Irak a polgárháború szélén?

Huszonhárom brutálisan kivégzett ember holttestét találták meg Bagdadban, ahol a délutáni órákban arról érkezett hír, hogy egy biztonsági cég mintegy 50 emberét rabolták el. Az országban nem csillapszik a két vallási tömb közötti feszültség, az amerikai nagykövet polgárháborútól tart.

2006. 03. 08. 16:01
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Egy biztonsági cég több tucatnyi alkalmazottját hurcolták el Bagdadban. Az emberrablók az iraki rendőrség különleges egységeinek egyenruháját viselték. Az eddigi információk szerint az autókon érkező fegyveresek mintegy ötven túszt ejtettek – jelentette a Magyar Rádió.

A szerdára virradó reggelen 18 megkötözött és bekötött szemű hullát találtak Bagdadban egy kisbuszban az iraki hatóságok. A főleg szunniták lakta Amaríja negyed közelében talált holttestek vizsgálata után a fővárosi Jarmuk kórházban úgy vélték: korábban valamennyi áldozatot felakasztották. Mindegyik áldozat nyakában kötelet találtak. Az áldozatok között épp úgy akadtak fiatal, mint idősebb emberek. A jelek szerint többet meg is kínoztak kivégzése előtt. Szintén Bagdadban, a Baladíjat kerületben találtak újabb, valószínűleg korábban szintén kötéllel megfojtott, összekötözött kezű holttestet, egy másik negyedben egy agyonlőtt férfi holttestére találtak.

A polgárháború árnyékában

Mind a rendőri, mind a kórházi források elzárkóztak az elől, hogy közöljék: mely felekezethez, a síiták vagy a szunniták közé tartoznak az Amaríjában talált áldozatok – nem akartak hozzájárulni az országot egyre inkább kettéosztó, futótűzszerűen elharapózó erőszakcselekmények folytatásához. Az Amaríja negyed a szunnita lázadók fellegvára. Ez a népcsoport különleges kiváltságokat élvezett a szaddámi diktatúra idején a többségi síitákkal szemben.

A szamarrai síita szentély és mauzóleum, az „Arany mecset” február 22-i felrobbantása óta merényletek és megtorlások sorozata söpört végig Irakon, melyet elemzők szerint polgárháború kirobbanása fenyeget.

Kommunikációs zavar

Arról a kérdésről, hogy csak pillanatok kérdése-e egy országot megosztó belháború kitörése, látványosan megoszlik az amerikai politikai elit véleménye.

Mint arról a Hír Televízió is beszámolt, a Los Angeles Times napilapnak nyilatkozva az Egyesült Államok bagdadi nagykövete, Zalmay Khalilzad kifejtette: „Irak polgárháború szélén áll.” A diplomata úgy vélte, ezzel Washingtonnak nincs választása: katonáit továbbra is Irakban kell tartania. A megoldás csak a minden vallási és etnikai csoportot képviselő egységkormány megalakulása lehetne. De míg az húzódik, addig naponta robbannak a pokolgépek az iraki utcákon – így a nagykövet.

Szöges ellentétben áll ezzel a véleménnyel Donald Rumsfeld védelmi miniszter nyilatkozata. „Nem hiszem, hogy Irakban polgárháborús a helyzet. De mindig ott a lehetőség, hiszen ezt az országot egy elnyomó rezsim uralta, amely százezreket küldött tömegsírba” – szögezte le az amerikai védelmi miniszter, aki valószínűleg nem egyeztetett bagdadi nagykövetükkel. Donald Rumsfeld szerint az utóbbi hetek eseményeit csak a sajtó nagyította fel. A miniszter a bajok forrását máshol keresi: „Néhány szót Iránról. Fegyvereseket küldenek át a határon Irakba, és ez nagymértékben veszélyezteti Irak jövőjét” – jelentette ki Rumsfeld.

A BBC hozzáfűzi: mint azt a síita blokk támogatásával kormányzó Ibrahim al-Dzsafari példája is egyértelművé teszi, egyre valószerűtlenebbnek tűnik, hogy létrejöhet a nemzeti egységkormány az egymással marakodó kurd, síita és szunnita pártok csatározásai közepette.

AFP, BBC, Hír Televízió, radio.hu

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.