Tüntetések Erdélyben az önálló magyar egyetemért

Erdély több városában a magyar felsőoktatásért tüntetnek hétfőn este. Sepsiszentgyörgy, Csíkszereda, Nagyvárad és Kolozsvár magyar ifjai azt kérik, hogy első lépésként végre jöjjenek létre a kolozsvári Babes-Bolyai Egyetemen az önálló magyar karok, majd a jövő tanévtől induljon újra az önálló Bolyai Egyetem.

2005. 10. 17. 13:52
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az önálló, a román állam által fenntartott magyar egyetem újraindításáért, valamint a délvidéki magyarverések miatt tiltakozókkal szolidaritást vállalva négy erdélyi városban tüntetnek október 17-én, hétfőn. Sürgetik azt is, hogy a magyar állam által fenntartott Sapientia erdélyi magánegyetemet és a partiumi keresztény egyetemet finanszírozza a román állam is.

Sepsiszentgyörgy, Csíkszereda, Nagyvárad és Kolozsvár lesz a megmozdulások négy helyszíne. A tüntetéslánc felvonulással kezdődött Sepsiszentgyörgyön délután 5 órától, mely a központi 48-as emlékműtől indult. A városban mintegy 500 diák vonult fel könyvvel és gyertyával a kezében – számolt be a Magyar Rádió tudósítója.

Tiltakozók Gábor Áron földjén

A tüntetők a Gábor Áron–Vasile Goldis–Sajtó utcák útvonalon vonulnak, a Stadion utcában élőláncot alkotnak a Váradi József Általános Iskola melletti terület körül, ahol közel nyolc éve nem épült fel az egyetemi campus.

Itt beszédek hangzanak el a Magyar Ifjúsági Tanács (MIT), az Erdélyi Magyar Ifjak (EMI), a Kovászna Megyei Középiskolások Szövetsége (Kovakő) részéről. Közreműködik a Kereskedelmi Középiskola kórusa is.

A szervezők a prefektúrán átadják a román kormánynak, név szerint Markó Béla oktatásért felelős államminiszternek címzett levelet, melyben kérik az önálló Bolyai Egyetem visszaállítását, a polgármesteri hivatalnál pedig a sepsiszentgyörgyi egyetem kilencedik éve húzódó épületgondjának rendezését követelő levelet adnak át.

Tüntetéslánc Csíktól Váradig

A tüntetéssorozat Csíkszeredában folytatódik délután 6 órától. A tiltakozók a Sapientia Erdélyi Tudományegyetem épülete előtt gyülekeznek, gyertyás körmenettel, megkerülik a „tapsteret„, és az egyetem elé térnek vissza, ahol beszédek hangzanak el. Többek között Ráduly Róbert, Csíkszereda polgármestere, Sógor Csaba RMDSZ-es parlamenti képviselő, valamint a fiatalok nevében Bartis Erika csíkszeredai EMI-elnök szól az egybegyűltekhez.

Nagyváradon este 7 órától az Ady-szobornál gyülekeznek a tüntetők. Beszédet mond Csűry István református lelkipásztor, Csuzi István helyi MPSZ-elnök, Fejes Anzelm Rudolf katolikus atya, valamint az ifjúság nevében Nagy József Barna. Felolvassák Tőkés László református püspök üdvözlő beszédét is.

A tüntetéslánc Kolozsváron zárul este 8 órakor a Babes-Bolyai
Tudományegyetem főépülete előtt. Felszólal Bodó Barna egyetemi docens, a Bolyai Kezdeményező Bizottság elnöke, Hantz Péter, a BBTE fizika karának adjunktusa, Juhász Tamás, a Protestáns Teológiai Intézet rektora, Sándor Krisztina, a Magyar Ifjúsági Tanács elnöke.




A tüntetés hírére a Babes-Bolyai Tudományegyetem vezető testületei közleményt adtak ki, amelyben kifejtik: az utca nyomása nem jár eredménnyel. Szerintük egyébként is rendben zajlik az egyetemen a román, a német és a magyar oktatás átszervezése. A történelmi tapasztalat azt mutatja, hogy csakis a megértésen alapuló megoldások hozhatnak eredményt – írja a vezetőség.

Ezzel szemben a Bolyai Kezdeményező Bizottság leszögezte: 15 évnyi hiábavaló tárgyalás és érvelés után a magyar közösség a demokratikus véleménynyilvánítás egy másik formájához, a tüntetéshez folyamadott. A tüntetésen felolvassák majd a többi között Michael Ebner dél-tiroli európai parlamenti képviselőnek a Bolyai Kezdeményező Bizottsághoz intézett üdvözlő levelét.

erdely.ma, radio.hu

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.