Nem meggyőző Európa a segítségnyújtásban

A Der Tagesspiegel a délkelet-ázsiai természeti katasztrófa kapcsán az együttérzés és az adakozás összefüggéseit boncolgatja. A Frankfurter Allgemeine Zeitung arról, hogy Európa a megrendülésen és részvéten kívül nem tud logisztikai segítséget nyújtani, ami lopakodó eljelentéktelenedésének egyik jele.

2005. 01. 07. 7:55
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Der Tagesspiegel (tagesspiegel.de)

A berlini napilapban Harald Martenstein „Világ adakozói egyesüljetek!” című írásában az együttérzés és az adakozás összefüggéseit boncolgatja az európai néma tiszteletadás apropóján.

Egy idő után ilyen képeknél – nyaralók a halálstrandon – már nem fognak másra gondolni, legfeljebb arra: ők ezzel munkahelyeket teremtenek. S ez igaz is. A XVIII. századi közgazdász, Adam Smith már cinikusan szembeszállt azokkal, akik a szánalomra egy kereszténység utáni etikát kívántak felépíteni. Smith szerint a szánalom a bajba jutottaknak semmit sem használ. Hogy valaki a phuketi halottakat megsiratja, vagy a strandon érzelemnyilvánítás nélkül sört iszik, az a halottaknak és túlélőknek is mindegy. Ami számít, az a segítség.
Mindegy, miért adományozott Michael Schumacher tízmillió dollárt, a fontos az, hogy megtette.

Frankfurter Allgemeine Zeitung (faz.net)

A konzervatív napilapban Jochen Buchsteiner Minimális tisztelet Európának című kommentárjában foglalkozik az árhullám áldozatainak megsegítéséből levonható tanulságokkal.

Nem igazán meggyőző Európa ezekben a napokban. Megrendülésben és részvétben nincs hiány, ami látható az unió polgárainak adakozó kedvében és politikusainak nagylelkű pénzügyi ígéreteiben is. Ázsia partjain azonban a sürgős segítséget váró áldozatokon ez eddig alig segített. Ők az első külföldi segítséget ausztráloktól, indiaiaktól és főként amerikaiaktól kapják.

Ahhoz, hogy a történelem legnagyobb segélyakciójában említésre méltó logisztikai segítséget nyújtson, Európának hiányzik az ereje, a jelenléte. Hatékonyan nem a kedvesek, hanem az erősek képesek segíteni, nem az ellátó hajók, hanem a repülőgéphordozók. A bevetésre nem Berlinben, vagy Brüsszelben dördült el a startpisztoly, hanem Washingtonban.

Amerikából, Indiából, Japánból és Ausztráliából áll a segélynyújtás magcsoportja, nyilatkozta George W. Bush – Európa neve a listán fel sem merült.

Európa számára nem ez lesz lopakodó eljelentéktelenedésének utolsó jele. Az óvilág határain túl ünnepi beszédekben továbbra is dícsérik az európai példát, de munkanapokon régóta ismét a hatalom és egyensúlypolitika szabályai uralkodnak. Tiszteletet és cselekvési szabadságot az teremt magának, aki gyorsan tud dönteni és rendelkezik a döntésének megvalósításához szükséges eszközökkel.

Ázsia, amely ma egy hatalmas szükségövezetnek nevezhető, de hosszú távon a globalizáció egyik nyertese lesz, napról napra szorítja vissza az egykori gyarmati hatalmakat. Ha a nagy természeti katasztrófa következményeit az európaiak segítsége nélkül lehet felszámolni, akkor más területen is le lehet róluk mondani. Azt, hogy valaki ezt a jelenséget aggodalomra okot adónak találja, nincs szükség mértéktelen sovinizmusra.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.