Várjuk a külföldi munkavállalókat?

A legtöbb vállalat betanított és szakmunkára keres külföldieket, de már mérnökökre is „vadásznak”. A szakember szerint szükséges a más államból érkező munkavállaló, hiszen nem múlhat azon egy befektetés sikere, hogy találnak-e magyar dolgozót, vagy sem.

MNO
2004. 10. 13. 7:08
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Több tízezer külföldi munkavállaló dolgozik nálunk munkaerő-piaci vizsgálat nélkül. A velünk csatlakozók, valamint a munkaerő szabad áramlására vonatkozó korlátozást feloldó régi uniós tagországok polgárai engedély nélkül, bejelentés alapján vállalhatnak munkát nálunk, hasonlóan az államközi egyezmények alapján dolgozókhoz. Ilyenkor csak a munkaadótól függ: a hazai, vagy a külföldi munkaerőt választja.

Egyre több munkás érkezik a szomszédból. Főként a szlovákiaiak száma nőtt. Tavalyelőtt 3113, tavaly 5693 szlovákiai kapott munkavállalási engedélyt, ám júliusban közel 9 ezer, elsősorban kint élő magyar dolgozót regisztráltak a hatóságok. Sokan Komárom-Esztergom, Győr-Moson-Sopron és Pest megyébe érkeznek, elsősorban multinacionális cégek betanított, illetve szakmunkásaként – közölte Molnárné Nagy Ágnes, a Foglalkoztatási Hivatal osztályvezetője. Valamennyi megyei munkaügyi központ úgy ítéli meg, nincs szükség védintézkedés bevezetésére, ám az érvényes engedélyek és regisztrációk száma 2,4 százalékkal volt magasabb júliusban, mint az előző hónapban.

Már nem csak a győri és a tatabányai vállalatok várják a külföldi munkaerőt; Pécsre épp most keresünk Szlovákiából és a Vajdaságból is munkavállalókat – mondta Tatjána Remcsukova, a magyarországi P & Bert Tanácsadó Kft. pozsonyi irodájának vezetője. A szakember szerint elsősorban a gépipari és elektronikai cégek igénylik a külföldieket. Gyakran vadásznak szlovák mérnökökre, így fejlesztő, jármű-villamossági, öntészeti szaktudással rendelkezőkre, valamint tesztmérnökökre is.

A legtöbb engedélyt összességében a Romániából érkezők, elsősorban a kinti magyarok igénylik; számuk tavaly meghaladta a 33 ezret. Egy kétoldalú egyezmény alapján nyolcezer munkavállaló munkaerő-piaci vizsgálat nélkül érkezhet Romániából is.

Ukrajnával nincs államközi egyezménye Magyarországnak, így az ottaniaknak akár 90 napot is várniuk kell a munkavállalási engedélyre. Ennek ellenére tavaly több mint nyolcezren igényelték azt. Mindenképp szükséges a külföldi munkaerő, hiszen nem múlhat azon egy befektetés sikere, hogy találnak-e magyar dolgozót, vagy sem – állítja Forgács Péter, a Korn Ferry International magyarországi ügyvezetője. A szakember szerint egy magyar már nem akar annyiért dolgozni, mint az ukrán; más igényei vannak. Míg a szlovákok munkabérigénye 30-40 százalékkal kevesebb, az ukránok sokszor a hazai bérek felével is beérik.

Forrás: Világgazdaság



































































































































Érvényes munkavállalási
engedélyek száma, 2004. július

Budapest
28287

Megyék
30705

Összesen
58992


Szlovákiai munkavállalók
megyénként, 2004. július

Komárom-Esztergom
5118

Győr-Sopron-Moson
1690

Pest
662

Budapest
504

Nógrád
379

Borsod-Abaúj-Zemplén
330

Fejér
116

A többi megye
150

Összesen
8949


Munkavállalási
engedélyek száma állampolgárságonként,
2003

Románia
33131

Ukrajna
8106

Szlovákia
5693

Jugoszlávia
1121

Kína
1101

Mongólia
796


A legtöbb külföldi
munkaerőt foglalkoztató ágazatok, 2003

Építőipar
15200

Feldolgozóipar
12907

Kereskedelem
7156

Sport, kultúra
5148

Mezőgazdaság
2663

Egészségügy
1423

Oktatás
1082

Pénzügy
1001



Forrás: Foglalkoztatási Hivatal

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.