Sztálinista véleménykezelés a brit Munkáspártban

Váratlan közjáték zavarta meg Jack Straw brit külügyminiszter előadását a kormányzó Munkáspárt kongresszusán: egy veterán párttag többször is közbekiabálásával zavarta meg a szónok Irakról tartott előadását. Az idős férfit és egy védelmére kelő párttársát a teremőrök kivezették az ülésről. A történtekért a Labour színeiben kormányzó Tony Blair miniszterelnök is bocsánatot kért.

2005. 09. 29. 11:51
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

„Ez hazugság, és ön tudja ezt!” – e mondata miatt vezették ki a teremből a brit Munkáspárt éves üléséről Walter Wolfgang 82 éves pártaktivistát, aki közbeszólásával megzavarta Jack Straw külügyminiszter beszédét. Straw a kormányzó párt brightoni konferenciáján ugyanis kijelentette: „Csak egy okból vagyunk Irakban: hogy segítsük a megválasztott iraki kormányt egy biztonságos, demokratikus és stabil nemzet megteremtésében; és csak az ő beleegyezésükkel tudunk és fogunk ott maradni”.

Még egy rövid megjegyzésre futotta a Munkáspártba 57 évvel ezelőtt belépett Wolfgang számára, mielőtt a teremből eltávolították volna. Amikor a külügyminiszter a II. világháború utáni Németországgal hasonlította össze Irakot, ahol négy évig tartott, mire megszervezhették az első választásokat, az 1937-ben Németországból a nemzetiszocialista diktatúra elől Nagy-Britanniába menekült, s azóta ott élő nyugdíjas ezt kiáltotta: „Botorság!” Ekkor kezdték meg kituszkolását a teremből – derül ki a Daily Record című brit lap elektronikus kiadásának tudósításából. Wolfgang, amikor megragadták, kijelentette, hogy ő magától is kimegy a teremből, ennek ellenére durván kituszkolták az idős férfit.

Egy másik jelen lévőt – Steve Forrest választókerületi elnököt, aki Walter Wolfgang védelmére kelt –, szintén kivezették.

A munkáspárti esemény ettől kezdve kizökkent medréből, a résztvevők közül többen értetlenül kérdezték, hogy ez bárkivel előfordulhat-e.

A brit közmédium munkatársa „eléggé el nem ítélhetőnek” nevezte, hogy „izmos hivatalnokok” ragadjanak meg egy idős embert. A BBC hozzáteszi: Ian McCartney munkáspárti elnök később elnézést kért az idős munkáspárti aktivistától, helytelennek nevezve azt a módszert, ahogy eltávolították őt a teremből. Kijelentette: kész akár írásban bocsánatot kérni Wolfgangtól, akár személyesen felkeresni őt. Tony Blair miniszterelnök is azt nyilatkozta a BBC reggeli adásának: „Igazán sajnálom, ennek nem lett volna szabad megtörténnie.”

Wolfgang, aki tagja az iraki háborút ellenző brit szervezetnek, a Stop the War Coalitionnek is, később vissza akart térni a terembe, de ekkor a rendőrök a terrorizmus elleni törvény intézkedéseinek megfelelően elvették igazolványát, s nem engedték vissza a rendezvény helyszínére.

A kétnapos rendezvényt szervező Munkáspárt közölte: Wolfgang visszatérhet a rendezvény második napján a konferenciára, ha tartózkodik a hasonló megnyilvánulásoktól.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.