A Fidesz oktatási kabinetjének vezetője hangsúlyozta: a szerződések alapján kifizetik a beruházások tőkeigényét, a kamatokat és az üzemeltetést, amely durván 500 milliárd forintnyi költség, viszont húsz év után is a magánbefektetőé marad a vagyon. A politikus álláspontja szerint az oktatási miniszter és 20 felsőoktatási intézmény képviselője által aláírt, kollégiumi rekonstrukciókról és egyetemi-főiskolai beruházásokról szóló megállapodás konstrukciója drága, átláthatatlan és ellenőrizetlen.
A konstrukció közbeiktat egy magánbefektetőt, amely egyetlen egy fillérjét sem kockáztatja, hiszen kizárólag banki forrást használ, amely drágább, mintha az állam közvetlenül a pénzpiacról jutna hozzá – indokolta véleményét Pokorni Zoltán. Mint mondta, a magánbefektető haszna és működési költségei évente hárommilliárd forintot tesznek ki, húsz év alatt pedig mintegy 60 milliárd forint a fölöslegesen kidobott közpénz. Hangsúlyozta: ezzel a konstrukcióval 20 évre előre elköltik a magyar felsőoktatás valamennyi fejlesztési forrását, 20 évre előre elzálogosítják a jövőt.
A politikus elmondta: a megállapodás évente többmilliárd forintos törlesztési kötelezettséget ír elő a felsőoktatási intézmények számára, és ha nem tudják fizetni a részleteket, akkor az automatikusan az államadósság részévé válik.
A politikus kifogásolta azt is, hogy a program eredményeképpen létrejövő diákhotelekben 35-40 ezer forintos havidíjakra kell majd számítani, így annak érdekében, hogy egy diák luxuskörülmények között lakhasson, három másiktól kell elvenni a lakhatási támogatást. Közölte: a Fidesz törvényjavaslatot nyújt be annak érdekében, hogy minden diák megkaphassa a törvény szerint neki járó lakhatási támogatást, és azt ne lehessen üzleti célokból átcsoportosítani – közölte a hirado.hu nyomán a hirtv.hu.
Az Oktatási Minisztérium (OM) reagálásában leszögezi: sajnálatos, hogy Pokorni Zoltán nem osztozik a magyar felsőoktatás örömében. – Pokorni Zoltántól azt várjuk, hogy folyamatos támadás helyett nyilatkoztassa ki, hogy szerinte szükség van-e a magyar felsőoktatásnak infrastruktúra-fejlesztésre. Ha szükség van rá, akkor honnan kívánja előteremteni a 170 milliárdos többletet a beruházásokra, vagy milyen nagyságú adóemelést javasol, hogy ezt a fedezetet a központi költségvetés vállalni tudja – olvasható aaz OM közleményében.
Amiről a Fidesz alelnöke beszél, az nem egy elképzelés, egy programjavaslat, hanem – jobboldali politikustól meglepő – radikális baloldali demagógia, ami kizárólag állami támogatással, a magántőke felhasználásának teljes kizárásával kívánna százmilliárdos programokat megvalósítani. Ha ez nem lehetséges, akkor az alelnök úr inkább a magyar felsőoktatás leszakadását és folyamatos amortizálódását választaná.
Az Oktatási Minisztérium a felsőoktatási intézményekkel kötött megállapodással vállalta, hogy 50 százalékban hozzájárul a bérleti konstrukció költségeihez, így többletkiadás nélkül segíti a magyar felsőoktatás gyors és teljes modernizálását. A magánberuházások segítségével a magyar felsőoktatás 20 éves lemaradását tudjuk hatékonyan és gyorsan fejleszteni. A konstrukció a felsőoktatás egész infrastrukturális állapotát átalakítja, fejleszti, és nemzetközileg versenyképessé teszi – tartalmazza a dokumentum.

Kígyó miatt rettegtek Lentiben, futótűzként terjedt a hír