Népmesei fordulatok, be nem váltott ígéretek

Gyurcsány Ferenc sok mindenről beszélt évértékelőnek szánt beszédében, csak arról nem, hogy az emberek hétköznapi problémáit hogyan fogja megoldani a kormány – közölte Áder János egy televíziós műsorban. A frakcióvezető elmondta: a Fidesz továbbra is választ vár arra a kérdésre, hol van az a 3500 milliárd forint, amivel az elmúlt két évben nőtt az államadósság.

MNO
2005. 02. 15. 12:05
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Sok mindenről halottunk az ötvenöt perces, népmesei fordulatokkal tarkított miniszterelnöki beszédben, legfőképpen arról, hogy a következő évtized végén milyen országban élünk majd, vagy legalábbis Gyurcsány Ferenc milyen országban szeretne élni – mondta Áder János, a Fidesz frakcióvezetője a Magyar Televízió reggeli műsorában. Hozzátette: arról már kevesebbet hallottunk, hogy a holnap és a ma problémáit, az emberek hétköznapi problémáit hogyan fogja megoldani a kormány. Hallottunk arról is, hogy milyen látványos fejlesztéseket akar elindítani a kormány, de a miniszterelnök arról már kevesebbet beszélt, hogy a választási ígéretek többségét miért nem kívánják teljesíteni. Gyurcsány Ferenc ezek közül hármat említett, de nagyjából még három tucatot felsorolhatott volna.

Áder János elmondta: ennek a beszédnek voltak olyan elemei, amelyek nagyon elrugaszkodtak a valóságtól. Messze nem támasztják alá a Központi Statisztikai Hivatal, sőt a kormány által kiadott adatok sem azokat a kijelentéseket, amelyeket Gyurcsány Ferenc mondott. A miniszterelnök azt mondja, hogy 24 év óta nem volt olyan alacsony az infláció, mint az idén. Ehhez képest azt látjuk, hogy amikor a Fidesz átvette a kormányzást, akkor 5,7 százalék volt az infláció, és folyamatosan csökkent, a múlt év végén pedig 6,8 százalék volt az infláció. Emellett a munkanélküliség 25 ezer fővel nőtt a kormányváltás időszakához képest, az államadósság pedig 3500 milliárd forinttal lett több a két évvel ezelőtti állapothoz viszonyítva. Az a kérdés pedig, amit az elmúlt hónapokban feszegettünk, hogy hol van ez a pénz, a mai napig aktuális. Gyurcsány Ferenc kísérletet tett ennek a megválaszolására a múlt héten egy rádióinterjúban, de sajnos adós maradt a válasszal – fűzte hozzá.

A miniszterelnöki beszédben elhangzott, hogy a felvett hitel az emberek zsebében van, ebből fizették a köztisztviselői béreket és a nyugdíjakat. A Fidesz felteszi a kérdést: ha ez így van, akkor mire költötték a személyi jövedelemadónkat, az általános forgalmi adót és a nyugdíjjárulékot, amit mindannyian befizettünk. Mire költötték a privatizációs bevételeket, és mire költötték a megemelkedett adóbevételeket, hiszen az elmúlt esztendőben jelentős többletadóterheket vetettek ki az emberekre. Tehát továbbra is jogos a kérdésünk: hol a pénz? – hangsúlyozta a politikus.

Azt is kijelentette a miniszterelnök, hogy ez az összeg az autópályák aszfaltjában van. A kormány nagyjából 400 milliárd forintot költ az autópályára, legalábbis ők ezt mondják. Tegyük föl, hogy ez igaz, de akkor hol van a másik 3100 milliárd? Az autópálya-építéseken kívül semmiféle komoly beruházást, fejlesztést nem tud a kormány fölmutatni. A debreceni sportcsarnok például 4,2 milliárd forintból épült fel. Egy havi államadósság-növekedésből huszonöt ilyen sportcsarnokot lehetne építeni, másfél haviból egy újabb 14. havi juttatást lehetne adni a nyugdíjasoknak, kéthaviból pedig ki lehetne fizetni az önkormányzatok eddig fölhalmozott teljes tartozását. Emellett az önkormányzatnál dolgozó köztisztviselők és közalkalmazottak béremelésének a felét maguk az önkormányzatok fizették. Ez szintén nem a kormány kasszáját terhelte, tehát itt is hiányzik néhány százmilliárd, amivel el kellene számolni. Újra és újra föltesszük a kérdést, egészen addig, amíg nem kapunk kielégítő választ: hol a pénz? – közölte Áder.

