A meghívottak egyöntetűen támogatták a további integrációt – fogalmazott a kétnapos tanácskozás végén Stjepan Mesic horvát elnök. A tizenhat közép-európai ország államfőjének részvételével tartott találkozón az európai integrációs folyamatok végigviteléről tárgyaltak, valamint arról, hogy mely gazdasági modell felelne meg leginkább az egyesülő Európának. Az államfők üdvözölték, hogy a házigazda Horvátország a múlt héten megkezdhette uniós csatlakozási tárgyalásait.
Pénteken az Európai Unió bővítésének folytatása mellett érveltek a közép-európai országok államfői – adta hírül a teletext.hu. A részt vevő államfők hangsúlyozták: az EU-bővítést az unióban mutatkozó belső zavarok ellenére folytatni kell, a bővítésnek és a térségbeli országok európai felzárkóztatásának nincs alternatívája.
Sólyom László elmondta: Magyarország számára a további bővítés a határokon túl élő magyar közösségek miatt sorsdöntő. A magyar államfő szerint a közép- és kelet-európai országokra, az új uniós tagokra megkülönböztetett szerep vár, hiszen friss kezdeményezéseket vihetnek a csatlakozási folyamatba. Pozitívumként értékelte, hogy a közép-európai országok államfői nyitottnak mutatkoztak az unió bővítésére. A legfontosabbnak azt nevezte, hogy egyetlen résztvevő sem ellenezte az integrációt, hanem meglepően nyitottnak mutatkoztak iránta. „Törökországot még az osztrákok sem panaszolták fel” – jegyezte meg. A magyar elnök végül meghívta az összes államfőt Budapestre az 1956-os forradalom 50. évfordulójának jövő évi megünneplésére. Sólyom László külön sajtótájékoztatón azt is bejelentette: kezdeményezte a zöld, azaz környezetvédő államfők világhálózatának létrejöttét – tudósított a Magyar Rádió.
A nagy találkozó a kétoldalú megbeszélésekre is alkalmat adott. Sólyom László egyeztetett többek között a szerb-montenegrói elnökkel, aki ígéretet tett arra, hogy mindenképpen megtalálják a vajdasági magyarverések tetteseit. Felajánlotta, hogy a két államfő együtt keresse fel az atrocitások helyszíneit és így együtt tegyenek a tolerancia elősegítéséért.
A vendéglátó Stipe Mesic horvát elnök korábban kijelentette: az európai integráció ezeréves célkitűzés, amelyet a földrész országai és az egész világ érdekében véghez kell vinni. Szerinte ehhez jó keretet teremt, hogy a résztvevők között európai uniós tagállamok, tagjelöltek, illetve tagjelölti státus megszerzése előtt álló országok vezetői vesznek részt.
Gyurcsány Ferenc horvát kollégájával az uniós csatlakozásról tárgyalt
Horvátországba utazott pénteken a magyar miniszterelnök is. Gyurcsány Ferenc Horvátország uniós csatlakozásával kapcsolatos további teendőkről tárgyalt párizsi megbeszélései után. A magyar kormányfő felavatta Vásárhelyi Miklós emléktábláját a horvátországi Fiumében (Rijekában). Vásárhelyi Miklós történész, újságíró, politikus az 1956-os forradalom és az 1989-es demokratikus fordulat kiemelkedő személyisége. Gyurcsány Ferenc hangsúlyozta: Vásárhelyi Miklós a hit és cselekvés embere volt a jóra való törekvésben és abban, hogy érdemes küzdeni. Küzdeni azért, hogy legyen egy jobb világ, küzdeni azért, hogy az ember ember lehessen.
A megemlékezés után Gyurcsány Ferenc Zágrábba utazott, ahol horvát partnerével, Ivo Sanaderrel tárgyalt. A kormányfői megbeszélésen az európai integráció kérdései, a kétoldalú gazdasági, infrastrukturális kapcsolatok, a határ menti együttműködés erősítése állt a középpontban. A kétoldalú kapcsolatokban fontos helyen szerepel a magyarországi horvát, illetve a horvátországi magyar nemzeti kisebbség helyzetének figyelemmel kísérése, javítása.
– Magyarország talán a legaktívabb támogatója volt a horvát csatlakozási tárgyalások elkezdésének. Ez egy olyan ügy volt, amelyben az ellenzék megdicsérte a kormányt, hogy ilyen aktív. Magyar támogatás nélkül a horvátok nem lehettek volna sikeresek –mondta a találkozó előtt a miniszterelnök. Hozzátette: nem azért megyek, hogy learassuk ennek a gyümölcseit, hanem azért, hogy Sanader miniszterelnökkel arról tárgyaljunk, hogy mit tudunk segíteni. Arra dolgozzon ki programot, hogy a magyar európai uniós szakértők milyen módon tudnak ebben a felkészülési folyamatban részt venni, hiszen azt szeretnénk, ha Horvátországnak nem kellene hosszú-hosszú éveket várnia a csatlakozásig – mondta Gyurcsány Ferenc.
A megbeszélést követően bejelentették, hogy Magyarország és Horvátország történelmében először közös kormányülést tartanak a közeljövőben.
(Magyar Rádió, Teletext.hu, Info Rádió)
Tizenegy műtét és az amputáció veszélye után sem adta fel: valóra váltotta gyerekkori álmát a spanyol klasszis
