Százezer hektár víz alatt
Százezer hektárra nőtt a vízzel elöntött területek nagysága Magyarországon. Míg tegnap 41, ma már 59 szakaszon rendeltek el belvízvédelmi készültséget (39 szakaszon első, 20 területen másodfokon) – derül ki a vizugy.hu honlapon közölt statisztikából. A tizenkettőből nyolc vízügyi igazgatóság – az Alsó-Duna-völgyi (Baja), a dél-dunántúli (Pécs), a Felső-Tisza-vidéki (Nyíregyháza), az észak-magyarországi (Miskolc), a tiszántúli (Debrecen), a Közép-Tisza-vidéki (Szolnok), az Alsó-Tisza-vidéki (Szeged) és a Körös-vidéki (Gyula) környzetvédelmi és vízügyi igazgatóság – területén folynak védekezési munkálatok. Az elöntött területek fele vetés, szántó – tudtuk meg Boros Istvántól, az Országos Környezetvédelmi, Természetvédelmi és Vízügyi Főigazgatóság kommunikációs vezetőjétől.
Az elmúlt napokban közel ötszázan vettek részt a belvíz elleni védekezésben. A munkálatok napi költsége körülbelül 31 millió forint – január óta összesen 620 milliót költöttek erre az igazgatóságok. Az 59 szakaszból 18-ban az önkormányzatok tartanak fenn készültséget. Több településeken a hirtelen olvadás miatt keletkező vizek kárelhárítási munkálatokat is szükségessé tettek. Borsodban Sajókápolna és Sajólászlófalva két-két utcáját öntötte el az északi domboldalról lefolyó hólé. A miskolci polgárvédelem 2000 homokzsákkal sikeresen megvédte a mélyebben elhelyezkedő házakat. Sajólászlófalván már befejeződött, Sajókápolnán még tart a védekezés. Gyömrőn a hirtelen hóolvadás miatt a lefolyó víz egy bekötőutat és körülbelül 60 lakóházat veszélyeztetett. Az önkormányzat homokzsákokkal és a levezető árok tisztításával védekezik a helyi vízkár ellen.
A mostaninál jóval komolyabb belvízhelyzet is volt már az elmúlt években Magyarországon – tudtuk meg a szakembertől. Mint mondta, 1999-ben 600-700 ezer hektár volt víz alatt. Míg a ’40-es évek elején több mint 800 ezer hektárt érintett a belvíz – e területek zöme a mai Magyarország területén volt – tette hozzá.
Árhullám a Körösökön
Az országos árvízvédekezés göngyölített költsége mára elérte a 97,4 millió forintot. Az enyhülés miatt árhullám indult el a Körösök vízgyűjtőjében; a Fekete-Körösön, a Berettyón és a Sebes-Körösön összesen 71 kilométeres hosszúságban tartanak fenn első fokú fokú árvízvédelmi készültséget. A Kettős-Körösön Békésnél holnap este 585 centiméteres, a Berettyón
Szeghalomnál szombaton 310 centiméteres tetőzés várható.
A Felső-Tiszán és mellékfolyóin is kisebb vízszintemelkedések kezdődtek, ám nagyobb mértékű, hirtelen emelkedésekre nem kell számítani. A Felső-Tisza hegyvidéki vízgyűjtőjén egyébként még nem indult meg az olvadás, sőt az elmúlt héten tovább nőtt a felhalmozódott hómennyiség, és elérte a hat évvel ezelőtti rekordot. Boros István kérdésünkre elmondta: mivel az időjárás-előrejelzés szerint pár nap múlva jelentős lehülés következik, az azt követő fokozatos felmelegedést nem kíséri újabb csapadék, így egyelőre nem tartanak árvíztől a Tiszán.

Halálos baleset történt a Fogarasi úton