Amikor az ember március 15-én a nemzetről, a szabadságról, a sajtó- és a szólásszabadságáról beszél, akkor úgy gondolja, mondhatja azt, amit gondol – mondta Schmitt Pál, a Fidesz alelnöke az ünnepi beszédét ért kritikákra reagálva a Magyar Rádiónak ma reggel adott interjújában. Ennek ellenére nem változtam meg, továbbra is konszenzusra törekszem – tette hozzá a nagyobbik ellenzéki párt európai parlamenti képviselője. A politikus hangsúlyozta: továbbra is tiszteletben tartja politikai vetélytársait, akiket nem ellenségnek, hanem ellenfélnek tekint. Úgy vélte: a Fidesz egyik alelnökeként a vetélytársak rajta is próbálnak fogást keresni, de nem találnak. Elmondta: amikor a nemzeti ünnepen 30 ezer ember előtt a nemzetről beszél és szóba kerül, hogy valaki ez ellen ágált egy népszavazásnál, ma sem tudna másként fogalmazni, minthogy elárulták a nemzetet.
Schmitt elismerte, hogy szokatlan lehetett tőle a megnyilvánulás, de arra is emlékeztetett: most egyetlen egy szó miatt 30 perces beszédét pocskondiázzák, és megváltozott embernek állítják be. „Úgy van ez, hogy az erdőben a magas fát fújja a legjobban a szél. Üzenem azoknak, akik fújják a magas fát, ha én annak számítok, hogy a magas fáknak vannak a legerősebb gyökereik” – tette hozzá.
Simon Csanád elemző a Magyar Rádiónak úgy vélekedett, hogy Schmitt Pál fellépése szokatlan tőle. Magyarázatként lehetségesnek látta, hogy azután, hogy a párt túlzott háttérbe húzódása, inaktivitása miatt kritika érte őt is, most a választók mozgósítását célozhatta Schmitt hangvétele. Ebben az esetben elérhette célját a beszéd – amennyiben azonban a bizonytalanok meggyőzésére irányult, nem volt megfelelő lépés. Hozzátette: a kormánypártok részéről a retorika nagyon nem változik, talán találtak egy újabb személyt, akibe a szélsőségesség vádjával bele tudnak kötni. Simon szerint a közeljövő eldönti, hogy Schmitt Pál ebben az irányban fog-e haladni, vagy pedig visszatér az inkább konszenzuskereső hangnemhez.

Itt egy gomb az autóban, amit tízből kilencen nem ismernek