Ez alapján a magyar államháztartás bruttó adóssága tavaly 60,7 százalék, az államháztartás tavalyi hiánya 5,4 százalék volt (2003-ban 7,1 százalék) – közölte a Portfolió online gazdasági újság, mire a Pénzügyminisztérium közölte az MNO-val, hogy a honlap tévesen jelezte az értékeket. Szerintük az adatok helyesen: a bruttó adósság 57,6 százalék, a tavalyi hiány pedig 4,5 százalék.
Egy neve elhallgatását kérő elemző szerint azonban a Portfolió által először közölt értékek a valósak, a PM csupán a statisztikai módszertan megváltoztatásával érheti el az általa utólag közölt adatokat. Mint mondta: a magyar államháztartás bruttó adóssága tavaly a hivatalos adatok szerint 57,6 százalék volt, de ha a nyugdíjkorrekció miatti hiánycsökkentést kiszűrjük, akkor az meghaladta a 60 százalékot (60,7 százalék), az államháztartás hiányánál – ugyanezen okok miatt – pedig 4,5 százalék, illetve 5,4 százalék.
– Kiderült az, amit sejtettünk: hiába manipulálja a kormány az államháztartás adatait, mostanra egyetlen maastrichti kritériumnak sem felel meg Magyarország – mondta az MTI-nek Varga Mihály, a Fidesz gazdaságpolitikai kabinetjének vezetője, reagálva az Eurostat pénteken megjelent magyar vonatkozású államháztartási mutatóira. A volt pénzügyminiszter véleménye szerint felelőtlen, sodródó gazdaságpolitika folyik a kormányváltás óta, amelynek következménye az, hogy az EU-hoz újonnan csatlakozó országok közül jelenleg Magyarország az egyetlen, amely az euró bevezetéséhez szükséges kritériumok közük egyetlen feltételt sem képes teljesíteni. – A jövő felélése folyik Magyarországon, amit jelez az is, hogy 2005 első két hónapjában 588 milliárd forinttal nőtt az államadósság anélkül, hogy tudtuk volna, hova tűnt el a felhasznált pénz – jelentette ki Varga a fideszfrakcio.hu szerint.

Illegális stégek bontása indult meg a Balaton több településén