Komáromtól Esztergomig tömegesen vállalnak munkát az alacsonyabb bérért dolgozni hajlandó szlovák állampolgárok, akik ma már mintegy harmincezren dolgoznak az itteni vállalatoknál – mondta a napokban Gyurcsány Ferenc miniszterelnök a Nap-keltében. A becslésekben vannak ugyan eltérések, abban azonban mindenki egyetért: mivel a szlovák munkanélküliség 14 százalék fölött van, ezért az onnan érkezők a magyar átlagbérek alatt is hajlandóak dolgozni, naponta ingázni a két ország között – írja a Népszabadság.
A bérelt autóbuszokkal gyorsabban és sokkal olcsóbban el lehet jutni Dunaszerdahelyről Győrbe, mint a Csallóköz központjából Pozsonyba – tájékoztatta a napilapot Varga Tibor, a dunaszerdahelyi regionális munkaügyi hivatal igazgatója. Szerinte a szlovákiaiak általában megbízható munkások, akik a minimálbérnél alig magasabb összegért is hajlandóak dolgozni. Sokan vállalták a rendkívüli műszakok esetleges ellátását is.
Becsléseink szerint a két ország uniós csatlakozása óta mintegy húszezren dolgozhatnak déli szomszédainknál – mondta Katarína Belická, a pozsonyi munka-, szociális- és családügyi minisztérium szóvivője. Emellett hozzávetőlegesen legalább hat-hétezerre tehető a bejelentés nélkül, feketén Magyarországon dolgozó szlovákiaiak száma. – Tudunk olyan esetekről, amikor a szlovákiai polgárok szerződés nélkül, ötven-hatvenezer forint bérért állnak munkába. Ebből öt-tízezer forintot még le kell adniuk annak, aki a munkát szerezte nekik – közölte Eleonóra Sipecká, a révkomáromi munkaügyi hivatal igazgatója.
A Népszabadság Katarína Belickától megtudta: a Dunaszerdahelyi járásból több mint ezren ingáznak naponta Győr-Moson-Sopron megyébe. Több mint négyszázan a Philipsnél dolgoznak, a legtöbben gyártósori szerelőként. Egyre több szlovákiai nővért alkalmaznak a megyei kórházban is. A révkomáromi régióból csaknem ezerötszázan járnak át dolgozni a túloldali ipari parkba. Legtöbben a FoxConn-nál és a Nokiánál keresik a kenyerüket.
A Nokia komáromi gyárában mintegy 3200-an dolgoznak, ám hogy közülük hányan szlovákiai állampolgárok, azt nem kívánta elárulni a társaság. A Népszabadság úgy tudja, az alkalmazottak több mint negyven településről érkeznek a munkába, műszakváltáskor közel húsz buszjárat szállítja őket haza. Ez is jelzi, hogy nem könnyű a környéken megtalálni a megfelelő munkaerőt. Mint a Nokiánál a napilappal közölték, nem tesznek különbséget a foglalkoztatottak között aszerint, hogy milyen állampolgárok, így a fizetést sem a nemzetiség dönti el. Egy szlovák állampolgár éppen annyit keres, mint egy magyar. Azok a határon túliak, akik a Nokiánál szeretnének dolgozni, telefonon vagy e-mailen jelentkezhetnek. Ezt követően a munkaerő-felvétellel foglalkozó osztály tájékoztatja őket a toborzási, munkafelvételi folyamat részleteiről.
Érsekújvár és Párkány környékéről a legtöbben – pozsonyi becslések szerint több mint négyszázan – a Suzukiban dolgoznak. Ipolyságról több mint ötszázan, Losoncról ugyanennyien ingáznak magyarországi munkahelyekre. A Magyar Suzuki Rt.-nél más adatokat kaptunk. A cég kimutatása szerint a jelenlegi 2700 dolgozóból ezren érkeznek a határon túlról Esztergomba. Izsák György személyzeti igazgató elmondta: a környéken, különösen Párkány-Sturovo körzetében sok a munkanélküli, ezért viszonylag könnyű szabad munkaerőt találni. Sokan jelentkeznek is, a felvételt és a kommunikációt megkönnyíti a magyar nyelv ismerete. A Szlovákiából érkezők többsége az autógyártó üzemben dolgozik, de technikusokat és mérnököket is alkalmaznak. Általában hirdetésre, vagy a már itt dolgozó kollégáknál történt tájékozódás után jelentkeznek felvételre, a közlekedést és a munkába járást megkönnyíti, hogy közel laknak, csak a Duna-hídon kell átkelniük. Vélhetően hosszabb távon építhetünk a Szlovákiában lakókra, akik a magyarokkal azonos fizetést kapnak: az alapbér 91 ezer forint, erre jönnek a különböző pótlékok – tájékoztatott Izsák György.
Tavaly óta a magyarországi munkalehetőségeknek köszönhetően az említett térségekben lényegesen csökkent a munkanélküliek aránya. A ráta Szlovákiában jelenleg 18 százalék, a révkomáromi régióban azonban csak 13,71, a dunaszerdahelyiben pedig alig 10 százalék.
Elenyésző viszont azoknak a magyar állampolgároknak a száma, akik Szlovákiában dolgoznak. Révkomáromban tíz oktató a Selye János Egyetemen tanít, Dunaszerdahelyen hét magyarországi alkalmazott a csallóközi székhelyű magyar-szlovák vegyesvállalatnál dolgozik. A kenyheci (Kechnec) ipari parkban szívesen alkalmaznának magyarországi szakképzett vagy betanított munkásokat, de Konkoly József polgármester szerint alig akad érdeklődő, holott az itteni bérek elérik a nyolcvan-kilencvenezer forintnak megfelelő összeget.

Milliárdos házak a magyar ingatlanpiacon – Szegeden is akad luxusotthon