Százezer hektár víz alatt

Már százezer hektárnyi területet borított el a belvíz Magyarországon. Országszerte 59 szakaszon rendeltek el készültséget. Január óta összesen 630 millió forintot fordítottak a vízügyi igazgatóságok a védekezésre. Nagyobb árvíz a fokozatos felmelegedés miatt nem várható.

MNO
2005. 03. 16. 12:59
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Százezer hektár víz alatt

Százezer hektárra nőtt a vízzel elöntött területek nagysága Magyarországon. Míg tegnap 41, ma már 59 szakaszon rendeltek el belvízvédelmi készültséget (39 szakaszon első, 20 területen másodfokon) – derül ki a vizugy.hu honlapon közölt statisztikából. A tizenkettőből nyolc vízügyi igazgatóság – az Alsó-Duna-völgyi (Baja), a dél-dunántúli (Pécs), a Felső-Tisza-vidéki (Nyíregyháza), az észak-magyarországi (Miskolc), a tiszántúli (Debrecen), a Közép-Tisza-vidéki (Szolnok), az Alsó-Tisza-vidéki (Szeged) és a Körös-vidéki (Gyula) környzetvédelmi és vízügyi igazgatóság – területén folynak védekezési munkálatok. Az elöntött területek fele vetés, szántó – tudtuk meg Boros Istvántól, az Országos Környezetvédelmi, Természetvédelmi és Vízügyi Főigazgatóság kommunikációs vezetőjétől.

Az elmúlt napokban közel ötszázan vettek részt a belvíz elleni védekezésben. A munkálatok napi költsége körülbelül 31 millió forint – január óta összesen 620 milliót költöttek erre az igazgatóságok. Az 59 szakaszból 18-ban az önkormányzatok tartanak fenn készültséget. Több településeken a hirtelen olvadás miatt keletkező vizek kárelhárítási munkálatokat is szükségessé tettek. Borsodban Sajókápolna és Sajólászlófalva két-két utcáját öntötte el az északi domboldalról lefolyó hólé. A miskolci polgárvédelem 2000 homokzsákkal sikeresen megvédte a mélyebben elhelyezkedő házakat. Sajólászlófalván már befejeződött, Sajókápolnán még tart a védekezés. Gyömrőn a hirtelen hóolvadás miatt a lefolyó víz egy bekötőutat és körülbelül 60 lakóházat veszélyeztetett. Az önkormányzat homokzsákokkal és a levezető árok tisztításával védekezik a helyi vízkár ellen.

A mostaninál jóval komolyabb belvízhelyzet is volt már az elmúlt években Magyarországon – tudtuk meg a szakembertől. Mint mondta, 1999-ben 600-700 ezer hektár volt víz alatt. Míg a ’40-es évek elején több mint 800 ezer hektárt érintett a belvíz – e területek zöme a mai Magyarország területén volt – tette hozzá.

Árhullám a Körösökön

Az országos árvízvédekezés göngyölített költsége mára elérte a 97,4 millió forintot. Az enyhülés miatt árhullám indult el a Körösök vízgyűjtőjében; a Fekete-Körösön, a Berettyón és a Sebes-Körösön összesen 71 kilométeres hosszúságban tartanak fenn első fokú fokú árvízvédelmi készültséget. A Kettős-Körösön Békésnél holnap este 585 centiméteres, a Berettyón
Szeghalomnál szombaton 310 centiméteres tetőzés várható.

A Felső-Tiszán és mellékfolyóin is kisebb vízszintemelkedések kezdődtek, ám nagyobb mértékű, hirtelen emelkedésekre nem kell számítani. A Felső-Tisza hegyvidéki vízgyűjtőjén egyébként még nem indult meg az olvadás, sőt az elmúlt héten tovább nőtt a felhalmozódott hómennyiség, és elérte a hat évvel ezelőtti rekordot. Boros István kérdésünkre elmondta: mivel az időjárás-előrejelzés szerint pár nap múlva jelentős lehülés következik, az azt követő fokozatos felmelegedést nem kíséri újabb csapadék, így egyelőre nem tartanak árvíztől a Tiszán.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.