Magyarországon már több emberéletet követelt a hétfő óta tartó rendkívül hideg időjárás. Szerdán Veszprémben a saját szőlőjében találtak rá egy férfira, Budapesten egy rossz szociális körülmények között élő fővárosi lakos a saját fűtetlen lakásában hűlt ki, ő kórházba szállítás közben halt meg, egy hatvannégy éves férfi pedig a Csongrád megyei Bordány külterületén hazafelé menet felthetőleg rosszul lett, és meghalt az éjszakai hidegben. Csütörtökön egy nyírpazonyi asszony házának szeparált részében fagyott meg. A 67 éves néni halálának ügyében a rendőrség szakértő bevonásával közigazgatási eljárást indított.
Győrfi Pál, az OMSZ szóvivője tájékoztatása szerint naponta 50-100 fedél nélküli embert szállítanak kórházba vagy valamelyik hajléktalanszállóra. A MÁV a hidegre tekintettel éjszaka is nyitva tartja vasútállomásainak várótermeit, az utasokon kívül most a hajléktalanok is ott maradhatnak.
Közben számos folyó befagyott az országban. Az Öreg-Duna magyarországi felső szakaszán első fokú jégvédelmi készültség érvényes, helyenként egy kilométer hosszan torlódott a jég. Hasonló rendelet érvényes a Tisza felső szakaszán is, ami ugyancsak befagyott. A két nagy folyón jégtörők állnak készenlétben. A jégtörő hajók célja, hogy az elmúlt esztendőkhöz hasonlóan „mozgásban tartsák„ a Dunát, hogy ne fagyhasson be.
A Tisza-völgyi folyók többsége is befagyott, kivéve a Sajót, a Sebes- és a Hármas-Köröst. A háromoldalú egyezmény alapján a Tisza déli szakaszára, a magyar-román egyezmény alapján pedig a Marosra rendelt el első fokú jégvédelmi készültséget az illetékes hatóság. Állnak a kompok a Tiszán és a Szamoson is, forgalmuk a Dunán bizonytalan.
Az igényeltnél még mindig kevesebb gáz érkezik hazánkba
A korábbinál több gáz érkezik ugyan Magyarországra Ukrajna felől, de még mindig körülbelül 6 millió köbméterrel kevesebb annál, amennyit szeretnénk. Tegnap és tegnapelőtt Beregdarócnál – hazai fogyasztásra – 23,5 millió, Győrnél pedig kilencmillió köbméter gáz érkezett. A gáztározókból, illetve a hazai gázmezőkről továbbra is a lehető legtöbbet, napi 47,5 millió, illetve 10,5 millió köbmétert nyernek ki. Ezzel a mennyiséggel sikerült a csúcson stabilizálni a gázellátást, ha pedig még egy-két fokot emelkedik is a hőmérséklet, várhatóan nem lesz szükség újabb korlátozásokra.
A Mol Földgázszállító Rt. tájékoztatása szerint az ország fogyasztása hétfőn érte el a csúcsot, akkor 89 millió köbméter fogyott. Kedden ez ismétlődött meg, illetve szerdára már némileg kevesebbet irányoztak elő.
Kóka János gazdasági miniszter a megoldás érdekében Brüsszelben, illetve Párizsban tárgyalt, s felvetette, hogy Magyarországon lehetne az unió energiaellátás-biztonsági központja. Ezzel kapcsolatban a szakértők megjegyezték, hogy egy-egy uniós intézmény presztízsértékű elhelyezéséért jelentős verseny folyik a tagországok között, és évek telhetnek el addig, míg a határozat megszületik.
Közben az orosz importgáz mennyisége még mindig bizonytalan, és kiújult a vita Moszkva és Kijev között. Oroszország ismét azzal vádolja Ukrajnát, hogy megcsapolja a nyugatra menő szállításokat, amit az ukrán energetikai tárca el is ismer. A kényszerhelyzetre hivatkozó Kijev szerdán 80 millió köbméter túlfogyasztást vallott be, ez azonban nem hatotta Moszkvát, amely az ipari létesítmények fogyasztásának korlátozását várja Ukrajnától.
(Forrás: Magyar Nemzet, Napi Online, Híradó, tőzsdefórum.hu, Info Rádió, ORFK)
Fontos bejelentést tett Nagy Márton a fizetésekről