Ma lép életbe a Kiotói Egyezmény

8 éves várakozás után ma életbe lép az üvegházhatású gázok kibocsátását 2012-ig szabályozó Kiotói Egyezmény. A szakértők szerint az ebben vállalt 5,2 százalékos emisszió-csökkentés csak az első lépés: a század közepére a fejlett országoknak 60-80 százalékkal kellene csökkenteniük kibocsátásukat, ha el akarjuk kerülni a veszélyes mértékű éghajlatváltozást.

Ádám Kata
2005. 02. 16. 11:46
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A KVvM ma nem ünnepel

Japán szimpóziummal és globális videókonferenciával ünnepli a Kiotói Egyezmény életbe lépését. Az ünnepségre Kiotóban kerül sor. Az eseményen felszólal többek közt Kofi Annan ENSZ-főtitkár, Joke Waller-Hunter, az ENSZ Éghajlatváltozási Keretegyezmény főtitkára és a Nobel-díjas Wangari Maathai is. A világ számos országa (pontosabban a 130 érintett állam közül 39) hivatalos ünnepségeket, konferenciákat tart ma – magyar helyszín azonban nem szerepel az UNFCCC honlap ezzel kapcsolatos összeállításában, holott Persányi Miklós az ENSZ éghajlat-változási testületének elnökeként részt vett a keretegyezmény és a jegyzőkönyv előkészítésében. A szaktárcától megtudtuk: hivatalos ünnepség valóban nem lesz ma, a civilek viszont Kiotó-partit tartanak ma este Budapesten.
Nyolc év után sikerült

Több éves várakozás, visszalépések, egyeztetések után ma életbe léphet a Kiotói Egyezmény. A fejlett ipari országok még 1997-ben állapodtak meg abban, hogy az üvegházhatású gázok kibocsátását 2012-ig 5,2 százalékkal csökkentik az 1990-ben mért szinthez viszonyítva. Az úgynevezett Kiotói Egyezményt 1998 márciusától 1999 márciusáig 84 ország írta alá, és azóta több ország ratifikálta vagy jelezte csatlakozását, ám a mai napig nem léphetett életbe, mivel a legnagyobb szennyezők nem vállalják a kibocsátás visszaszorítását. A kiotói jegyzõkönyv ugyanis csak úgy emelkedhetett jogerõre, ha a szennyezés 55 százalékát produláló, legalább 55 ország ratifikálja – köztük van Oroszország és az Egyesült Államok is. A Clinton-kormány ugyan ígéretet tett, hogy 2012-ig 7 százalékkal csökkenti a károsanyag-kibocsátást, ám a Bush-kabinet 2000-ben kihátrált az egyezmény ratifikálása elől. Az USA szerint Kiotó nem más, mint egy szűkre szabott kényszerzubbony; az üvegházhatású gázok kibocsátásának visszaszorítása negatívan érintené az ország gazdaságát – érvelnek az Egyesült Államokban. Ausztrália sem mutat hajlandóságot a jegyzőkönyv aláírására. Az ipari miniszter Putyin aláírását megelőzően kijelentette: Oroszország csak azért tett lépéseket a megállapodás felé, mert az unióhoz akar közelíteni. (Tény: az EU az egyezmény jóváhagyásától tette függővé Moszkva WTO-tagságának támogatását.) Az orosz elnök novemberbean aláírta a Kiotói Egyezményt becikkelyező törvényt, a ratifikálás viszont a 90 napos bejegyzési idő miatt csak három hónap múlva, azaz most lépett életbe. Az USA, mint a világ legnagyobb levegő-szennyezője kihátrálása miatt az Orosz Föderáció csatlakozására mindenképp szükség volt ahhoz, hogy az egyezmény életbe léphessen; végezetül mintegy 130 állam csatlakozott az üvegházhatású gázok kibocsátásának visszaszorítását célzó kezdeményezéshez.

Ki mennyit vállal?

A UNFCCC (United Nations Framework Convention on Climate Change – Éghajlatváltozási Keretegyezmény) honlapon feltüntetett adatok szerin Magyarországnak 1990-ben 0,5 százalékos részesedése volt az üvegházhatású gázok kibocsátásában. (Az 1990-es mennyiség a viszonyítási pont, mivel ezt kell az egyezmény szerint csökkenteni.) Lengyelország részesedése 3 százalék, Csehországé 1,2, Romániáé ugyanennyi, míg Szlovákiáé 0,4 százalék volt. Németországé 7,4 százalék, Nagy-Britanniáé 4,3, Kanadáé 3,3, Franciaországé 2,7, Japáné 8,5, Spanyolországé 1,9, míg Görögországé 0,6 százalék, Dániáé pedig 0,4 – derül ki a weboldalon közölt hivatalos dokumentumból. Oroszország 17,4 százalékkal, míg az Egyesült Államok 36,1 százalékkal részesedett a kibocsátásból 1990-ben. Az unió tagországai átlagosan 8, Magyarország pedig 6 százalékos emisszó-csökkentésre vállalt kötelezettséget.

