Még a héten Alkotmánybírósághoz fordul a Fidesz a felsőoktatási törvény módosítása miatt – közölte Pokorni Zoltán, kiemelve: ez már a negyedik olyan javaslat, amely a képzési szerkezet átalakítására vonatkozik. Minderre két kormánypárti képviselő – Szabó Zoltán és Gusztos Péter – nyújtott be javaslatot, s ezt a kormánypártok meg is szavazták. A Fidesz álláspontja, hogy ez nincs összhangban az Alkotmánybíróság (AB) korábbi határozatában foglaltakkal, ezért a párt az Alkotmánybírósághoz fordul.
Az AB egyik korábbi határozata kimondta, hogy a felsőfokú tanulmányok folytatásához való jog gyakorlásának elengedhetetlen feltétele, hogy törvényben határozzák meg a felsőfokú képzés rendjét és szerkezetét. A nyáron elfogadott új felsőoktatási törvény is az Alkotmánybíróság előtt van, Mádl Ferenc korábbi köztársasági elnök ugyanis aggályosnak találta azt. Az AB még nem döntött a beadvány ügyében.
A kormánypártok által október elején elfogadott módosítás lényegében újra a kormány kezébe adna olyan jogosítványokat a felsőfokú képzéssel kapcsolatban, amelyeket korábban már kifogásolt az AB – a Fidesz ezért kér alkotmányossági vizsgálatot.
A kistelepüléseken működő iskolákkal kapcsolatban az alelnök elmondta, hogy a 2005. évi költségvetési törvény által leírt finanszírozási modell hátrányos helyzetbe hozta azokat az iskolákat és óvodákat, amelyek alacsony gyermeklétszámmal működnek. Ez a döntés megközelítőleg 1100 intézményt, illetve az oda járó több tízezer gyermeket és családjukat érinti. A szabályozás elhibázott voltát jelzi, hogy a nyár folyamán 218 intézmény megszüntetéséről döntöttek a fenntartók, de a költségvetési törvénnyel a társulási formában fönntartott óvodák, iskolák egy része is kedvezőtlen helyzetbe került.
„A minőségi oktatás feltételeinek biztosítása állami feladat, ezért az oktatási rendszer működését minősége és nem a gyerekek létszáma alapján kell szabályozni” – szögezte le a szakpolitikus, kiemelve: a Fidesz által ezen témában benyújtott javaslat célja, hogy valamennyi óvoda, iskola, gyógypedagógiai intézmény zavartalan működését biztosítsa. A törvénymódosítás kiemelten kívánja támogatni a 3500 fő alatti településeken működő oktatási intézményeket, és a módosító javaslat lehetővé teszi, hogy ott, ahol az önkormányzat nem tudja a fenntartás feladatait vállalni, más intézményfenntartó az óvoda, iskola működését átvállalhassa.
Pokorni Zoltán ismertette, hogy a Fidesz országgyűlési határozat elfogadását javasolja a Nemzeti Tankönyvkiadó Részvénytársaság privatizációja során kialakult vitás helyzet tisztázása céljából. Az ügy részleteire emlékeztetve elmondta: a vállalatot botrányos privatizáció során szerezte meg a Láng Holding Rt., amely Gyurcsány Ferenc miniszterelnök volt üzletfeléhez, Erdős Ákoshoz köthető. A határozati javaslat szerint az Országgyűlés felkéri a kormányt, hogy független szakértő bevonásával vizsgálja meg a Nemzeti Tankönyvkiadó Részvénytársaság privatizációs eljárását az Állami Számvevőszéknek, az Állami Privatizációs és Vagyonkezelő Rt. 2004. évi működésének, valamint a központi költségvetés végrehajtásához kapcsolódó tevékenységének ellenőrzéséről szóló jelentés alapján.
(fideszfrakcio.hu)
Baloldali hazugságok az áram áráról: itt a Patrióta leleplezése!