Sólyom: A bővítésnek nincs alternatívája

Az Európai Unió bővítésének fontosságát hangsúlyozták a közép-európai országok államfői – köztük Sólyom László magyar köztársasági elnök – Zágrábban. Az államfők üdvözölték, hogy a házigazda Horvátország a múlt héten megkezdhette uniós csatlakozási tárgyalásait.

MNO-összefoglaló
2005. 10. 15. 14:45
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A meghívottak egyöntetűen támogatták a további integrációt – fogalmazott a kétnapos tanácskozás végén Stjepan Mesic horvát elnök. A tizenhat közép-európai ország államfőjének részvételével tartott találkozón az európai integrációs folyamatok végigviteléről tárgyaltak, valamint arról, hogy mely gazdasági modell felelne meg leginkább az egyesülő Európának. Az államfők üdvözölték, hogy a házigazda Horvátország a múlt héten megkezdhette uniós csatlakozási tárgyalásait.

Pénteken az Európai Unió bővítésének folytatása mellett érveltek a közép-európai országok államfői – adta hírül a teletext.hu. A részt vevő államfők hangsúlyozták: az EU-bővítést az unióban mutatkozó belső zavarok ellenére folytatni kell, a bővítésnek és a térségbeli országok európai felzárkóztatásának nincs alternatívája.

Sólyom László elmondta: Magyarország számára a további bővítés a határokon túl élő magyar közösségek miatt sorsdöntő. A magyar államfő szerint a közép- és kelet-európai országokra, az új uniós tagokra megkülönböztetett szerep vár, hiszen friss kezdeményezéseket vihetnek a csatlakozási folyamatba. Pozitívumként értékelte, hogy a közép-európai országok államfői nyitottnak mutatkoztak az unió bővítésére. A legfontosabbnak azt nevezte, hogy egyetlen résztvevő sem ellenezte az integrációt, hanem meglepően nyitottnak mutatkoztak iránta. „Törökországot még az osztrákok sem panaszolták fel” – jegyezte meg. A magyar elnök végül meghívta az összes államfőt Budapestre az 1956-os forradalom 50. évfordulójának jövő évi megünneplésére. Sólyom László külön sajtótájékoztatón azt is bejelentette: kezdeményezte a zöld, azaz környezetvédő államfők világhálózatának létrejöttét – tudósított a Magyar Rádió.

A nagy találkozó a kétoldalú megbeszélésekre is alkalmat adott. Sólyom László egyeztetett többek között a szerb-montenegrói elnökkel, aki ígéretet tett arra, hogy mindenképpen megtalálják a vajdasági magyarverések tetteseit. Felajánlotta, hogy a két államfő együtt keresse fel az atrocitások helyszíneit és így együtt tegyenek a tolerancia elősegítéséért.

A vendéglátó Stipe Mesic horvát elnök korábban kijelentette: az európai integráció ezeréves célkitűzés, amelyet a földrész országai és az egész világ érdekében véghez kell vinni. Szerinte ehhez jó keretet teremt, hogy a résztvevők között európai uniós tagállamok, tagjelöltek, illetve tagjelölti státus megszerzése előtt álló országok vezetői vesznek részt.

Gyurcsány Ferenc horvát kollégájával az uniós csatlakozásról tárgyalt

Horvátországba utazott pénteken a magyar miniszterelnök is. Gyurcsány Ferenc Horvátország uniós csatlakozásával kapcsolatos további teendőkről tárgyalt párizsi megbeszélései után. A magyar kormányfő felavatta Vásárhelyi Miklós emléktábláját a horvátországi Fiumében (Rijekában). Vásárhelyi Miklós történész, újságíró, politikus az 1956-os forradalom és az 1989-es demokratikus fordulat kiemelkedő személyisége. Gyurcsány Ferenc hangsúlyozta: Vásárhelyi Miklós a hit és cselekvés embere volt a jóra való törekvésben és abban, hogy érdemes küzdeni. Küzdeni azért, hogy legyen egy jobb világ, küzdeni azért, hogy az ember ember lehessen.

A megemlékezés után Gyurcsány Ferenc Zágrábba utazott, ahol horvát partnerével, Ivo Sanaderrel tárgyalt. A kormányfői megbeszélésen az európai integráció kérdései, a kétoldalú gazdasági, infrastrukturális kapcsolatok, a határ menti együttműködés erősítése állt a középpontban. A kétoldalú kapcsolatokban fontos helyen szerepel a magyarországi horvát, illetve a horvátországi magyar nemzeti kisebbség helyzetének figyelemmel kísérése, javítása.

– Magyarország talán a legaktívabb támogatója volt a horvát csatlakozási tárgyalások elkezdésének. Ez egy olyan ügy volt, amelyben az ellenzék megdicsérte a kormányt, hogy ilyen aktív. Magyar támogatás nélkül a horvátok nem lehettek volna sikeresek –mondta a találkozó előtt a miniszterelnök. Hozzátette: nem azért megyek, hogy learassuk ennek a gyümölcseit, hanem azért, hogy Sanader miniszterelnökkel arról tárgyaljunk, hogy mit tudunk segíteni. Arra dolgozzon ki programot, hogy a magyar európai uniós szakértők milyen módon tudnak ebben a felkészülési folyamatban részt venni, hiszen azt szeretnénk, ha Horvátországnak nem kellene hosszú-hosszú éveket várnia a csatlakozásig – mondta Gyurcsány Ferenc.

A megbeszélést követően bejelentették, hogy Magyarország és Horvátország történelmében először közös kormányülést tartanak a közeljövőben.

(Magyar Rádió, Teletext.hu, Info Rádió)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.