Gettósítás és kormányzati zsákutcapolitika

A magyar mezőgazdaság válságáról, a vidék elgettósításáról és a kormány zsákutcapolitikájáról ír több mai cikkében a Die Presse. Az osztrák napilap a gazdademonstrációval is részletesen fogalalkozik, hangsúlyozva: szakemberek szerint az uniós kifizetések teljesítése még nem oldja meg az agrárium válságát, hiszen számos kisüzemet csőd fenyeget.

2005. 03. 09. 7:20
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A magyar mezőgazdaság válságával, illetve a gazdademonstrációval foglalkozik a konzervatív Die Presse. Az osztrák napilap feleleveníti, hogy alig egy éve a baromfitenyésztők és a tejtermelők vonultak utcára, és ismerteti a gazdák mostani követeléseit, hozzátéve: egy bécsi gazdasági intézet, a WIIW tanulmánya szerint a magyar gazdák jövedelme tavaly negyedével nőtt, csakhogy a gazdák többsége október óta hiába vár az uniós támogatások átutalására. Míg a kormány szerint a késlekedés oka a sok hibásan kitöltött formanyomtatvány, a Magosz a nehézkes és alacsony hatékonyságú adminisztrációban látja a problémát. A lap idézi Gyurcsány Ferenc kijelentését is, miszerint április végéig a gazdák hozzájutnak a támogatásokhoz, de „egyetlen fillérrel sem kapnak többet”. Agrárszakemberek ugyanakkor rámutatnak: a magyar mezőgazdaság válsága az uniós támogatások kifizetése után sem oldódik meg, és számos mezőgazdasági kisüzemet a csőd fenyeget – írja a Die Presse.

A lap másik cikke is a magyar vidékkel, közelebbről annak elmaradottságával foglalkozik, állítva: ma Magyarországon nemcsak mély szociális, de jelentős regionális szakadék is húzódik, jelentős a jóléti különbség a nagyvárosok, valamint a falusi régiók között. Az elmúlt 15 esztendő meglehetős infrastrukturális fejlesztései ellenére a magyar kisvárosok és községek az 1989-es politikai fordulat nagy vesztesei közé tartoznak – írja cikkében Peter Bognar.

A közelmúltban két szociológus – Ladányi János és Szelényi Iván – hívta fel a figyelmet Magyarország „gettósított régióira”. Ezek főként az ország észak-keleti és dél-nyugati sarkában találhatók, többé-kevésbé elzárták őket a külvilágtól, az alapvető intézmények – mint posta, élelmiszerbolt, orvosi rendelő, óvoda, vagy iskola – hiányoznak e településekről. Gyakran a cigányok adják az itt élő lakosság többségét – írja a cikk, mely szerint a vidék elmaradottságának egyik oka a mezőgazdaság válsága, ennek következtében sújtja ugyanis e területeket tartós munkanélküliség.

A „létező szocializmus” 1970-es évekbeli kísérleteihez hasonlóan most a balliberális kormány az egyes települések társulását erőlteti, ahol egy „körzetközpontban” biztosítaná az alapvető infrastrukturális feltételeket. A szakemberek ugyanakkor rámutatnak, hogy ez a terv zsákutca, hiszen pontosan a létező szocializmus ezen regionális politikája okozta a jelenlegi válságot is – olvasható a Die Pressében.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.