A környezetvédők szerint hazánk akkor is teljesíteni tudja e vállalást, ha semmit sem tesz, hiszen a rendszerváltás óta a nagy szennyezők korszerűsítették üzemeiket vagy egyszerűen megszűntek, a gépkocsipark megújult. Ráadásul Magyarország – a volt szocialista országoknak adott kedvezmény alapján – nem az 1990-es év kibocsátását, hanem a ’85-’87-es év adatait veheti figyelembe – hívta fel a figyelmet Beliczay Erzsébet, a Levegő Munkacsoport elnökhelyettese. Számításai szerint a 2012-re vállalt emisszió-csökkentést már bőven teljesítettük, sőt: ha nem változtatunk jelenlegi kibocsátásunk mértékén, s a gazdaságunk úgy növekszik, mint eddig, az egyezmény szerinti határértéket csupán 2013-14-re fogjuk elérni… Ezzel szemben valódi csökkentésre, s ezzel kapcsolatban szemléletváltásra lenne szükség – a legkevésbé környezetszennyező fűtési módok népszerűsítésével, ehhez kapcsolódva épületeink korszerűsítésével, a közúti közlekedés visszaszorításával a tömegközlekedés javára. A környezetvédők felhívják a figyelmet arra: hazánkkal szemben a németek és a dánok 21 százalékos csökkentést vállaltak, ami csak tényleges erőfeszítésekkel valósítható meg. Kiotóval kapcsolatban a szakértők felhívják a figyelmet arra is: az olajtermelő országok – amelyek messze verik a mezőnyt az egy főre jutó széndioxid-kibocsátás terén – nem kívántak csatlakozni az egyezményhez, így előttük nem állnak kibocsátás-csökkentő célok sem.

80 százalékos javaslat

A magyar szaktárca vezetője is további intézkedéseket és nemzetközi egyeztetéseket javasol az egyezménnyel kapcsolatban; Persányi Miklós – az egyezmény előkészítésével foglalkozó kormányközi testület elnöke – úgy látja: a következő két évtized során legalább 15 százalékos további kibocsátás-csökkentésre lesz szükség. Az EU szakértői szerint a kibocsátás megfékezése érdekében még több országot be kell vonni az egyezménybe, s 2050-re az 1990-es kibocsátás 50 százalékát kell elérni, ami a fejlett országoktól 60-70 százalékos korlátozást kíván. A WWF nemzetközi természetvédelmi szervezet úgy látja: ahhoz, hogy a felmelegedést a veszélyes mértéken, azaz 2°C-on belül lehessen tartani, a fejlett országoknak 80 százalékkal kellene csökkenteniük széndioxid-kibocsátásukat az évszázad közepéig, míg ezzel együtt a világban 50 százalékkal kell mérséklődnie az emissziónak ugyanezen idő alatt.

A WWF egy kilenc lépésből álló javaslatot is megfogalmazott a kormányok számára, hogy a világ szén-dioxid kibocsátása minél hamarabb csökkenésnek induljon. A javaslat többek közt ambíciózusabb politikát sürget, szigorúbb uniós emisszió-kereskedelmi rendszert, szigorúbb kvótákkal, illetve a tiszta energiák nagobb mértékű támogatásával. A WWF szerint minden országnak ki kell fejlesztenie megújuló energiaforrásait, illetve azok használatát, az Egyesült Államokra, illetve Ausztráliára pedig fokozott nyomást kell gyakorolni hogy csökkentsék szén-dioxid kibocsátásukat, még akkor is, ha azok kívül maradnak a Kiotói Egyezményen. Minden kormánynak és nemzetközi szervezetnek törekednie kell arra, hogy a Föld átlaghőmérsékletének változása ne haladja meg 2°C-ot az iparosodás előtti értékhez képest, s a Kiotói Egyezmény résztvevőinek ki kell dolgozniuk a terveket a 2012-t követő időszakra, amikor is a kötelezettségvállalás kezdeti időszaka lejár – írják közleményükben.



Atomerőművel a szédioxid-kibocsátás ellen?

Nagy-Britannia környezetvédelmi minisztere nemrég közölte: a jelenlegi klímavédelmi álláspont nem elegendő ahhoz, hogy a 2010-re kitűzött 20 százalékos emisszió-csökkentést véghez tudják vinni, ezért a kormány felülvizsgálja a programot. Tony Blair miniszterelnök megerősítette: nem zárják ki, hogy a jövőben új atomerőműveket építsenek, ha ez szükséges a kibocsátás-csökkentési célok eléréséhez.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.