Az egészségügyi tárca régiónként szakellátásokra szakosodott egészségügyi centrumokat szándékozik létrehozni. Ez egyelőre csak az onkológiánál sikerült, de ott is csak részben. Magyarországon jelenleg 12 onkológiai centrum található, és vannak olyan régiók, amelyek ellátása ebből a szempontból egyáltalán nem megoldott – írja mai számában a Napi Gazdaság.
Az onkológiai centrumok egységes rendszerének kialakítását is megcélzó népegészségügyi program értelmében az egységes elvek alapján egymillió lakosra két centrumnak kellene jutnia. Ezeket olyan helyeken kell kiépíteni, ahol a rendszer legdrágább része, a sugárterápiás központ már megvan – mondta a lapnak Golub Iván, a Magyar Kórházszövetség elnöke.
A centrumok kiépítése önmagában nem old meg minden problémát, hiszen a finanszírozási rendszerben is érdekeltté kell tenni az intézményeket, hogy a beteget a megfelelő ellátás felé irányítsák. Jelenleg ugyanis a kórházakban sokszor elvégeznek olyan beavatkozásokat is, amelyekhez nem áll rendelkezésre a szükséges szakgárda, tapasztalat vagy felszereltség.
Ha a finanszírozási rendszer azt is támogatná, hogy a megfelelő szinten kapja a beteg a megfelelő ellátást, akkor ilyen esetek nem fordulhatnának elő. (Ez „mellesleg” a kidobott egészségügyi reform egyik alapelve is volt.) Természetesen nemcsak az onkológia területén lenne szükség ilyen centrumokra, hasonló fejlesztésre szorul például a kardiológia is.
A centralizálást segítheti az a debreceni beruházás, amelynek keretében komplex gyógyító-megelőző-utókezelő központ jöhet létre Debrecenben. A 12 milliárd forintos költségvetésű beruházás költségeihez 1,7 milliárd forinttal járul hozzá az állam, míg a Debreceni Egyetem Orvos- és Egészségtudományi Centrum (DEOEC) saját forrásból 1,32 milliárd forintot biztosított. A fennmaradó 9,1 milliárdot az EU (az európai regionális fejlesztési alap) adja.
Forrás: Napi Gazdaság

Itt egy gomb az autóban, amit tízből kilencen nem ismernek