Gyémántnagyhatalom lesz Ukrajna?
Január első napjaiban az ukrán környezetvédelmi miniszter bejelentette: Kirovograd megyében gyémántlelőhelyet fedeztek fel, és az ott található gyémántok minősége egyenértékű az orosz és dél-afrikai kövekével. A DailyUA szerint két hét múlva derül ki, hogy érdemes lesz-e feltárni a Gruzsszkoje falu melletti lelőhelyet.
A településen élők – zömmel idős ukrán parasztok – az újságíróktól hallottak először a gyémántlelőhelyről. Elmondásuk szerint volt itt arany- és szénkitermelés, uránbányászat, de gyémántról nem hallottak. Mint mondták, minden évben mentek oda a geológusok, egy újabb csoportra már nem is figyeltek.
A területen egyébként már hét éve kutatnak. A településen egyébként a mai napig nem vezették be a gázt, a falusiak szénnel, fával fűtenek.
(Kárpátinfo)
Döntsön a demokrácia?
Nicholas F. Taubman, az Amerikai Egyesült Államok bukaresti nagykövete egynapos kolozsvári látogatásán kijelentette: Románia az Egyesült Államok egyik „legerősebb szövetségese” a világon. A nagykövet megtekintette a a Babes–Bolyai Tudományegyetemet (BBTE) is. Kijelentette: a BBTE esetleges kettéválasztása „színtiszta demokrácia„. – A demokrácia a világ legkaotikusabb politikai rendszere, de lehetőséget biztosít annak a jognak a gyakorlására, hogy a kisebbség kifejezze azt, amit akar – mondta a nagykövet, aki a részletekre nem tért ki. Az ismételt kérdésre csak annyit válaszolt: döntsön ebben a demokrácia!
(Szabadság Kolozsvári Közéleti Napilap)
Engedélyvita Verespatak miatt
A civilek szerint a román környezetvédelmi minisztérium annak ellenére folytatja a verespataki létesítmények környezetvédelmi engedélyeinek kiállítását, hogy a bíróság felfüggesztette az építési engedélyek kiadását, és így további engedélyekért sem lehet folyamodni. A civilek felszólították az illetékeseket, függesszék fel ilyen irányú tevékenységüket.
A román szaktárca tegnap kiadott közleményében cáfolta a vádakat. A dokumentum szerint értesítették az építtető Rosia Montana Gold Corporationt, hogy a további engedélyek kibocsátásában figyelembe veszik a bírósági döntést. A minisztérium szerint ennek folyományaként június 15-e után nem folytatták az engedélyek kibocsátását.
(Új Magyar Szó/erdely.ma)
Ilyen siralmas állapotok vannak most Rákosrendezőn - képek