Húsz évvel a Challenger űrrepülő 1986. január 28-i felrobbanása, az amerikai űrkutatási program első katasztrófája után, mely megismétlődött 2003-ban a Columbia szerencsétlenségekor, aktuális kérdés maradt az űrhajósok biztonsága és az elavult űrjárművek felhasználhatósága. A floridai Kennedy Űrközpontban ma sorra kerülő szertartáson részt véve valószínűleg erre is gondolnak a NASA szakértői.
A szerencsétlenül járt hét űrhajós családtagjainak részvételével tartott megemlékezésre így nemcsak az idő borongóssága vethet árnyat. Húsz éve ragyogó időben, ünnepélyes körülmények között készülődtek az asztronauták az utazásra, a floridai Cape Canaveralben emelvényt állítottak a szeretteiktől búcsúzóknak, az eseményt egyenesben közvetítették a tévéállomások. Ez volt 25. űrsikló- indítás 1981. áprilisa óta.
Egy órával az indulás előtt elhalsztották a visszaszámlálást a jegesedés miatt, melyet gyorsan elhárítottak. Több mérnök munkatárs ezután is óvott az indítástól, a NASA viszont a start mellett döntött. Az első másodpercekben minden kifogástalanul működött, ám a 64. másodpercben zaj hallatszott, a fedélzeten, majd 9 másodpercen belül, 14 ezer méter magasan a Challenger tűzgolyóvá vált és farabokra hullott. A NASA kommentátora 40 másodpercen belül beismerte: az űrrepülő felrobbant.
A katasztrófa sokkolta Amerikát: az utasok között volt Christa McAuliffe, a 36 éves tanárnő is, aki az űrhajóról mutatta volna be a Challengert középiskolás diákjainak.
Az asztronautáknak, akik egyes szakértők szerint kabinjukkban a tengerbe csapódásig túlélték a katsztrófát, semmilyen esélyük nem volt a túlélésre: az addig biztonságosnak bizonyult küldetés résztvevőin nem volt űrruha, a katapultálást biztosító berendezések sem álltak rendelkezésre.
A Ronald Reagan által elrendelt elnöki bizottság által folytatott vizsgálat megállapította, hogy egy szigetelés meghibásodása okozta a katasztrófát. 14 évvel később a Columbia katasztrófája, úgy tűnt, végképp aláássa a kétéves szünetre kárhoztatott űrprogram hitelét, de a Discovery némi zökkenők utáni, 2005-ös szerencsés földre hozatala javított a közvélemény és a finanszírozók ítéletén. Az idén márciusig felfüggesztett űrprogram folytatására így továbbra is van esély.
BBC, AFP, CNN
Orbán Viktor: Sokan voltunk, és egyre többen leszünk! - Képek