A Trianon-film egy román tévében – bombafenyegetéssel

Hatalmas érdeklődés mellett mutatta be a román Antena-1 tévé a Trianon-filmet. A vetítést követő vitában volt, aki revizionista propagandával, volt, aki európai integrációellenességgel vádolta a művet. Mások szerint az alkotás erőssége, hogy Erdélyt visszakövetelő felhangok nélkül ismerhető meg belőle a magyar Trianon-szindróma.

MNO
2005. 02. 10. 10:41
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Óriási érdeklődés és bombariadó is kísérte a Trianon-film bemutatóját és az azt követő vitát a román Antena-1 kereskedelmi csatornán – írja a radio.hu.

Sokkoló ez a film, lecke arról, hogy miként látják, értelmezik a magyarok Trianont – így konferálta fel a bemutató házigazdája, Marius Tuca újságíró a filmet. A vitában Koltay Gábor rendező és Raffay Ernő történész mellett részt vett három ismert újságíró, politikai elemző és a hagyományos román történelemszemlélet képviselője, Florin Constantiniu professzor, aki már az elején leszögezte, ismeri a két világháború közötti magyar revizionizmust, propagandájának minden eleme fellelhető a filmben. Szerinte Koltay Gábor műve rossz hatású: a megbékélés helyett újra felkorbácsolja a vitát a román-magyar viszonyban.

A bukaresti újságírók szerint helye van a vitának, közülük ketten is úgy értékelték, hogy azoknak a románoknak, akik látták, a film mindenképp igen hasznos lehetett, mert láthatták: a filmben szó sincs Erdély visszaköveteléséről, mégis megismerhették a magyar Trianon-szindrómát. Egyikük azonban az európai integrációval ellentétesnek érzékelte az alkotást, más viszont úgy vélekedett: döbbenetes a műből áradó fájdalom.

A román sérelmek is szóba kerültek a meglehetősen feszült hangulatú vitában. Koltay Gábor és Raffay Ernő cáfolta az Európa-ellenességet hangoztató állítást, s mindvégig azt hangsúlyozták, hogy csak a múlt ismeretében, egyenes beszéddel, a kisebbségi jogok széleskörű alkalmazásával lehet európai jövőt építeni. Raffay Ernő történelmi jelentőségűnek tartotta, hogy elkezdődött a vita egy román tévéműsorban, ahova egyébként rengeteg nézői üzenet érkezett. Nem idéztek belőlük, de utaltak rá, hogy volt hálás, de jóval több elítélő, fenyegetőző megnyilatkozás.

A Trianon sugárzása közben pedig tűzszerészek vizsgálták át az Antena-1 székházát, mert egy, még nem azonosított férfi azt közölte a bukaresti repülőtéren, hogy bomba van a tévé egyik irodájában. Vaklárma volt, a férfit keresik Bukarestben.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.