Leistvánozták Gyurcsányt

A magyar kormány március 15-i, erdélyi presztízsveszteségének négy hasábon örvendő román lap, az Adevarul nemes egyszerűséggel Istvánnak keresztelte el mind Gyurcsány Ferenc magyar kormányfőt, mind Terényi János bukaresti magyar nagykövetet. A kolozsvári Krónika szerint Gyurcsányt cinikus és hiteltelen hangvétele miatt fütyülték ki Erdély-szerte.

MNO
2005. 03. 16. 14:01
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Erdély-szerte lehurrogták a magyar kormányt a magyarság ünnepén – írta az Adevarul című román lap. A legtekintélyesebb napilapnak számító orgánum is beszámolt a marosvásárhelyi megemlékezésről, ahol az újság közlése szerint az egybegyűlt, mintegy háromezer magyar füttykoncerttel fogadta Gyurcsány felolvasott szavait.

Az erdélyi magyar nyelvű orgánumok mellett 3–4 román napilap is foglalkozott a március 15-i megemlékezésekkel.

A marosvásárhelyi Népújság beszámol arról is: Terényi János, Magyarország bukaresti nagykövete olvasta fel az üzenetet. A szövegben többek között az szerepelt: „Március 15. arra is emlékeztet, hogy nemzetünk felemelkedése más nemzetekkel együttműködésben, az egymás iránti kölcsönös megértés és tisztelet szellemében valósulhat meg. A magyar kormány felelősséget érez azért, hogy a nemzet tagjai méltósággal és egyenlő esélyekkel teljes életet élhessenek a szülőföldjükön”. A tömeg füttykoncerttel, „áruló”, „nem kell Gyurcsány” felkiáltásokkal, pfujozással fogadta a magyar miniszterelnök üzenetét – tudósít a magyar lap.

Az Adevarul, nem túl gondos szerkesztői magatartásról tanúskodva, mind Gyurcsányt, mind Terényit Istvánnak nevezi.

A Krónika című kolozsvári lap kiemeli, hogy nemcsak Marosvásárhelyen, de Kolozsvárott és Csíkszeredán is kifütyülték Gyurcsány szavait, amit nem lehet pusztán a Magyarországról importált politikai ellentétek számlájára írni. Bakk Miklós vezércikkében rámutat, „Nem csupán a december 5-i népszavazás kimenetele, az MSZP és SZDSZ erdélyi közérzületet semmibe vevő akkori kampánya kapta meg a tegnapi hurrogásban a formátlan alakot öltő, de mégis egyértelmű elutasítást, hanem egy politikafelfogás is. Az a felfogás, amely a párbeszédet, a néppel való szóba állást olyan alkalmi lehetőségnek tekinti, amelyben nem a kommunikáció címzettje, esetünkben: az erdélyi magyar a fontos, hanem egy egészen más közönségnél elérhető eredmény. Gyurcsány esetében az üzenetmutatvány ugyanis az otthoni szavazók ingatag középtáborához szól, és annak demonstrációja kíván lenni, hogy lám, ő és kormánya tud nemzetül beszélni. Nem a magyar politika ellentétei gyűrűztek be tehát az erdélyi közéletbe, hanem az erdélyiekhez intézett szó cinikus eszköziesítése kapott elutasítást.”

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.