Barroso: Minden tagnak fizetnie kell

Európának merész és igazságos költségvetésre van szüksége – írja Barroso a Die Presse hasábjain. Az Európai Bizottság elnöke szerint egyetlen tagállam számára sem lehet a bővítés ingyen. A Bild az életveszélyes németországi villanypóznákkal foglalkozik, míg a Der Spiegel egy koszovói NATO fogolytáborról ír.

2005. 12. 06. 8:43
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Die Presse (diepresse.com)

A konzervatív osztrák napilap José Barroso, az Európai Bizottság elnökének kommentárját közli az unió költségvetési tervével kapcsolatban. Barroso írásában úgy fogalmaz: már Bismarck is úgy vélte, aki tudja miként készül a törvény és a kolbász, az nem tud többé nyugodtan aludni, s ez érvényes az unió költségvetési terveire is. Az alkudozás valóban nem túl szép látvány. Az idegek pattanásig feszültek, szemrehányás követ szemrehányást, a statisztikákat célzatosan hamisítják. Egy azonban biztos: a költségvetési keretekről folyó tárgyalások jelenlegi blokádja mindenkinek csak árt. Európának egy merész és igazságos költségvetésre van szüksége – vélekedik Barroso, hozzátéve: e tekintetben a következő hetekben kell megállapodni.

Miért kell Európának több pénz? Ez egyszerű – pénz nélkül nem valósíthatóak meg a közös célok. Közösen, uniós szinten sokkal többet lehet elérni a kutatás, a mezőgazdaság, az infrastruktúra, vagy éppen a környezetvédelem területén, mintha mindenki a saját nemzeti leveskéjét főzi. Miért e sietség? Amennyiben a következő hetekben nem jön létre megállapodás, számos területen – a mezőgazdaság kivételével – a kifizetések beszüntetése fenyeget, új programok megindítása kerülhet veszélybe. Többen úgy vélik, néhány hónap várakozás után érdemes újra próbálni, de akkor miért lenne egyszerűbb a megegyezés, mint most? – fejtegeti.

Az európai állam és kormányfők legutóbbi Hampton Court-i találkozóján felszólították a bizottságot, hogy az energia, a kutatás, a felsőfokú képzés, a biztonság és bevándorlás területén dolgozza ki a közös európai politikát. Ez azonban pénzbe kerül, és források nélkül a szorosabb együttműködésről tett nyilatkozatok is üresen csengenek. Biztosítani kell többek között az uniós terhek igazságos elosztását. 2013-ig a költségvetési kiadások fele – teljes joggal – az új tagállamokba, jobban mondva az ott végrehajtott befektetésekbe folyik. Mindenkinek ki kell fizetnie saját számláját. Egyetlen uniós tagállam számára sem lehet a bővítés ingyen, végül mindegyik résztvevőt be kell vonni a tárgyalásokba. Nem elég, ha a tagállamok egymás között megállapodnak. A végső egyezségre rajtuk kívül a bizottságnak és az Európai Parlamentnek is rá kell bólintania – jegyzi meg Barroso.

Bild Zeitung (bild.t-online.de)

A bulvárlap a németországi villanypóznák életveszélyes voltával foglalkozik. 1967-ig póznák tízezreit úgynevezett Thomas-acélból készítették, mely túl sok nitrogént tartalmaz, ezáltal idővel elveszíti rugalmasságát, merevvé válik és könnyen törik. A münsterlandi rendkívüli havazás során számos ilyen villanypózna dőlt össze.

Mint a lap írja, Németország legnagyobb energiaszolgáltatója – a Magyarországon is komoly pozíciókat birtokló esseni RWE – már évek óta tud a villanypóznák súlyos anyaghibájáról, mely feltételezhetően az összes pózna 60 százalékát érinti. A cég belső elemzései már 2003-ban riadót fújtak: egy tanulmány szerint közel 28 ezer anyaghibás árampóznát tartanak számon, mely összeomlással fenyeget. Számos pózna a normális terhelés 40 százalékát sem képes elviselni. Rendkívüli időjárási viszonyok közepette „egész régiókban törhetnek össze a póznák” – figyelmeztettek az RWE szakemberei.

Több szakértő bírálta már azért az energiaóriást, hogy az ellátási biztonságon takarékoskodtak. Az RWE ugyan elfogadott egy 2015-ig tartó szanálási koncepciót, ám elsőként csak a „legnagyobb büntetőjogi kockázatot jelentő” póznák javítását tervezik. Ez az RWE számításai szerint 2900 póznát jelent – ezek közvetlenül házak és útkereszteződések mentén állnak. 2003 óta ezen oszlopok 70 százalékát újítottak meg. A második legnagyobb német áramkonszern, az E.on úgy fogalmaz: „most azt vizsgáljuk, hogy az 52 ezer villanypóznánkból hányat készítettek Thomas-acélból.

Der Spiegel (spiegel.de)

A lap Alvaro Gil Roblesszel, az Európa Tanács (ET) emberi jogi megbízottjával készített interjút. Robles 2002 szeptemberében az ET megbízásából beutazta a Koszovót, hogy jelentést készítsen az emberi jogok helyzetéről. Így jutott el a Camp Bondsteel nevű fogolytáborba is, s ott olyan állapotokat talált, melyek teljesen azonosak azokkal a fényképekkel, melyeket Guantanamóról ismerhetett meg a közvélemény – írja a lap.

Ez a fogolytábor a NATO KFOR egységek alárendeltségébe tartozott. Robles ottjártakor 15 foglyot őriztek a táborban, legtöbbjük koszovói albán és szerb volt, ám négy vagy öt észak-afrikait is látott ott. A megbízott számára az elsődleges kérdést akkor az jelentette, hogy milyen jogi háttér mellett engedélyezett a KFOR csapatok számára, hogy foglyokat a normális eljárásjog keretein kívül tartsák őrizetben – hiszen ezeket a személyeket anélkül vették őrizetbe, hogy megadatott volna nekik a védekezés lehetősége, nem volt ügyvédjük, nem volt lehetőségük a fellebbezésre. Még olyan előírásokkal sem rendelkeztek, melyek azt szabályozták volna, mennyi ideig szabad ezeket a személyeket őrizetben tartaniuk. Akkor ezeket a tényeket az ET-nek készített jelentésében feljegyezte, ugyan a plénumban erről nem vitatkoztak, de a jelentés azóta elérhető az interneten.

RIA (de.rian.ru)

Minszk és Peking a nemzetközi politika arénájában megegyező pozíciókkal rendelkezik – idézi a lap a hivatalos látogatáson Kínában tartózkodó fehérorosz elnököt, Alexander Lukasenkót. A Kína elnökével, Hu Csin Taóval folytatott megbeszélései után Lukasenko úgy fogalmazott: Kína és Fehéroroszország között „abszolút nincs probléma”. – Kapcsolatainkat barátinak nevezhetjük – húzta alá a fehérorosz elnök.

A két ország gazdasági és kereskedelmi kapcsolatai meghaladták az 500 millió dolláros forgalmat. Hu Csin Tao Alexander Lukasenkót a „kínai nép egyik igen jó barátjának” nevezte, amikor a fehérorosz elnök személyes hozzájárulását dicsérte a kétoldalú kapcsolatok javításához.

Alexander Lukasenko vasárnap este immár harmadik kínai látogatására érkezett Pekingbe, ahol december 7-ig vendégeskedik. Az előző látogatásokra 1995 januárjában és 2001 áprilisában került sor.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.