2004-ben egy százalékkal csökkentek a reálbérek 2003-hoz viszonyítva. A zsugorodás a korábbi három esztendő összesen 32 százalékos emelkedését követte, így az előző év a gazdasági realitásoktól elszakadó bérkiáramlás korrekciójának is tekinthető – írja a Világgazdaság.
A béreket költségvetési és versenyszektorra osztva a reálbércsökkenés csak az előbbit jellemezte, de annak 5 százalékos mértéke összesítve lerontotta a KSH által mért kismértékű (1,2 százalék) emelkedést. Az adatok értelmezését ugyanakkor nehezíti, hogy tavaly nem fizettek 13. havi fizetést, és ez statisztikailag a 2004-es évet érintené – hívta fel a figyelmet Németh Dávid, az ING Bank elemzője. Emiatt decemberben visszaesett a költségvetési szektorban mért éves béremelkedési ütem, de ezt januárban korrekció követheti. Kedvező folyamat, hogy megállt a költségvetési és a versenyszektor közötti bérkülönbség növekedése.
A várakozások szerint 2004-ben még 10 százalék körüli bruttó keresetnövekedés a versenyszférában nem lesz fenntartható, és várhatóan 6 százalék körüli szintre mérséklődik. Ezért az inflációs hatás mérsékelt lesz – mondja Németh, aki nem vár a bérfolyamatoktól jelentős külsőegyensúly-javulást. Látva, hogy a költségvetés pénzforgalmi számai mögött mekkora tényleges költekezés van, és számításba véve a háztartások eladósodási kedvét, nem számítok a folyó fizetési mérleg hiányának jelentős csökkenésére – mondta a szakértő.
Fordulat következett be a költségvetési dolgozók létszámának alakulásában. A korábbi két év 30 ezer fős bővülése után 2004-ben lassú csökkenés következett. Decemberben már alig haladta meg a 800 ezret az állami alkalmazásban állók létszáma.
Ellentmondásosabb a foglalkoztatottsági helyzet megítélése. A munkaügyi statisztika mintavételes eredményei szerint hazánkban csökkenő foglalkoztatottság és növekvő munkanélküliség a jellemző. Az adminisztratív adatgyűjtés határozottan a foglalkoztatás bővülését mutatja. Bár utóbbi nem tartalmazza az öt főnél kevesebbet foglalkoztató vállalkozások adatait, az ellentmondás mégis szembetűnő.
Erdogan megerősítette álláspontját Ciprus kapcsán
