Húsz éve robbant fel a Challenger

Húsz éve ragyogó időben, ünnepélyes körülmények között készülődtek az asztronauták az utazásra, a floridai Cape Canaveralben emelvényt állítottak a szeretteiktől búcsúzóknak, az eseményt egyenesben közvetítették a tévéállomások. Ez volt a 25. űrsikló-indítás 1981. áprilisa óta.

2006. 01. 28. 13:02
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Húsz évvel a Challenger űrrepülő 1986. január 28-i felrobbanása, az amerikai űrkutatási program első katasztrófája után, mely megismétlődött 2003-ban a Columbia szerencsétlenségekor, aktuális kérdés maradt az űrhajósok biztonsága és az elavult űrjárművek felhasználhatósága. A floridai Kennedy Űrközpontban ma sorra kerülő szertartáson részt véve valószínűleg erre is gondolnak a NASA szakértői.

A szerencsétlenül járt hét űrhajós családtagjainak részvételével tartott megemlékezésre így nemcsak az idő borongóssága vethet árnyat. Húsz éve ragyogó időben, ünnepélyes körülmények között készülődtek az asztronauták az utazásra, a floridai Cape Canaveralben emelvényt állítottak a szeretteiktől búcsúzóknak, az eseményt egyenesben közvetítették a tévéállomások. Ez volt 25. űrsikló- indítás 1981. áprilisa óta.

Egy órával az indulás előtt elhalsztották a visszaszámlálást a jegesedés miatt, melyet gyorsan elhárítottak. Több mérnök munkatárs ezután is óvott az indítástól, a NASA viszont a start mellett döntött. Az első másodpercekben minden kifogástalanul működött, ám a 64. másodpercben zaj hallatszott, a fedélzeten, majd 9 másodpercen belül, 14 ezer méter magasan a Challenger tűzgolyóvá vált és farabokra hullott. A NASA kommentátora 40 másodpercen belül beismerte: az űrrepülő felrobbant.

A katasztrófa sokkolta Amerikát: az utasok között volt Christa McAuliffe, a 36 éves tanárnő is, aki az űrhajóról mutatta volna be a Challengert középiskolás diákjainak.

Az asztronautáknak, akik egyes szakértők szerint kabinjukkban a tengerbe csapódásig túlélték a katsztrófát, semmilyen esélyük nem volt a túlélésre: az addig biztonságosnak bizonyult küldetés résztvevőin nem volt űrruha, a katapultálást biztosító berendezések sem álltak rendelkezésre.

A Ronald Reagan által elrendelt elnöki bizottság által folytatott vizsgálat megállapította, hogy egy szigetelés meghibásodása okozta a katasztrófát. 14 évvel később a Columbia katasztrófája, úgy tűnt, végképp aláássa a kétéves szünetre kárhoztatott űrprogram hitelét, de a Discovery némi zökkenők utáni, 2005-ös szerencsés földre hozatala javított a közvélemény és a finanszírozók ítéletén. Az idén márciusig felfüggesztett űrprogram folytatására így továbbra is van esély.

BBC, AFP, CNN

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.