Orosz-ukrán fegyveres konfliktus a világítótornyokért?

Akár fegyveres konfliktussá is válhat az a vita, amely a napokban robbant ki egy világítótorony kapcsán Ukrajna és Oroszország között – olvasható több orosz és ukrán lapban is. Az is felkeltette a média érdeklődését, hogy Julia Timosenko bírósághoz fordult, hogy nyilvánítsák semmissé az ukrán-orosz gázegyezményt.

Tar Zsuzsanna
2006. 01. 17. 12:50
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az orosz katonák lőhetnek a behatolókra

Akár lőhetnek is a világítótornyokba behatoló személyekre az orosz katonák – jelentette ki Szergej Ivanov orosz védelmi miniszter. Az utóbbi napokban ugyanis igencsak nagy botrány keletkezett abból, hogy január 13-án az ukrán Derzs Hidrografija állami vállalat munkatársai elfoglalták az orosz Fekete-tengeri flotta tulajdonában lévő jaltai világítótornyot. A torony igazgatója elmondta, hogy az említett napon számára ismeretlen személyek nem engedték be munkahelyére, még a jaltai kikötő bejáratánál megállították. Az ukrán állami vállalat munkatársai feltörték a bejárati ajtókon lévő lakatokat és bejutottak a helyiségekbe. Tettüket a bíróság döntésképtelenségével magyarázták. A torony orosz vezetőjének elmondása szerint az objektumban egy olyan berendezést tartanak, amely képes nyomon követni a hajók mozgását. Poliscsuk kijelentette, hogy a világítótorony elfoglalására úgy tekint, mint az orosz tulajdon Ukrajna általi eltulajdonítására. Az ukrán állami vállalat munkatársai korábban már többször is megpróbálták „visszafoglalni” a világítótornyot, de eddig még nem jártak sikerrel. S bár az illetékesek mindent megrpóbáltak megtenni, úgy tűnik: a konfliktus egyre csak mélyül.

A hétvégi orosz-ukrán tárgyalások nem hoztak eredményt. Az ukrán fél bejelentette, hogy nem foglalta el a tornyot, csupán felújítás céljából érkeztek szakembereik az objektumhoz. Az ukrán külügyminisztérium szóvivője leszögezte: a világítótorony
elfoglalásáról szóló hír szándékos félretájékoztatás, mert a szóban forgó torony Ukrajna tulajdonában van, s az orosz flotta még csak nem is bérelte. A kijevi külügyminisztérium egyik magas rangú képviselője pedig állítólag korábban azt mondta: február végéig elfoglalják a fekete-tengeri orosz flotta vízrajzi szolgálatának összes objektumát. Az oroszok most megerősítették a többi világítótorony védelmet, sőt, a szolgálatban lévő katonák arra is engedélyt kaptak, hogy ha kell, lőjenek a behatolókra. Ha ezt nem teszik meg, úgy a törvény előtt vonják őket felelősségre.

Anatolij Gricenko ukrán védelmi miniszeter szerint szó sincs ilyen komoly helyzetről. – Bár a két ország között mostanában elég sok konfliktus van, mégsem gondolom, hogy az ellentétek feloldásához fegyverek lennének szükségesek – mondta a miniszter, aki mielőbbi ismételt tárgyalásokat sürget.

Timosenko ideális Ukrajnája – A volt kormányfő pert indít Ukrajna ellen

Úgy fordultam a bírósághoz, mint egyszerű ukrán állampolgár, mert az egyezmény veszélyezteti az ország nemzetbiztonságát – mondta a Julia Timosenko az orosz-ukrán gázmegállapodás kapcsán egy lembergi sajtókonferencián, bár az ex-miniszterelnök nem kívánta pontosítani, hogy melyik bírósághoz fordult és mikor. Szerinte a január 4-én aláírt megállapodások érvénytelenek, mert Olekszij Ivcsenkónak, a Naftogaz vezetőjének nem állt jogában aláírni egy ilyen egyezményt. Így tehát az ukrán bíróság semmissé nyilváníthatja, mivel létezett érvényes szerződés. – Ha ez végre megtörténik, akkor visszatérünk a régi szerződésekhez, és nyugodtan folytatjuk a munkát – mondta Julia Timosenko.

Összeverekedtek Csernovciban a Viktor Juscsenko vezette Mi Ukrajnánk párt és a Julia Timosenko Tömbjének (BJUT) hívei. Juscsenko szimpatizánsai különféle Timosenko-ellenes plakátokkal vonultak fel a város központjában, mire a volt kormányfő hívei verekedést provokáltak. A támadók állítólag fizetett szimpatizánsok voltak, akiknek az volt a feladatuk, hogy botrányt csináljanak.

– Szörnyű tragédia, hogy a jelenlegi ukrán vezetőket megválasztó nép az elmúlt hónapok alatt kettévált. Rájöttem: ezt nem tehetjük meg a lakossággal, amely mellettünk állt ki több mint egy éve – jelentette ki tegnap Julia Timosenko, volt kormányfő, akit kabinetjével együtt Viktor Juscsenko jelenlegi elnök váltott le posztjáról. A politikus éppen ezért úgy gondolja: létre kell hozni egy „komoly intellektuális szövetséget” a hatalom és a nép között. Timosenko a „mély szakadék” megszüntetése érdekében úgy döntött, hogy programot hoz létre Ideális ország és Elektronikus demokrácia címszó alatt. A program megírásában részt vehetnek az állampolgárok is.

Forrás: pravda.com.ua/ru/, Kárpátinfo, utro.ru, kommersant.ru. newsru.com, grani.ru

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.