A MOB összességében több mint 200 sportolóval számol. Utoljára az 1980-as moszkvai olimpián fordult elő, hogy legalább négy válogatott is megszerezte a részvétel lehetőségét. Ezúttal a vízilabdázók és a kézilabdázók férfi és női együttese is utazhat.
A sportágak egy részében már lezárult a kvótaszerzés időszaka. Így eldőlt, hogy baseballban és softballban, gyeplabdában, a kajak-kenu szlalom ágában, kosárlabdában, labdarúgásban, röplabdában, tekvondóban, trampolinban és ritmikus gimnasztikában nem lesz magyar versenyző Athénban.
A legnagyobb létszámmal – a kézilabdázók és a vízilabdázók mellett – magyar részről várhatóan az atléták és az úszók lesznek jelen a játékokon. Atlétikában jelen állás szerint 22 számban 27 versenyző nevezhető, úszásban 37 rajtlehetőségnél tartanak.
A kvalifikációs időszak a legtöbb sportágban májusban lezárul, de például atlétikában még júliusban is van lehetőség szintteljesítésre.
A 18 sportág mellett még cselgáncsban, teniszben és triatlonban várható magyar részvétel.
A kvótát szerzett sportágak:
ASZTALITENISZ:
Bátorfi Csilla és Tóth Krisztina egyesben és párosban, Fazekas Mária egyesben indulhat – ezzel a nőknél a magyarok megszerezték a maximális három helyet egyéniben.
A férfiak számára május 13-16-án Innsbruckban rendeznek selejtező tornát. A párosok kvalifikációs versenye április 3-4-én Athénban lesz.
ATLÉTIKA:
Az A-szintet 19-en, a B-szintet 18-an teljesítették. Számonként három versenyző indítható, ha mindhárman A-szintesek.
A jelen állás szerint 22 számban 27 atléta állhat rajthoz.
BIRKÓZÁS:
Birkózásban lezárult az olimpiai kvalifikáció. A magyarok összesen 9 (kötöttfogásban 5, szabadfogásban 4) versenyzőt indíthatnak Athénban. A tavaly szeptemberi, New York-i szabadfogású világbajnokságon a 74 kg-ban hetedik Ritter Árpád, a 66 kg-ban kilencedik Szabó Gergő és a 120 kg-ban ugyancsak kilencedik Aubéli Ottó szerzett kvótát. Az idei két kvalifikációs torna közül a január végi pozsonyi verseny sikertelenül zárult, de az utolsó lehetőséget végül a 60 kg-os Wöller Gergő megragadta és Szófiában bejutott az elődöntőbe, megszerezve az athéni indulás lehetőségét.
Hasonló volt a kvalifikációs rendszer kötöttfogásban. Tavaly októberben Créteilben, a vb-ről a 66 kg-ban bronzérmes Füredy Levente, a 96 kg-ban kilencedik Virág Lajos, és a 120 kg-ban ezüstérmes Deák Bárdos Mihály szerzett nemzeti kvótát. Februárban Újvidéken az 55 kg-os Majoros István csatlakozott társaihoz, míg a március 13-14-i, taskenti záró kvalifikációs versenyen Berzicza Tamás megnyerte a 74 kg-os kategória küzdelmeit és megszerezte a szakág ötödik athéni kvótáját.
EVEZÉS:
Evezésben jelenleg hat magyar versenyző részvétele biztos az athéni olimpián: az augusztusi, milánói világbajnokságon kétpárban a kétszeres vb-aranyérmes (2001, 2002) Haller Ákos, Pető Tibor duó, valamint könnyűsúlyú kétpárban a Varga Tamás, Hirling Zsolt és a Remsei Mónika, Stift Edit kettős harcolt ki kvótát.
A játékokra hajóegységek és nem személyek kvalifikálnak, így az utazókról az idei válogatók döntenek, bár nagy valószínűséggel – ha nem jön közbe sérülés vagy formahanyatlás – az Olaszországban sikerrel szereplők szállnak vízre a görög fővárosban is.
A magyarok számára a júniusi, luzerni úgynevezett döntő kvalifikációs regatta ad még esélyt a kvótaszerzésre.
KERÉKPÁR:
Hegyikerékpárban a világranglista alapján egy magyar versenyző indulhat Athénban.
Pályán a május 26-30-án Melbourne-ben sorra kerülő világbajnokságon lehet kvótát szerezni.
