Úgy tűnik, nyomon vannak a gyilkos H5N1 vírus oltóanyagának előállításán munkálkodó amerikai kutatók – jelenti a Reuters. Az atlantai egészségügyi kutatóközpontban a kísérletek egyik vezetője, Suryaprakash Sambhara a brit hírügynökségnek elmondta: géntechnológiai módszerekkel olyan ellenszert fejlesztettek ki, mely az egereken végzett kísérletek során is eredményesnek bizonyult.
A kísérletek célja, hogy olyan hatásos ellenszert állítsanak elő, amely nagyobb mennyiségben, olcsóbban állítható elő, mint a hagyományos kezeléshez jelenleg használt vakcinák. Az új oltóanyag a vírus újabb törzsei ellen is hatásos, és nem szükséges olyan hatásnövelő szerrel kombinálni, ami megnöveli a szervezet immunreakcióit.
85 halott: mennyi „kellene”?
Sambhara, aki indianai kutatótársával, Suresh Mittallel dolgozik a vakcinán, elmondta: jelenleg az a céljuk, hogy túljussanak az első teszteléseken. Egyelőre nem igazolódtak ugyan az Egészségügyi Világszervezet félelmei, miszerint az Ázsiában elterjedt H5N1 vírus olyan mutációkat fejleszt ki, mely lehetővé teheti a járvány emberről emberre terjedését (2003 óta 85 ember halt meg), ám ha ez mégis bekövetkezik, több millió halálesetet előzhetnek meg tömeges gyártásával.
A jelenleg használt vakcinát fertőzött tojásokból állítják elő, s gyártása fél évet vesz igénybe. Kétmilliárd ember beoltásához 4 milliárd tojás kellene. Ráadásul ebből a szerből nem célszerű nagyobb készleteket felhalmozni, hiszen csak egy adott vírustörzs leküzdésére használható.
Reuters
Elkepesztő siker, állótapsos ünneplés a Hamupipőke bemutatóján