA:
A magyarok közül eddig egyedüliként Vörös Zsuzsanna szerzett olimpiai kvótát a tavaly júliusi, pesarói világbajnokságon aratott győzelmével.

A kvalifikáció kiharcolására a kuangcsui (Kína, április 22-25.) és a budapesti (május 6-9.) Világkupa-versenyen, valamint a moszkvai világbajnokságon (május 25-30.) nyílik még lehetőség.

A fel nem használt kvóták – például, amelyik Vörös Európa-bajnoki második helyéért, vagy a mexikói Vk-n elért ezüstérméért járt volna, ha korábban már meg nem szerzi azt – „elvesznek”, a 32 fős mezőnyt ezért a világbajnoksággal záruló, 12 hónapos időszak alapján összeállított ranglistáról töltik majd fel.

Egy országból maximum két-két férfi és női versenyző indítható, ha valahol több kvóta áll rendelkezésre, az adott szövetség dönt a nevezésről.

SPORTLÖVÉSZET:
Magyarország összesen nyolc kvótát szerzett a véget ért kvalifikációs sorozaton: Sidi Péter (puska), Simon Attila (pisztoly), Pálinkás József (gyorstüzelő pisztoly), Joó Éva, Krzyzewsky Beáta (mindkettő puska), Csonka Zsófia, Erdős Dorottya (mindkettő pisztoly) és Igaly Diána (skeet) utazhat.

A szövetség további két szabadkártyát kért, az egyiket a futócéllövő Sike József, míg a másikat a férfi pisztolyos, Karacs Zsolt vagy Papanitz Zoltán számára.

SÚLYEMELÉS:
A vancouveri kvalifikációs világbajnokságán Magyarország reprezentánsai összesen 7, a nőknél 3, a férfiaknál 4 kvótát harcoltak ki.
Az olimpiai indulási jogot a versenyzők nem maguknak, hanem nemzetüknek szerezték meg, bár nyilvánvaló, hogy az ötkarikás csapat összeállításánál jelentős súllyal esik latba a 2003-as kanadai világbajnokságon egyéni összetettben nyújtott teljesítmény.

A kvalifikáció lezárult.

SZÖRF:
Gádorfalvi Áron már a 2002-es bangkoki vb-n kiharcolta az indulást, így harmadik olimpiájára készülhet.

A májusi törökországi vb-n egy női kvótára is van esély, mivel ebben a számban nem túl nagy a nemzetközi konkurencia.

TORNA:
Az Egyesült Államokban rendezett tavalyi vb-n a férfi és a női csapat egyformán csalódást okozott, csak Gál Róbert szerzett kvótát. Később Szarka Krisztina szabadkártyát kapott.

A kvalifikáció lezárult.

ÚSZÁS:
A 4x100-as férfi vegyesváltó a tavalyi barcelonai vb-n kvótát szerzett. Emellett 10 versenyző A-, 17 B-szinttel rendelkezik. Ez összesen 37 rajtlehetőséget jelent.

Szintteljesítésre még számos versenyen van lehetőség, ezek közül kiemelkedik a május 10-16-i madridi Eb és a július 15-18-i lisszaboni ifjúsági Eb.

VÍVÁS:
Férfi kardban és női párbajtőrben biztosan lesz magyar csapat – három fő plusz egy tartalék – az athéni olimpián, s ennek alapján egyéniben is indulhat három-három versenyző. Ott lehet a görög fővárosban a tőröző Mohamed Aida is. Ebben a fegyvernemben – amelyben nem rendeznek csapatversenyt – még Varga Gabriellának van esélye kiharcolni a kvótát a március 31-én véget érő kvalifikációs időszakban.

A férfi párbajtőr együttes sorsa a hétvégén, Vancouverben dől el. Az oroszok, a franciák és a németek athéni indulása biztos, a kanadai viadal tétje így az, hogy a magyar, észt, ukrán, olasz négyesből kettő olimpiai kvótát szerez, kettő pedig lemarad a játékokról. Azon országok versenyzői, amelyek nem szereznek csapatkvótát, az egyéni kvalifikációban reménykedhetnek.

Női kardban – a női tőrhöz hasonlóan – nem rendeznek csapatversenyt a játékokon. A legfiatalabb szakágban egy magyar sem áll úgy a világranglistán, hogy ott lehetne az olimpián. Az egyetlen, egyben utolsó lehetőség ezért az áprilisi, belgiumi zónaversenyen kínálkozik majd. Ez vonatkozik a férfi tőrre is, amelyben ugyan lesz csapatverseny Athénban, de biztosan magyarok nélkül.

VITORLÁZÁS:
A Weöres Márta, Payr Anna női 470-es páros rendelkezik kvalifikációval.

A többi hajóosztályban a tavaszi világbajnokságokon lehet még kvótához jutni. Erre reális esélye a hosszú kihagyás után visszatért, Sydneyben olimpikon Hajdu Balázsnak van Finn dingiben.

VÍZILABDA:
A férfi válogatott tavaly a Barcelonában rendezett vb-n szerzett aranyérmével, a női februárban az imperai kvalifikációs torna megnyerésével szerzett kvótát.

A mezőny mindkét nemnél teljes, sőt már a csoportbeosztást is elkészítették, mindkét magyar csapat a nehezebb ágra került.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.