Hollywood a Pentagon szolgálatában

Magyarország szeretne mielőbb a stabilitási paktumnak megfelelni – A németek többsége igényli, hogy népszavazáson mondhasson véleményt az uniós alkotmányról – Hollywood a Pentagon szolgálatában, avagy a háborús propaganda a mozikban

2004. 04. 29. 8:33
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Tagesspiegel

A berlini lap EU újoncok támadják Németországot címmel közli néhány tagjelölt Berlin túlzott költségvetési lazaságát bíráló véleményét. A lap idézi Draskovics Tibort, aki szerint Németországnak törekednie kell arra, hogy az állami kiadásokat kordába szorítsa. Az unióban csökkenteni kell a deficitet és a közkiadásokat, ellenkező esetben az EU nem lesz versenyképes az Egyesült Államokkal és Ázsiával szemben, vélekedett a budapesti pénzügyminiszter. Magyarország azt szeretné, ha a stabilitási paktumnak amilyen gyorsan csak lehet megfeleljen, legkésőbb 2008-ra kívánja a költségvetési hiányt három százalék alá csökkenti.

Stern

A hamburgi magazin közli az SPD közelinek számító Forsa Intézet közvéleménykutatását, melyből kiderül, a németek többsége igényli, hogy népszavazáson mondhasson véleményt az uniós alkotmányról. A megkérdezettek 84 százaléka tartja fontosnak, hogy az alkotmányt módosítsák és lehetővé váljanak a népszavazások, 13 ellenzi ezt, míg 3 százalék nem volt képes dönteni. (Azon logika mentén, hogy Hitler számos kérdésben tartott népszavazást, a második világháborút követően minimalizálták a közvetlen demokrácia lehetőségét a Szövetségi Köztársaságban.) Az uniós alkotmányról a megkérdezettek 74 százaléka szeretne voksával véleményt mondani, amit 19 százalékuk ellenzett, míg 7 százalékuknak nem volt véleménye.

NDR

Az észak-német televízió a készülő Jessica Lynch opusz kapcsán dokumentum filmet sugárzott Hollywood és a Pentagon együttműködéséről. Az amerikai hadügyminisztérium már a második világháborúban is felismerte milyen fontos a háborús propaganda, s ezt a felfogást erősítették a vietnami tapasztalatok. S miután az amerikai fiatalok többsége először a moziban találkozik hadseregükkel, ezért már a toborzás szempontjából is fontos a Hollywood által sugárzott kép. Például a Top Gun vetítését követően jelentősen nőtt a légierőhöz, míg a JAG sorozat után a haditengerészet és a katonai ügyészi pálya iránt emelkedett az érdeklődés. Aki hajlandó együttműködni – mint Jerry Bruckheimer a Pearl Harbor, vagy a Sólyom végveszélyben producere – annak a forgatáshoz szinte fillérekért kölcsönöznek fegyvert és járművet. Ezért természetesen a Pentagonnak a forgatókönyvet érintő kérései is vannak, mint az a Sólyom végveszélyben című film esetében történt. Ahol az eredeti változatban tévedésből két amerikai osztag egymást vette tűz alá – ami ugyan a film alapjául szolgáló szomáliai bevetés során megtörtént – de a hadsereg imázsát rontotta volna, így a vetített változatból már törölték. Míg azon alkotóknak, akik nem kívánt problémákat feszegetnek, akár egy évtizedbe is kerülhet a szükséges felszerelések összegyűjtése. Ez történt Oliver Stone Szakasz című filmje esetében is.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.