Gyón és cáfol Bodor Pál

A Diurnusként a hazai magyar sajtóban évtizedek óta publikáló, a Ceausescu-diktatúra alatt Romániában vezető posztokat betöltő Bodor Pál „meggyónta”, hogy korábban a Securitaténak dolgozott – derül ki a Hetek című lap értesüléseiből. Bodor a Népszabadságnak is nyilatkozott, cáfolva a Hit Gyülekezetéhez közel álló Hetekben és a hirszerzo.hu internetes portálján is napvilágot látott értesüléseket.

2005. 09. 30. 10:10
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

„Úgy negyvenöt évvel ezelőtt, többedmagammal, írásban és szóban tiltakoztam az ellen, hogy (...) a román államvédelem tisztjei 'irodalmi elemzéseket' végezzenek írók és költők műveivel kapcsolatosan. A műelemzéseket azután az eljárás során bizonyítékként használták fel az illető ellen. (...) Föllépésünk eredménye néhányunkra nézve igen kínos volt: 'igazat adtak' nekünk, és fölkértek arra, hogy némely írásról mi mondjunk véleményt” – mondta Bodor Pál a Heteknek adott nyilatkozatában. A Hetek kérdésére válaszolva, miszerint e „kiszolgáltatott helyzetben” is meg tudta-e menteni egy-két kollégáját, Bodor azt mondja: igen, például egy ma Stockholmban élő ismert írót és műfordítót „ismét lecsuktak volna, ha házkutatáson összeszedett kéziratainak a szekus értelmezése érvényesül. Ezt meg tudtuk akadályozni.”

Bodor lelkiismereti problémáiról is beszélt: „Jót tettem vagy rosszat?” – tette föl a kérdést a Hetekben, amire önmaga azt válaszolta: „A nem kellőképpen tájékozott ember jóhiszeműségéről utólag kiderülhet, hogy bűnös.”

A Népszabadság hasábjain Bodor cáfolta, hogy jelentéseket írt volna, s elmondta, utóiratot küldött a Heteknek nyilatkozataihoz.

A Magyar Nemzetnek nyilatkozva Bodor pályatársa, a jelenleg Budapesten és Nagybányán élő Pusztai János elmondta: a 60-as évek végén Bodor hatott oda Bukarestből, hogy regénye megjelenjen. Szerinte ha Diurnus „belebonyolódott abba a szövevényes világba, abba a Securitatével való kapcsolattartás is beleférhetett.” Pusztai emlékeztet: ismert volt Bodor kommunista-internacionalista volta, s az, hogy a nemzetiségi kérdés területén óriási baklövéseket követett el, így például cikkeivel támogatta a kolozsvári magyar Bolyai egyetem összevonását a Babes román egyetemmel 1959-ben.




Bodor Pál Budapesten született, 1930. július 28-án. A temesvári piarista líceumban érettségizett 1948-ban. Egyetemi tanulmányait Bukarestben majd Kolozsvárott, a Bolyai Tudományegyetemen végezte. A temesvári Szabad Szóban, 1946-ban kezdett írni. Később a Romániai Magyar Szó, a kolozsvári Igazság című lap munkatársa. 1951–67 között az Utunk című folyóirat belső munkatársa volt. 1967-től a bukaresti Irodalmi Könyvkiadó magyar részlegének főszerkesztője, később a kiadó Kriterion Kiadóvá alakul, ennek főszerkesztője. 1970-től 1979-ig a román rádió és televízió nemzetiségi műsorainak főszerkesztője. Főmunkatársa az Előre című lapnak (ez a lap a romániai központi magyar nyelvű lap, a román kommunista párthoz közel álló orgánum volt). 1984-ben települ át Magyarországra, Budapesten él. Diurnus álnéven lnéven előbb a Magyar Nemzetbe, majd a Népszabadságba írt jegyzeteket. Április óta a klubhalo.hu-n vezeti „Diurnus naplóját.”

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.