Az országúti szakágban az országonkénti résztvevők számát az április 30-án nyilvánosságra kerülő világranglista alapján állapítják meg. A férfiak mezőnyében az 1-15. nemzet öt, a 16-25. négy, a 26-30. hely közötti három versenyzővel szerepelhet. Magyarország a legutóbbi listán a 32. volt.
KAJAK-KENU:
A kajak-kenu válogatott összesen 7 számban 16 versenyzői kvótát szerzett az egyesült államokbeli Gainesville-ben rendezett szeptemberi olimpiai kvalifikációs világbajnokságon, a férfi kajakos csapat öt (k-1 500 m, k-4 1000 m), a női pedig – teljesítve a maximumot – hét (k-1 500 m, k-2 500 m, k-4 500 m) ember számára biztosított részvételi lehetőséget, míg a jelenlegi állás szerint négy kenus (c-2 500 m, c-2 1000 m) lehet ott Athénban.
A későbbiekben már csak a május 21-23-án sorra kerülő poznani Európa-bajnokságon nyílik mód kvóta kiharcolására. A nőknél nincs ok az izgalomra, a férfiak esetében azonban további 2-3 kajakos, illetve 1-2 kenus helyre számít a szakvezetés. Ehhez a kontinensviadalon a fennmaradó számokban (férfi k-2 500, k-1 1000, k-2 1000, c-1 500 és c-1 1000 m) az első hat hely valamelyikén kell végezniük a magyar egységeknek, amennyiben azonban előttük már athéni indulási jogot szerzett ország egysége zár, magasabb helyezésszám is ötkarikás részvételt érhet.
Sikeres kvalifikáció esetén maximálisan 23 versenyzőt lehetne nevezni, de a magyar szövetség vélhetően kevesebb fővel „oldja majd meg” a 12 számot. A részvételt a válogatókon lehet kiharcolni.
KÉZILABDA:
A magyar férfi válogatott tavaly a Portugáliában rendezett vb-n szerzett ötödik helyével, a női a decemberi vb-ezüstérmével szerzett indulási jogot.
A 12 férfi és 10 női csapatot számláló mezőny már kialakult.
MŰUGRÁS:
Hajnal András toronyugrásban, Barta Nóra 3 méteren szerzett kvótát februárban az athéni Világkupán.
A kvalifikációs sorozat véget ért.
ÖKÖLVÍVÁS:
A magyarok két kvótát szereztek a horvátországi Pulában február 19. és március 1. között megrendezett Európa-bajnokságon: a 48 kg-os Bedák Pál és a 60 kg-os Káté Gyula egyformán bronzérmes lett és ez athéni repülőjegyet ér.
A kontinensviadal volt az első olimpiai kvalifikációs torna, amelyen súlycsoportonként négyen jutottak kvótához. Európában még négy selejtező versenyt rendeznek: a páros és a páratlan súlycsoportokban külön-külön két-két viadalon osztják ki a maradék kvótákat. A március 29. és április 5. közötti plovdivi és varsói tornákról a döntősök utazhatnak Athénba. Az április 19. és 26. közötti bakui és a közvetlenül azután sorra kerülő göteborgi viadalok előtt a nemzetközi szövetség (AIBA) dönt arról, hogy melyik súlycsoportban hány helyért kell még megküzdeni.
ÖTTUSA:
A magyarok közül eddig egyedüliként Vörös Zsuzsanna szerzett olimpiai kvótát a tavaly júliusi, pesarói világbajnokságon aratott győzelmével.
A kvalifikáció kiharcolására a kuangcsui (Kína, április 22-25.) és a budapesti (május 6-9.) Világkupa-versenyen, valamint a moszkvai világbajnokságon (május 25-30.) nyílik még lehetőség.
A fel nem használt kvóták – például, amelyik Vörös Európa-bajnoki második helyéért, vagy a mexikói Vk-n elért ezüstérméért járt volna, ha korábban már meg nem szerzi azt – „elvesznek”, a 32 fős mezőnyt ezért a világbajnoksággal záruló, 12 hónapos időszak alapján összeállított ranglistáról töltik majd fel.
Egy országból maximum két-két férfi és női versenyző indítható, ha valahol több kvóta áll rendelkezésre, az adott szövetség dönt a nevezésről.
