SZDSZ: Ingatlanadót a templomokra!

Az egyházak állami támogatását felére csökkentené az SZDSZ, s ingatlanjaikra adót vetne ki. A párt írásos koncepciójában utalás található arra: helytelen, hogy a civil szervezetekre vonatkozó szabályoktól eltérő előírások vonatkoznak a töténelmi egyházakra.

MNO
2005. 02. 16. 11:10
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az egyházak fenntartása elsősorban a hívek feladata – olvasható az SZDSZ új egyházpolitikai koncepciójában. A párt ezért felszámolná az egyházaknak „alanyi jogon nyújtott privilégiumokat”. Ezek szerint elvennék a személyi jövedelemadóból felajánlott egyszázalékos támogatások után fizetett állami kiegészítést, a kistelepüléseken szolgálatot teljesítő egyházi személyek jövedelempótlékát, és többek között megvonnák a hittanoktatás állami támogatását is – írja a Népszabadság.

A kisebbik kormánypárt szerint az állam csak akkor és annyi költségvetési támogatást nyújtson az egyházaknak, amennyire azt közszolgálati tevékenységük indokolja. Ilyen tevékenységnek a múzeumok, levéltárak és műemlékek fenntartását, valamint az oktatást, a szociális és az egészségügyi szolgáltatásokat tekintik a szabad demokraták.

Az egyházak tavaly az SZDSZ kimutatása szerint 36,5 milliárd forint költségvetési támogatásban részesültek. Ennek az összegnek csaknem a felével, több mint 17 milliárd forinttal kevesebb jutna az egyházaknak, amennyiben tervük megvalósul. Az összes hitéleti támogatás megszűnését a liberális párt az egyházaknak a személyi jövedelemadó jelenleg felajánlható egy százalékának kettőre emelésével ellensúlyozná, továbbá lehetővé tenné, hogy az átlagos felajánlással megegyező összegről azok is rendelkezhessenek, akik nem tudnak élni az adófelajánlás lehetőségével (ilyenek például a nyugdíjasok). Ennek terheit a költségvetés viselné. A szabad demokraták számításai szerint így az új pénzügyi konstrukciónak köszönhetően olyan bevételek keletkeznének, amelyek valószínűleg meghaladják a veszteségeket.

Az SZDSZ szerint indokolatlan, ezért megszüntetendő „kedvezmények és privilégiumok” közé tartozik például az, hogy az egyházi személyek után társadalombiztosítást csak a minimálbér figyelembe vételével kell fizetni, az egyházaknak viszont se cégautóadót nem kell fizetniük, se helyi adót az építményeik után. Az egyházak bizonyos esetekben könnyebben igényelhetik vissza az áfát, mint a civil szervezetek.

Veres András püspök, a Magyar Katolikus Püspöki Kar titkára a Népszabadságnak elmondta: a koncepcióval kapcsolatban eddig senki nem kereste fel őket, nem volt előzetes konzultáció. A püspök az SZDSZ privilégiumokkal kapcsolatos álláspontjára úgy reagált: ma Magyarországon semmilyen egyházi privilégiumról nem tud, amit a liberálisok mégis így neveznek, azok olyan támogatások, amelyeket az egyházak a teljes kárpótlás elmaradása miatt kapnak. Hozzátette: a papokat az egyházközségek tartják el, a kistelepüléseken dolgozó egyházi személyek bérpótléka pedig nem hitéleti, hanem a falvak megtartóerejét növelni hivatott támogatási forma. A hittanoktatás kapcsán elmondta: több volt szocialista országban a hittan az általános tanrend része. Ennek támogatásáról úgy vélekedett, az tényleg a hitélet körébe tartozik, de a hittan erkölcsi értékeket is közvetítő oktatása egyetlen kormánynak sem válik kárára. A püspök szerint az egész kérdéskör alapos kétoldalú egyeztetéseket igényel, és a szabad demokrata elképzelések alapjaiban érintik a vatikáni szerződést.

Az SZDSZ koncepciójának megvalósításához a Vatikánnal kötött megállapodás felülvizsgálatát sürgeti. Ugyanakkor a miniszterelnök néhány hete az egyezményről leszögezte: „Érvényesnek tekintjük, és betartjuk.” Ez alapján az SZDSZ-es elképzelésnek nincs esélye.

Nyakó István, az MSZP szóvivője, a párt hívő tagozatának tagja ugyanakkor a lapnak nyilatkozva nem látott kivetnivalót abban, hogy a liberálisok a vatikáni megállapodás felülvizsgálatát sürgetik. Hangsúlyozta továbbá, hogy a szocialisták is az állam és az egyház szétválasztásának elvét vallják és nem zárkóznak el az SZDSZ javaslatának megtárgyalásától. Ehhez viszont ismerni kell a részletes írásbeli indítványt és az ahhoz mellékelt számításokat. Ha ezek elkészülnek, a szokásos koalíciós egyeztetési menetrendnek megfelelően napirendre tűzik a kérdést.

Nyakó István a lapnak úgy vélekedett, hogy a nyugat-európai állapotokhoz képest Magyarországon még nem teljes körűen valósult meg az állam és az egyház szétválasztása. Mindaddig nem teremtődnek tiszta viszonyok – mondta –, amíg a mindenkori kormányzat kénye-kedve szerint dönt arról, hogy az egyházak milyen mértékű költségvetési támogatást kapnak. Így óhatatlanul lesznek kitüntetett helyzetben lévő felekezetek és olyanok, amelyek kevésbé kedvesek a hatalomnak. Az MSZP szóvivője szerint mindez azzal a veszéllyel is jár, hogy a „pluszalamizsna” révén politikai kötődések alakulnak ki a kedvezményezett egyházak és a pénzt osztó pártok között.

Emlékezetes: Hiller István novemberben kulturális miniszterként próbálta megnyugtatni a költségvetés miatt tiltakozó egyházi méltóságokat.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.