Ingázók tízezrei érkeznek Szlovákiából

Ugrásszerűen megnőtt a magyar cégeknél dolgozó szlovák állampolgárok száma az unió kibővítése óta. Az ottani magas munkanélküliség és az alacsony bérek miatt ezrével ideérkezők sokszor kevesebb pénzért többet vállalnak, mint magyar kollégáik. Egyes határ menti szlovák régiókban a munkanélküliség jócskán elmarad északi szomszédunk 18 százalékos országos átlagától.

MNO
2005. 03. 18. 8:01
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Komáromtól Esztergomig tömegesen vállalnak munkát az alacsonyabb bérért dolgozni hajlandó szlovák állampolgárok, akik ma már mintegy harmincezren dolgoznak az itteni vállalatoknál – mondta a napokban Gyurcsány Ferenc miniszterelnök a Nap-keltében. A becslésekben vannak ugyan eltérések, abban azonban mindenki egyetért: mivel a szlovák munkanélküliség 14 százalék fölött van, ezért az onnan érkezők a magyar átlagbérek alatt is hajlandóak dolgozni, naponta ingázni a két ország között – írja a Népszabadság.

A bérelt autóbuszokkal gyorsabban és sokkal olcsóbban el lehet jutni Dunaszerdahelyről Győrbe, mint a Csallóköz központjából Pozsonyba – tájékoztatta a napilapot Varga Tibor, a dunaszerdahelyi regionális munkaügyi hivatal igazgatója. Szerinte a szlovákiaiak általában megbízható munkások, akik a minimálbérnél alig magasabb összegért is hajlandóak dolgozni. Sokan vállalták a rendkívüli műszakok esetleges ellátását is.

Becsléseink szerint a két ország uniós csatlakozása óta mintegy húszezren dolgozhatnak déli szomszédainknál – mondta Katarína Belická, a pozsonyi munka-, szociális- és családügyi minisztérium szóvivője. Emellett hozzávetőlegesen legalább hat-hétezerre tehető a bejelentés nélkül, feketén Magyarországon dolgozó szlovákiaiak száma. – Tudunk olyan esetekről, amikor a szlovákiai polgárok szerződés nélkül, ötven-hatvenezer forint bérért állnak munkába. Ebből öt-tízezer forintot még le kell adniuk annak, aki a munkát szerezte nekik – közölte Eleonóra Sipecká, a révkomáromi munkaügyi hivatal igazgatója.

A Népszabadság Katarína Belickától megtudta: a Dunaszerdahelyi járásból több mint ezren ingáznak naponta Győr-Moson-Sopron megyébe. Több mint négyszázan a Philipsnél dolgoznak, a legtöbben gyártósori szerelőként. Egyre több szlovákiai nővért alkalmaznak a megyei kórházban is. A révkomáromi régióból csaknem ezerötszázan járnak át dolgozni a túloldali ipari parkba. Legtöbben a FoxConn-nál és a Nokiánál keresik a kenyerüket.

A Nokia komáromi gyárában mintegy 3200-an dolgoznak, ám hogy közülük hányan szlovákiai állampolgárok, azt nem kívánta elárulni a társaság. A Népszabadság úgy tudja, az alkalmazottak több mint negyven településről érkeznek a munkába, műszakváltáskor közel húsz buszjárat szállítja őket haza. Ez is jelzi, hogy nem könnyű a környéken megtalálni a megfelelő munkaerőt. Mint a Nokiánál a napilappal közölték, nem tesznek különbséget a foglalkoztatottak között aszerint, hogy milyen állampolgárok, így a fizetést sem a nemzetiség dönti el. Egy szlovák állampolgár éppen annyit keres, mint egy magyar. Azok a határon túliak, akik a Nokiánál szeretnének dolgozni, telefonon vagy e-mailen jelentkezhetnek. Ezt követően a munkaerő-felvétellel foglalkozó osztály tájékoztatja őket a toborzási, munkafelvételi folyamat részleteiről.

Érsekújvár és Párkány környékéről a legtöbben – pozsonyi becslések szerint több mint négyszázan – a Suzukiban dolgoznak. Ipolyságról több mint ötszázan, Losoncról ugyanennyien ingáznak magyarországi munkahelyekre. A Magyar Suzuki Rt.-nél más adatokat kaptunk. A cég kimutatása szerint a jelenlegi 2700 dolgozóból ezren érkeznek a határon túlról Esztergomba. Izsák György személyzeti igazgató elmondta: a környéken, különösen Párkány-Sturovo körzetében sok a munkanélküli, ezért viszonylag könnyű szabad munkaerőt találni. Sokan jelentkeznek is, a felvételt és a kommunikációt megkönnyíti a magyar nyelv ismerete. A Szlovákiából érkezők többsége az autógyártó üzemben dolgozik, de technikusokat és mérnököket is alkalmaznak. Általában hirdetésre, vagy a már itt dolgozó kollégáknál történt tájékozódás után jelentkeznek felvételre, a közlekedést és a munkába járást megkönnyíti, hogy közel laknak, csak a Duna-hídon kell átkelniük. Vélhetően hosszabb távon építhetünk a Szlovákiában lakókra, akik a magyarokkal azonos fizetést kapnak: az alapbér 91 ezer forint, erre jönnek a különböző pótlékok – tájékoztatott Izsák György.

Tavaly óta a magyarországi munkalehetőségeknek köszönhetően az említett térségekben lényegesen csökkent a munkanélküliek aránya. A ráta Szlovákiában jelenleg 18 százalék, a révkomáromi régióban azonban csak 13,71, a dunaszerdahelyiben pedig alig 10 százalék.

Elenyésző viszont azoknak a magyar állampolgároknak a száma, akik Szlovákiában dolgoznak. Révkomáromban tíz oktató a Selye János Egyetemen tanít, Dunaszerdahelyen hét magyarországi alkalmazott a csallóközi székhelyű magyar-szlovák vegyesvállalatnál dolgozik. A kenyheci (Kechnec) ipari parkban szívesen alkalmaznának magyarországi szakképzett vagy betanított munkásokat, de Konkoly József polgármester szerint alig akad érdeklődő, holott az itteni bérek elérik a nyolcvan-kilencvenezer forintnak megfelelő összeget.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.