A Fidesznek konkrét javaslata van arra, hogyan lehet csökkenteni a terheket. Hétfőn egy sajtótájékoztatón Varga Mihály és Tállai András bemutatták az adócsökkentési csomag első részét, a második része az a keddi frakcióülésen kerül bemutatásra, a harmadik része pedig kidolgozás alatt van. Nagyon elgondolkodtató az első reakció, amit a szocialistáktól hallottunk. Demagógnak minősítették ezt a javaslatot, a vállalkozói terheknek a csökkentését. Ez azért érdekes, mert január másról sem szólt, mint a szocialisták adócsökkentési terveiről. Gyurcsány Ferenc egy ma reggeli rádióinterjúban azt mondta: az a hibája a Fidesz-javaslatnak, hogy az adózásba bevonható kör bővítése nélkül tették meg javaslatukat. Ez azt jelenti, hogy Gyurcsány Ferenc az adózók körének kibővítését szeretné, tehát az emberek több adót fognak fizetni a nagy adóreform hatásaként. A kormány adócsökkentésről beszélt január 6-án is, hat nappal azután, hogy hatályba léptek azok a törvénymódosítások, amelyek új adók bevezetését és a korábbi adók megemelését és az illetékterhek drámai növelését eredményezték – emlékeztetett a fideszes képviselő.

Hangsúlyozta: a tavalyi esztendőben 550 milliárd forintot vettek ki a magyar adófizetők zsebéből. A kormány eddig harminchárom esetben emelt adókat, és hat új adót vezetett be. Ez nem csökkentette az adóterhelést. A tavalyi esztendőben a bérből és fizetésből élők egy havi jövedelmét vették el az áfaemelések, illetve a gáz-, villany- és gyógyszerárak megemelése következtében. Tehát azt, hogy az emberek jobban élnének, erősen vitatható.

A Magyar Kereskedelmi és Iparkamara számítása szerint az adóváltoztatásokkal 100 milliárd forintos terhet raktak a vállalkozók hátára az elmúlt esztendő végén. Emellett az a 150-200 milliárd forintos áfa, amit jogszerűtlenül tart vissza a kormány csak azért, hogy kozmetikázza a költségvetést, nagyon súlyos problémákat okoz a vállalkozók mindennapi életében. Erről nem beszélt Gyurcsány Ferenc, mint ahogy a vidéken élő emberekről, a mezőgazdaságból élőkről sem. Arról sem hallhattunk, hogy most kétszer annyiért építik az autópályákat, mint a polgári kormány idején. Bezzeg akkor mennyi kritika hangzott el, hogy milyen drágák az autópályák. A miniszterelnök azt is mondta, hogy már hozzáfognak az 5-ös metró megépítéséhez is, amikor a 4-es metrónál még egy kapavágás sem történt. 2002-ben azt mondták, lendületben az ország, lendületben a főváros. Demszky Gábor ott állt a nagy poszterek előtt, és lendületesen rohanó metrószerelvények voltak mögötte. Lassan három év eltelik, és azóta semmi sem történt – mondta Áder János.

Századvég: Kitart-e a látszatkormányzás 2006-ig?

Az elmúlt két és fél év során rendkívül kedvezőtlenül alakultak a Magyarország versenyképességét minősítő mutatók, és sorra láttak napvilágot olyan elemzések, amelyek a magyar gazdaságpolitika problémáira hívták fel a figyelmet. Gyurcsány beszédének egyik vállalt feladata a kedvezőtlen arculatnak az átformálása volt. A recept szerint elegendő őszintén feltárni a lehetőségeket, és máris világos képet kapunk a rendelkezésünkre álló mozgástérről – áll a Századvég Politikai Elemzések Központjának a beszédre vonatkozó elemzésében.

A Gyurcsány-beszéd ennek a taktikai feladatnak a végrehajtásához illeszkedett, amikor azt a kevés adatot sorolta, amelynél valamilyen elmozdulás regisztrálható a 2002-es cikluskezdéshez képest. A verbális szuggesztióval felépített tartalmi elemek azt a választói közönséget célozták, amelyről még feltételezhető, hogy a retorika és a hangulat hatására elfelejti, hogy például nyolcszáz kilométer autópályát, soha be nem következő gázáremelést és számtalan kedvezményt ígért a jelenlegi kormánykoalíció, és akinek az sem tűnik fel, hogy már az 5-ös metró megépítéséről beszélünk, amikor még a 4-es vonal építése sem kezdődött el.

Ezek a manipulatív erőfeszítések plasztikusan körvonalazzák azokat a választói csoportokat – elsősorban a nyugdíjasokat –, amelyeket Gyurcsányék lehetségesnek tartanak maguk mellett tartani, és ami ennél is fontosabb, maguk mellett mozgósítani 2006-ban. A kérdés ugyanaz maradt: kitart-e a PR-kormányzás muníciója a választásokig.

A helyzet átértékelésének sajátos módja a rendszerváltás óta eltelt 15 év minősítése. Gyurcsány beszéde vaskos kitételnek szánta azt a megállapítást, amely a rendszerváltás „félresiklott” jellegét emeli ki. A spekuláció alapján: ha én is úgy látom – ahogyan ti is –, hogy az elmúlt 15 évben rossz úton haladtunk, akkor közelebb kerülhetünk egymáshoz.

A probléma az, hogy a befogadó közönség számára nem teljesen egyértelmű, Gyurcsány Ferenc milyen szerepben fogalmazza meg mondanivalóját. Beszéde egyes részeiben a politikai csatározáson felülemelkedő személyiség, majd keményen fellépő koalíciós miniszterelnök, aztán baloldali pártvezér, utána hétköznapi átlagpolgár. Ezek a szerepek ellentmondásokba keverték a szónokot – tartalmazza az elemzés.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.