SPORTLÖVÉSZET:
Magyarország összesen nyolc kvótát szerzett a véget ért kvalifikációs sorozaton: Sidi Péter (puska), Simon Attila (pisztoly), Pálinkás József (gyorstüzelő pisztoly), Joó Éva, Krzyzewsky Beáta (mindkettő puska), Csonka Zsófia, Erdős Dorottya (mindkettő pisztoly) és Igaly Diána (skeet) utazhat.
A szövetség további két szabadkártyát kért, az egyiket a futócéllövő Sike József, míg a másikat a férfi pisztolyos, Karacs Zsolt vagy Papanitz Zoltán számára.
SÚLYEMELÉS:
A vancouveri kvalifikációs világbajnokságán Magyarország reprezentánsai összesen 7, a nőknél 3, a férfiaknál 4 kvótát harcoltak ki.
Az olimpiai indulási jogot a versenyzők nem maguknak, hanem nemzetüknek szerezték meg, bár nyilvánvaló, hogy az ötkarikás csapat összeállításánál jelentős súllyal esik latba a 2003-as kanadai világbajnokságon egyéni összetettben nyújtott teljesítmény.
A kvalifikáció lezárult.
SZÖRF:
Gádorfalvi Áron már a 2002-es bangkoki vb-n kiharcolta az indulást, így harmadik olimpiájára készülhet.
A májusi törökországi vb-n egy női kvótára is van esély, mivel ebben a számban nem túl nagy a nemzetközi konkurencia.
TORNA:
Az Egyesült Államokban rendezett tavalyi vb-n a férfi és a női csapat egyformán csalódást okozott, csak Gál Róbert szerzett kvótát. Később Szarka Krisztina szabadkártyát kapott.
A kvalifikáció lezárult.
ÚSZÁS:
A 4x100-as férfi vegyesváltó a tavalyi barcelonai vb-n kvótát szerzett. Emellett 10 versenyző A-, 17 B-szinttel rendelkezik. Ez összesen 37 rajtlehetőséget jelent.
Szintteljesítésre még számos versenyen van lehetőség, ezek közül kiemelkedik a május 10-16-i madridi Eb és a július 15-18-i lisszaboni ifjúsági Eb.
VÍVÁS:
Férfi kardban és női párbajtőrben biztosan lesz magyar csapat – három fő plusz egy tartalék – az athéni olimpián, s ennek alapján egyéniben is indulhat három-három versenyző. Ott lehet a görög fővárosban a tőröző Mohamed Aida is. Ebben a fegyvernemben – amelyben nem rendeznek csapatversenyt – még Varga Gabriellának van esélye kiharcolni a kvótát a március 31-én véget érő kvalifikációs időszakban.
A férfi párbajtőr együttes sorsa a hétvégén, Vancouverben dől el. Az oroszok, a franciák és a németek athéni indulása biztos, a kanadai viadal tétje így az, hogy a magyar, észt, ukrán, olasz négyesből kettő olimpiai kvótát szerez, kettő pedig lemarad a játékokról. Azon országok versenyzői, amelyek nem szereznek csapatkvótát, az egyéni kvalifikációban reménykedhetnek.
Női kardban – a női tőrhöz hasonlóan – nem rendeznek csapatversenyt a játékokon. A legfiatalabb szakágban egy magyar sem áll úgy a világranglistán, hogy ott lehetne az olimpián. Az egyetlen, egyben utolsó lehetőség ezért az áprilisi, belgiumi zónaversenyen kínálkozik majd. Ez vonatkozik a férfi tőrre is, amelyben ugyan lesz csapatverseny Athénban, de biztosan magyarok nélkül.
VITORLÁZÁS:
A Weöres Márta, Payr Anna női 470-es páros rendelkezik kvalifikációval.
A többi hajóosztályban a tavaszi világbajnokságokon lehet még kvótához jutni. Erre reális esélye a hosszú kihagyás után visszatért, Sydneyben olimpikon Hajdu Balázsnak van Finn dingiben.
VÍZILABDA:
A férfi válogatott tavaly a Barcelonában rendezett vb-n szerzett aranyérmével, a női februárban az imperai kvalifikációs torna megnyerésével szerzett kvótát.
A mezőny mindkét nemnél teljes, sőt már a csoportbeosztást is elkészítették, mindkét magyar csapat a nehezebb ágra került.

Többé nem vásárolhatnak energiaitalt a 18 év alattiak