Liberális fasizmus és kultúr-nacionalizmus

A Frankfurter Allgemeine Zeitung szerint van Gogh holland filmrendező halála feltehetően fordulópont, amely a multikultúrális ideológia összeomlását jelenti. A Die Tageszeitung arról ír, hogy az európai jobboldali pártok a globalizációra kultur-nacionalizmussal válaszolnak. A Süddeutsche Zeitung publicistája pedig a párhuzamos társadalmak mellett teszi le voksát.

2004. 11. 24. 8:45
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Frankfurter Allgemeine Zeitung (faz.net)

A konzervatív napilapban Lorenz Jäger Éljen a szabadság címmel temeti a multikultúrális társadalmat.

Lehet, hogy egy nap Theo van Gogh meggyilkolását a berlini fal leomlásával hasonlítják majd össze. Hiszen most vált nyilvánvalóvá, hogy a német baloldalt éltető újabb hazugság szétpukkadt és ennek megfelelően nagy náluk a másnaposság. Hirtelen ott állnak egy ideológia romjain, amely megörökölte a régi baloldal összes összetevőjét, az antifasizmust, amit minden regionális érdekeket képviselő és populistának kikiáltott párt ellen felhasználtak; az egyenlőség eszméjét, amelynek nem csak a törvény előtt, de a tehetség kapcsán is érvényesnek kellett volna lennie, végül azt az elképzelést, hogy a népeket, hazákat, hitvallásokat a távoli múltba űzhetőnek ábrázolhatják, melyeket egy kevéske felvilágosodott erőfeszítéssel legyőzhetnek.

Vége. De a multikultúralizmus egyáltalán a baloldaliak ideológiája volt? Nem volt mindenhol elterjedve, a szabad demokratáknál éppen úgy, mint az uniópártok azon képviselőinek körében, akik nem kívántak nagyon elavultnak tűnni? Nem ezáltal váltak a baloldaliak láthatatlanná és sikerült hosszú ideig az ötleteiket államrezonként eladni? S nem álltak a másik oldalon olyan elvhű szociáldemokraták, mint a volt kancellár Helmut Schmidt, akik a multikulturalizmusra, mint egy privilegizált politikai és kulturális kaszt játékszerére tekintettek? Azokénak, akik nem a bevándorlók által lakott negyedekben éltek és akik nem szorultak rá, hogy gyermekeiket, ha azok egyáltalán voltak, állami iskolákba írassák, hanem nyugodtam használhatták a magániskolák előnyeit.

Nem mintha hiányoztak volna a kisebb-nagyobb figyelmeztető jelzések. Pontosan Gerhard Seyfried, a radikális német baloldal krónikása, költözött el már régebben Berlin Kreuzberg városrészéből a svájci Solothurnba. Mint mondotta azért, mert a „török monokultúra” a régi német baloldal kedvenc városrészében, már nem felelt meg neki. De nem ez az egyetlen hasonló eset.

Die Tageszeitung (taz.de)

A radikális baloldali napilapban Dick Pels A jobboldal harmadik útja címmel elemezi saját szemszögéből a jelenlegi nyugat-európai multi-kulti vitát.

Pels szerint a nyugat-európai populizmus a globalizált világ nyitottságára radikális kultur-nacionalizmussal válaszolt. Hiba lenne ezeket a politikai csoportosulásokat egyszerűen szélsőjobboldaliként leírni. Mindenhol Európában az alkotmányos keretek és a parlamentáris demokrácia keretei közepette tevékenykednek, sőt kísérletet tesznek ezeknek a megerősítésére, amikor a népi kezdeményezések jelentőségét kívánják növelni. A szerző úgy véli, hogy ezáltal a „jobboldal harmadik útja”, a „fasizmus liberalizálódása” valósult meg. Ez a liberalizált fasizmus két területen különbözik az elődtől. Miként az új szociáldemokrata baloldal, a populista jobboldal sem antikapitalista, hanem üdvözli a nyitott piacokat és az ezzel összekapcsolódó növekvő eltéréseket az elosztásban, a bevételekben és a vagyonban. Az ő privatizáció és dereguláció iránti rajongásuk is hasonlatossá teszi őket a szociáldemokratákhoz. Továbbá a „liberális fasizmus” a klasszikus vezérelv demokratikus verzióját testesíti meg.

Süddeutsche Zeitung (sueddeutsche.de)

A baloldali napilapban Gustav Seibt Berlin példáján a párhuzamos társadalmak elfogadása mellett érvel. Szerinte ezek a fundamentalizmus ellentétei és a szabadság letéteményesei. Hiszen, érvel Seibt, mennyivel jobb, hogy Berlin Neukölln kerületében a török férfiak saját kávéházaikban szürcsölgetik teájukat és kártyáznak. Mennyivel jobb, hogy nem járnak a részeg német férfiak kocsmáiba. Annak ugyanis nem a békés egymás mellett élés, hanem végtelen verekedések sora lenne a következménye.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.